Reklama

Siły zbrojne

„Operacyjny” budżet Pentagonu: 1 mld dolarów dla Europy, 500 mln dla Syrii

Projekt „operacyjnego” budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2015 zawiera 925 mln USD na wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie, a dalsze 75 mln USD ma otrzymać Departament Stanu. Jego ewentualne zatwierdzenie przez Kongres nie będzie jednak gwarantować utrzymania działań Stanów Zjednoczonych w latach następnych. Fot. Master Sgt. Shaun Withers/USAF.
Projekt „operacyjnego” budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2015 zawiera 925 mln USD na wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie, a dalsze 75 mln USD ma otrzymać Departament Stanu. Jego ewentualne zatwierdzenie przez Kongres nie będzie jednak gwarantować utrzymania działań Stanów Zjednoczonych w latach następnych. Fot. Master Sgt. Shaun Withers/USAF.

Amerykańska administracja złożyła ostateczny projekt budżetu Pentagonu na prowadzenie operacji zagranicznych w roku fiskalnym 2015. W jego ramach ma zostać sfinansowane zapowiadane przez Baracka Obamę wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Środkowo – Wschodniej.

Wydatki Departamentu Obrony z budżetu Overseas Contingency Operations (OCO) mają w roku fiskalnym 2015 wynieść 58,6 mld USD, choć pierwotnie mówiło się o kwocie wyższej nawet o 20 miliardów dolarów. Według komunikatu Białego Domu projekt „operacyjnego” budżetu zawiera między innymi środki o wartości 1 mld USD na zintensyfikowanie działań sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Europie, w ramach opisywanego na Defence24.pl projektu European Reassurance Initiative.

Afganistan, Europa…i Syria

Główną pozycją OCO w nadchodzącym roku fiskalnym będą działania związane z zakończeniem misji bojowej w Afganistanie w grudniu 2014 roku i wsparciem afgańskich sił bezpieczeństwa. Część środków zostanie przeznaczonych na transport z Afganistanu sprzętu wojskowego oraz remonty elementów wyposażenia, zużytych w trakcie prowadzenia operacji. Fundusze z budżetu Overseas Contingency Operations posłużą także do utrzymania amerykańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, zarówno w związku z operacją w Afganistanie jak i z "innymi ważnymi misjami".

Jak wspomniano wcześniej, miliard dolarów zostanie przeznaczonych na działania w Europie w ramach European Reassurance Initiative. Ich zakres ma objąć między innymi wzmocnienie obecności sił USA na Starym Kontynencie, zwiększenie intensywności wspólnych ćwiczeń oraz rozlokowanie sprzętu wojskowego i rozbudowę infrastruktury w celu podwyższenia zdolności do reagowania na nagłe zagrożenia. Z puli przeznaczonej na działania w Europie 925 mln dolarów ma zostać alokowane do Departamentu Obrony, 75 mln – do Departamentu Stanu.

Wreszcie, zgodnie z propozycją prezydenta Baracka Obamy, w ramach nowego funduszu wspierającego partnerstwo w zwalczaniu terroryzmu (Counterterrorism Partnership Fund) na działania określone jako związane z walką z terroryzmem ma zostać przeznaczonych łącznie 5 mld USD (w tym 4 miliardy z budżetu Pentagonu). 500 mln USD z tej puli trafi na wsparcie „umiarkowanych” ugrupowań syryjskiej opozycji. Większa część funduszu zostanie przeznaczona na działania zmierzające do zwiększenia zdolności sojuszników USA w zwalczaniu terroryzmu, jak rozbudowa sił bezpieczeństwa, w tym wzmocnienie ochrony granic państw graniczących z Syrią czy rozszerzenie współpracy międzynarodowej amerykańskich jednostek specjalnych i innych służb podległych Departamentowi Obrony. Fundusz zawiera także rezerwę w kwocie 500 mln USD, aby ułatwić siłom USA reagowanie w wypadku niespodziewanego zagrożenia.

Co dalej?

Jeżeli projekt budżetu OCO na rok fiskalny 2015 zostanie zatwierdzony przez Kongres w przedłożonym kształcie, znajdzie się on na najniższym poziomie od roku fiskalnego 2003. Jest to związane z wcześniejszym zakończeniem operacji Iraqi Freedom oraz stopniowym wycofywaniem sił z Afganistanu. Według cytowanego przez Defense News eksperta Todda Harrisona dążenie do ograniczenia budżetu OCO po zakończeniu działań w Iraku i Afganistanie może być „szokiem” dla systemu finansowania sił zbrojnych USA. Wcześniej "operacyjna" pula środków mogła być wykorzystywana do częściowego omijania regulacji Budget Control Act, ograniczających wysokość podstawowego budżetu Pentagonu. Zaznaczono jednocześnie, że na chwilę obecną pakiet działań European Reassurance Initiative ma charakter jednorazowy i nie ma gwarancji, że wzmocniona obecność sił USA w Europie będzie się utrzymywać w dalszych latach nawet, jeżeli budżet na rok fiskalny 2015 zostanie zaakceptowany przez Kongres.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Sophie

    Kiedy ten Usrael zbankrutuje? Świat odetchnie. I co będzie robić usraelska agentura z tej strony np. Jakub Palowski

    1. Wredny Imperialista

      Matuszka Rasija tylko na to czeka.

    2. daniel

      Nic, będzie bezrobotny. Ty zajmiesz jego miejsce i będziesz agenturą Federacji Rosyjskiej.

  2. Jark

    A ile Europa musi dołożyć ?

  3. rebeliant80

    Nie dla Syrii, tylko dla islamskich terrorystów, rząd Syrii nie dostanie przecież z tego ani grosza

  4. Romek

    Taka tam drobna rezerwa 500 melonów dolarów :D

  5. pinokio

    no i kto tu terroryzm wspiera?

  6. pinokio

    no i kto tu terroryzm wspiera?

  7. greg

    Jedyne rozsądne wyjście przy tak małych środkach to ulokowanie POMCUS w rejonie jednego z polskich poligonów. Na więcej i tak nie starczy,

Reklama