Reklama

Siły zbrojne

Operacja „Czajka” zakończona

Fot. Krzysztof Dubiel
Fot. Krzysztof Dubiel

Dowództwo Generalne RSZ poinformowało o zdemontowaniu mostu pontonowego na Wiśle oraz zakończeniu działań prowadzonych przez żołnierzy 2. Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów.

Most pontonowy, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” jak informuje Dowództwo został zdemontowany w środę 15 grudnia.

Przeprawa jest już rozpięta, a jej elementy są wyciągane na brzeg Wisły. W przedsięwzięcie zaangażowanych było blisko 170 żołnierzy pod dowództwem ppłk Piotra Krańca. Aktualnie sprzęt jest transportowany do 2. Pułku Inżynieryjnego stacjonującego w Inowrocławiu.

Przypomnijmy, że most pontonowy na Wiśle o długości niemal 250 metrów powstał w związku z kolejną awarią oczyszczalni ścieków "Czajka", która miała miejsce 29 sierpnia. Tymczasowa przeprawa funkcjonowała ponad cztery miesiące, a przez cały czas, dniem i nocą przy utrzymaniu mostu służbę dyżurującą pełniło 20 żołnierzy obsługi. 

Dowództwo podkreśla, że na skutek obfitych opadów deszczów w połowie października i podniesienia się poziomu Wisły ze względów bezpieczeństwa, pontonierzy musieli zdemontować przeprawę do czasu obniżenia się poziomu rzeki do stanu przed wezbraniem. Jak podkreślono w komunikacie prasowym było to „kolejne cenne doświadczenie w służbie pontonierów”.

Przepływ ścieków w ubiegłą niedzielę został przez służby miejskie przełączony z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego.

Dowództwo Generalne podkreśla, że w ramach realizacji specjalistycznych usług wojskowych 2. Pułk Inżynieryjny w tym roku zbudował także inny most tymczasowy (o łącznej długości blisko 160 metrów, wykonany z konstrukcji DMS-65 pozyskanej z Agencji Rezerw Materiałowych) na rzece Kamienna w Nowym Sączu oraz urządził i utrzymywał przeprawę mostową z parku pontonowego PP-64 w Nowym Brzesku na Wiśle. Wojska Inżynieryjne nie tylko budują mosty i przeprawy tymczasowe, ale przede wszystkim realizuj działania patroli saperskich, które w tym roku podjęły ponad 300 tysięcy przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze