Siły zbrojne

ORP Pułaski po raz pierwszy odpalił rakiety SM-1

ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko. Fot. M. Dura
ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko. Fot. M. Dura

Fregata ORP Gen. K. Pułaski po raz pierwszy od 2000 r., kiedy weszła do służby w Marynarce Wojennej, przeprowadziła strzelania rakietowe z użyciem dwóch przeciwlotniczych pocisków Standard SM-1. Ćwiczenia odbyły się na poligonie morskim koło Szkocji i – jak podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – zakończyły się sukcesem.

Manewry odbyły się w środę, 29 sierpnia na poligonie morskim na Hebrydach, archipelagu położonym u wybrzeży Szkocji. Były to pierwsze od wejścia ORP Pułaski do służby w polskiej Marynarce Wojennej strzelania z użyciem rakiet Standard SM-1 do imitatorów celów powietrznych. – Dla fregat typu Oliver Hazard Perry, to pierwsze, od czasu wprowadzenia ich do służby w polskiej Marynarce Wojennej, tego typu zadanie bojowe z faktycznym użyciem uzbrojenia rakietowego – poinformowało DGRSZ.

Był to też sprawdzian dla załogi po zakończeniu naprawy dokowej okrętu, wymianie systemów okrętowych oraz przeprowadzonych modyfikacjach.

Dowództwo 3 Flotylli Okrętów podkreśla, że udane wykonanie zadania ogniowego "potwierdza zasadność przeprowadzonej modyfikacji okrętu oraz wysoki poziom wyszkolenia załogi fregaty". Dla okrętu i jego załogi to jeden z elementów przygotowań do służby w Siłach Odpowiedzi NATO. ORP Pułaski ma w nich pełnić dyżur w 2019 roku.

Po zakończeniu strzelań ORP Gen. K. Pułaski obrał kurs na bazę Royal Navy w Plymouth, gdzie załoga odbędzie cykl szkoleń w ośrodku FOST (Flag Officer Sea Training), spędzając tam sześć tygodni.

Strzelania na Hebrydach obserwowali m.in.: inspektor Marynarki Wojennej kadm. Jarosław Ziemiański, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec, attache obrony USA akredytowany w Polsce kmdr por. Tom Wypyski oraz przedstawiciele NAVSEA (Naval Sea Systems Command), największego z pięciu dowództw technicznych United States Navy.

W 2016 r. marynarze z Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, która podlega 3 Flotylli Okrętów, przeprowadzili w okolicach wyspy Andoya na północy Norwegii pierwsze w historii polskiej Marynarki Wojennej strzelanie pociskami manewrującymi Naval Strike Missle. Również ono zakończyło się sukcesem.

ORP Gen. K. Pułaski to jedna z dwóch fregat rakietowych klasy Oliver Hazard Perry, które służą w polskiej Marynarce Wojennej (druga to ORP Gen. T. Kościuszko). Weszła do polskiej służby w 2000 roku. Wcześniej należała do US Navy i nosiła nazwę USS Clark.

Rakieta Standard SM-1 Fot. st. chor. mar. Piotr Leoniak
Rakieta Standard SM-1 Fot. st. chor. mar. Piotr Leoniak

Portem macierzystym ORP Pułaski jest Gdynia. Okręt wchodzi w skład dywizjonu Okrętów Bojowych 3 Flotylli Okrętów. Przeznaczeniem fregaty jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, okrętów nawodnych i statków oraz działania przeciwlotnicze. Na wyposażeniu i uzbrojeniu okrętu są m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych, rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz armata OTO MELARA Mk 75 kalibru 76 mm. Okręty tego typu dysponują także systemem "wyciszania" ("Prarier-Masker"), który utrudnia ich wykrycie przez okręty podwodne oraz systemami obrony przed atakiem rakietowym oraz radary do wykrywania celów powietrznych oraz nawodnych, a także systemy do współpracy z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. Obydwa okręty posiadają też na wyposażeniu śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G "Seasprite".

W ciągu blisko 20 lat służby w 3 Flotylli Okrętów ORP Gen. K. Pułaski uczestniczył w licznych krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, dwukrotnie wchodził w skład NATO-wskiego stałego zespołu okrętów SNMG-1. Wziął także udział w antyterrorystycznej operacji "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym.

Komentarze