Reklama

Siły zbrojne

Ośmiu chętnych na rakiety do Langust

Fot. st. chor. Sebastian Erbetowski, mł. chor. Zbigniew Łupiński.
Fot. st. chor. Sebastian Erbetowski, mł. chor. Zbigniew Łupiński.

Jak dowiedział się portal Defence24.pl do dialogu technicznego na 122 mm pociski rakietowe do rakietowych wyrzutni artyleryjskich systemów WR-40, RM-70 i BM-21 zgłosiło się osiem krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. 

Informacja o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego pojawiła się na stronie Inspektoratu Uzbrojenia na początku czerwca br. Poinformowano wówczas o potrzebie pozyskania informacji na temat możliwości pozyskania rakiet z odłamkowo-burzącymi głowicami bojowymi, które można byłoby wystrzeliwać z zestawów BM-21 i wywodzących się od nich (współdzielących wyrzutnię) WR-40 Langusta i RM-70. Dialog ma na celu ocenę zarówno parametrów oferowanych na rynku rozwiązań jak i uwarunkowań związanych z zabezpieczeniem logistycznych, bezpieczeństwem dostaw i szkoleniami związanymi z eksploatacja nowych rakiet, a także zorientowanie się w ich cenie i możliwościach czasowych przeprowadzania dostaw.

Jak poinformował nas przedstawiciel Inspektoratu Uzbrojenia do dialogu w ustalonym terminie tj. do 5 lipca br.) zgłosiły się następujące podmioty:

  1. Mesko S.A.
  2. Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut
  3. UMO Sp. z o.o.
  4. Metalexport-S Sp. z o.o.
  5. STV Polska Sp. z o.o.
  6. POL-MOT Rail Sp. z o.o.
  7. Roketsan A.S.
  8. ELBIT System Land.

Kolejnym etapem, tak jak w innych podobnych przypadkach, będzie kwalifikacja do dialogu. Zakończenie dialogu technicznego planowane jest na 30 września 2019 roku, choć dopuszcza się jego przedłużenie. W takim wypadku o ewentualnym przedłużeniu będą powiadomione podmioty zaproszone do udziału w dialogu.

Celem procedury jest wypracowanie podstaw do pozyskania nowej generacji amunicji, przeznaczonej do wyrzutni rakiet 122 mm WR-40 Langusta, BM-21 i RM-70. Należy oczekiwać, że nowa amunicja będzie się m.in. charakteryzować znacznie wyższą donośnością od tej, która jest obecnie na wyposażeniu wojska.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. Wesołek

    Ha ha ha. A niby za co mamy kupić te nowe pociski? I kiedy?? Ha ha ha. Mustangow nie potrafią kupić. 3 razy próbowali i nic!! Stado, wiecie czego?

    1. Gort

      Ublewam nad tym co napisałeś. Niestety to prawda. Pociski nowych generacji są priorytetem, tak samo jak modyfikacja, kupno nowych jednostek ognia w standardzie Langusta 2. Zasięg i celność to są prioryrety.

    2. autor wyklęty

      "priorytety", to jest elektorat, i tyle w temacie.

  2. Marek1

    Nr. 8 - ELBIT System Land. W zeszłym roku nastąpiło wchłonięcie spółki IMI przez ESL, więc prawie na pewno w ofercie dla Polski znajdą się kierowane(precyzyjne)rakiety 122mm klasy Accular oferowane nam już 2-krotnie w ub. roku przez IMI. Może jest już jakiś nowa wersja z zasięgiem większym niż dotychczasowe 40km ? Ciekawe, czy i tym razem w ofercie będzie też pełna polonizacja i produkcja w Polsce. Pewnie tak, ale i tak MON "wybierze" coś innego ...

    1. Gort

      Fabryk tych pocisków w Polsce, to byłby sukces. HIMARS nie zadecyduje o powsyrzymaniu ofensywy, kilkadziesiąt langust z odpowiednią amunicją już tak.

  3. real_marek

    RM-70 i BM-21 to już chyba muzeum, może najpierw podnieść je choć do standardu Langust?

  4. Dalej patrzący

    Ogień zaporowy nie ma sensu przy obecnym rozproszeniu nowoczesnych mobilnych grup bojowych. Takie Langusty winny mieć amunicję z głowicami półaktywnego naprowadzania [np. podświetlenie celu laserem], a odpalać nie 40 pocisków, tylko dokładnie tyle [nawet 1], ile trzeba dla zniszczenia rozpoznanych i spozycjonowanych celów. Z natychmiastowym odskokiem z punktu ogniowego.

    1. Sssssssssss

      Lub jako głowice powinna być amunicja krążąca, rakieta jako nośnik lekkiego drona. Wtedy salwa Langusty będzie szybko wynosiła na dużą odległość rój dronów.

  5. 1234

    https://www.defence24.pl/serbskie-pociski-ladowe-na-mspo

    1. Tak myślę

      Słusznie! Serbowie mają co oferować, a i cena byłaby rozsądna przy zakupach u nich w porównaniu z zakupami z USA które wydrenują nasze fundusze.

  6. chateaux

    Wg ustawodawcy, dialog techniczny jest wyjatkowym elementem procedury przy zamowieniach wojskowych, ktory powinienen byc stosowany sporadycznie, tymczasem w praktykach MON i IU, dialog stal sie podstawowym elemenem procedury stosowanym niemal w kazdym przypadku

    1. Marek1

      Bo pozwala w zasadzie na dowolnie długi okres przeciągania czasu pozyskania danego systemu uzbrojenia. Jest to w żywotnym interesie wielu podmiotów polityzowanych i gospodarczych. A że rujnuje potencjał WP i sprawia, że jest ono skansenem technologicznym ? To nikogo w MON specjalnie NIE obchodzi. Teraz zresztą jest główne hasło - wygrać wybory(czyt. utrzymać sie przy korycie). Za rok będziemy mieli to samo z wyb. prezydenckimi, czyli kolejne 2 lata(co najmniej) w ........ .

    2. Tankcom

      Jak I w mon-ie od czasu przed SieMONiaka nie wiedzieli jak Brazylia bierze 50 Caracalla ale robi swoje homary. 2 dowali na 80 kilometry. Podobno robi Astros 3. Ale nie kupili 2 ani 3 nowych fregat. Z norwegii

    3. ---

      Nie chodzi o to był złapać króliczka, ale go gonić...

  7. sali

    Trzymam kciuki za Mesko. Gromy i Pioruny udowodniły, że potrafią.

  8. Tak myślę

    Wybrać dostawcę oferującego rakiety o największym zasięgu, bez sentymentów. Dość pobłażania. Zwykle jestem zwolennikiem zamawiania w krajowych zakładach zbrojeniowych, ale już czas przekroczyć te "magiczne" 40km zasięgu naszej artylerii.

  9. Wojciech

    Rozumiem, że Mesko ma już gotowy Feniks-Z?

    1. Baranek

      Za jakies 200 mln pln na paliwo to tak

    2. Zdziwiony

      Skoro gamrat sprzedaję paliwo dla Ukraińców, to i nasz na to paliwo stać

  10. MiP

    Zaraz to ja już od kilku lat słyszę o wprowadzaniu rakiet Feniks a dzisiaj czytam że zaczyna się dialog techniczny...... Co nam Izrael proponował jakbyśmy wybrali ich system do Homara????? Teraz już wiem jak mocno nieudolny rząd mamy który wcale nie robi żadnej modernizacji

    1. Chris

      20 lat temu podpisana z Francją przez faktycznie nieudolny rząd umowa zabraniająca PL produkcji tego rodzaju pocisków właśnie wygasła. I już coś się dzieje. Nie przesadzaj my zatem z emocjami.

    2. w

      Feniksy to były chyba robione z francuzami. Jak kupimy ich okrety podwodne to moze i paliwo do rakiet bedzie

    3. Tankcom

      To chyba te wstrzymano, przez sojusznika...?!!

  11. biały

    powinni sobie zażyczyć aby amunicja była w całości wykonywana w kraju , może jakaś zachodnia firma by się skusiła na współpracę i przekazanie zdolności produkcyjnych do któregoś z Polskich zakładów

    1. rtyhgdftgf

      przeczytaj sobie ze zrozumieniem to, co napisałeś.

    2. Covax

      Następny słuchający panów ministrów, mamy zdolności produkcyjne rakiet 122 mm, i na dzień dzisiejszy mamy wszystko poza odwaga żeby zrobić Homara ( nie mylić z Himarsa) i nie płacić daniny na ocean

  12. Dyktatorek

    ....czyżby kolejny dialog i kolejna kompromitacjca ???

    1. Pentagram

      Na paliwo rakietowe napewno

  13. Etam

    Dopuszczone zostaną Mesko, Elbit, Roketsan. Kontrakt dostanie Mesko. Koniec, zapamiętajcie dziś, przypomnicie sobie te słowa "jutro", za, jakie 1,5 roku. Mesko!!!

    1. Gras

      Co się dziwić tyle kasy i czasu zmarnowane by męski było w stanie produkowac rakiety o zasięgu 42km. Zdziwił bym się jak by nie wygrało.

    2. babka

      nieee no, ameryyyka !

  14. Zacierki na mleku

    "Ośmiu chętnych na rakiety do Langust" Jeszcze ja, mnie też dopiszcie... jedną bym wziął!

  15. devlin0

    kurcze....prowadza dialogi i itp na te rakiety od ilus tam lat...i znow to samo

Reklama