Reklama

Siły zbrojne

Oznaczenia dla 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych

Projekt oznaki rozpoznawczej 12. BBSP. Autor: Paweł Kucharski via DGRSZ.
Projekt oznaki rozpoznawczej 12. BBSP. Autor: Paweł Kucharski via DGRSZ.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych pokazało dziś zwycięskie projekty odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, która rozpocznie działalność w Mirosławcu na początku 2016 r.

W przekazanej dziś mediom informacji Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych pokazało projekty odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, która rozpocznie działalność na początku 2016 r. w Mirosławcu. Wzory wyłoniono w drodze konkursu, będą one wykorzystywane do identyfikowania i promowania 12. BBSP, znajdą się na mundurach żołnierzy, drukach służbowych oraz materiałach związanych z promowaniem jednostki.

Zwycięski projekt wybrano spośród 37 zgłoszeń konkursowych, jego autorem jest Paweł Kucharski. Projekt jest zgodny z decyzją nr 82/MON z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wprowadzania „Wytycznych Ministra Obrony Narodowej w sprawie trybu wprowadzania znaków w Siłach Zbrojnych RP” - odzwierciedla w symbolice i barwach charakter zadań oraz specyfikę służby w 12 BBSP. Barwy niebieska i czerwona - zgodnie z tradycją – nawiązują do herbu Mirosławca, bezzałogowiec widoczny na pierwszym planie do zadań bazy, natomiast liczba „12” do 12. Komendy Lotniska i nowo utworzonej 12. BBSP. Biało-czerwona szachownica to znak Sił Powietrznych, odpowiadający ściśle obowiązującemu wzorowi. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej MON, oznaka i odznaka zostaną wprowadzone do użytku w drodze decyzji Ministra Obrony Narodowej.

12. BSPP w Mirosławcu powstanie na bazie 12. Komendy Lotniska oraz dywizjonu rozpoznania powietrznego stopniowo, w kilku etapach. Jej organizacja etatowa docelowo ma uwzględniać wymogi obsługi zaplanowanych do pozyskania systemów klasy MALE. Zgodnie z informacją przekazaną przez DGRSZ w bazie będą funkcjonowały eskadry bezzałogowców średniego zasięgu, krótkiego zasięgu oraz operacyjnych MALE. 12. BBSP będzie podporządkowana 1. Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Pierwszym dowódcą nowej jednostki został pułkownik pilot Łukasz Andrzejewski-Popow.

Reklama

Komentarze (16)

 1. A_S

  No to póki co zakupów dla bazy wystarczy. Cały budżet poszedł jak w kretowinę. Na BSL poczekamy.

  1. stasio

   Jeszcze tylko pare awansow na wyzszych oficerow, pelna obsada jednostki, na bsl nie starczylo, tak wyszlo a kto twierdzi ze to granda ten ruski agent.

 2. bez

  - Gdzie szachownica? - Co robią w tle narzucone przez Stalina w 1951 roku granice? - Gdzie bezzałogowce? - Do czego kolejna baza: 800 etatów + 500 cywilnych dla rodzinki na 12 szt. BSP (słownie: dwanaście)? - Tego loga nie da się zrobić "haftowo" by był czytelny. - Pilot śmigłowców na Dowódce?

 3. wafel

  Widze tutaj 2 podwieszone bombki , wyglada ta odznaka na kolejna ustawke uzbrojeniowa zgadnijcie wybranego producenta?

 4. Max Mad

  Nie ma jeszcze maszyn (nie wiadomo czy jakieś w ogóle w końcu będą i jakie) ale już oznaczenia mają... czy tu przypadkiem ogon nie przegonił psa?

  1. ZSMW

   Są również stanowiska, ordery, odznaczenia, nagrody tylko dronów brak ;-P jak to w WP!

 5. bezzałogowce.pl

  W którym miejscu odznaki jest biało-czerwona szachownica tj. znak Sił Powietrznych?

 6. M

  Generalnie wolałbym aby Dowództwo pochwaliło się pozyskaniem prawdziwych statków powietrznych a nie plakietki zwanej odznaką

 7. y8

  Czy ja tu widzę Hermesa 900?

 8. ito

  Fajnie, ze jednostka powstaje. Jeszcze fajniej będzie, kiedy dotrze do niej docelowy sprzęt. A co do odznaki- taka super-hipernowoczesność na odznakach po paru latach robi się trochę zabawna a trochę żenująca. Znacznie lepiej starzeją się odznaki, na których sprawę potraktowano symbolicznie albo przynajmniej bardzo schematycznie.

 9. Marian

  Dlaczego flaga po prawej stronie jest czerwono - niebieska? :O

  1. PSDJ

   Nawiązanie do Mirosławca?

 10. asdfghj

  a ja wszelkie oznaczenia (np na poruszających sie pojazdach i znajdujące się na umundurowaniu zlikwidowałbym. Działalność na facebookach i innych forach spolecznościowych tak samo. Toż to doskonały biały wywiad jeśli na facebooku znajduje się galeria zdjęc z jednostki wojskowej X można poznać osoby funkcyjne, można poznać infrastrukturę, wie się kiedy i gdzie byli. Wystarczy jednak spojrzec na kluczowe osoby w SZ RP by zdać sobie sprawę ze to tygrysy biurkowe, nie myślą tymi kategoriami, uwielbiają taki show w sieci, uwielbiają defilady....a wróg nie śpi....

 11. olo

  U nas jak poszła fama że rozwijają tę jednostkę to w ciągu jednego dnia ok. 60 osób zdecydowało na zmianę miejsca służby, oczywiście do Mirosławca. Służba ciekawa, nowoczesny sprzęt i jednostka o wysokim wskaźniku ukompletowania co bardzo ułatwia służbę. Co do fazy analityczno -koncepcyjnej to ta faza była już 2008 lub nawet 2006, niestety za pierwszym razem rozbudowa tej jednostki z powodu zerwania kontraktu z Izraelem nie doszła do skutku. Jestem ciekaw jak wyjdzie z tymi bezzałogowcami bo tez książkę na ten temat można my napisać, miejmy nadzieje że w końcu się uda.

 12. PSSRJAC

  Co prawda nie ma jeszcze owych bezzałogowców ale jest za to odznaka! w razie czego będzie można wyprodukować więcej i bombardować nimi przeciwnika z bezzałogowych balonów wypełnionych helem...gorzej jak wiatr zacznie wiać w stronę naszych związków taktycznych (nie mylić ze związkami zawodowymi), chociaż nie, zapomniałem o programach Wisła, Narew i Pilica...obronimy się.

 13. Afgan

  Oznaka robi wrażenie. Jednak gdzie są te uzbrojone "po zęby" drony?

 14. TTT

  Gdzie faza analityczno-konsepcyjna, techniczna, rozmowa z związkami zawodowymi i z ministerstwem gospodarki?

  1. ciekawy

   czy plakietka pływa? po co wersja "low visibility" - czyżby siedząc kilkadziesiąt, kilkaset km od linii frontu obsługa będzie czuła się mocno zagrożona rozpoznaniem wzrokowym?

 15. TK

  pkt e) zasad konkursu: na odznakach nie powinny pojawic się pełne nazwy jednostek itd... te wszystkie konkursy i przetergi w wojsku to jakoś dziwnie sie odbywają

 16. Mateo

  Niech najpierw te drony kupią....

Reklama