Siły zbrojne
Oferta Rolls-Royce dla Marynarki Wojennej RP
Koncern Rolls-Royce ujawnił w Warszawie swoją ofertę przeznaczoną zarówno dla Marynarki Wojennej jak i dla polskiego przemysłu.
Prezentacja odbyła się podczas seminarium i panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Robina Barnetta. Poza koncernem Rolls-Royce, wzięli w nim również udział przedstawiciele Sejmu, Marynarki Wojennej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Koncern Rolls-Royce, który w Polsce posiada już cztery ośrodki i ponad dwudziestu dostawców, zaproponował polskiemu przemysłowi projekty trzech jednostek: pełnomorskiego okrętu patrolowego (projekt Skadia w wariancie 90 metrowym), okrętu obrony wybrzeża (projekt Skadia typu 100) i jednostki wsparcia logistycznego (okręt wsparcia typu Njord).
Jak przy tym zaznaczono Rolls-Royce nie buduje okrętów i nie posiada własnych stoczni, ale proponuje ze wsparciem brytyjskiego rządu przekazanie polskiemu przemysłowi technologii z możliwością samodzielnej produkcji okrętów i ich eksportu do krajów trzecich.
robhood
oferta dobra wg newsa oczywiscie poprosimy cene ... bo ze dzialajace stocznie by sie nam przydaly to chyba zrozumiale
jastrząb
Oferta godna przemyśleń przez naszych decydentów, mało kto ma tak duże doświadczenie w budowaniu okrętów jak Anglicy.
walerianda
To nasz przemysł okrętowy nie posiada zdolności produkcyjnej ? Za takie odkrycie Nobel murowany i na dodatek qń z rzędem.
marcin
Moim zdaniem powinnismy zainwestowac w system podwodnej hydrolokacji celow sub i surf, siec stacji dennych w obrebie naszych wod, a wykryte cele niszczyc z powietrza. Chyba lepiej w razie zadymy jakiejs wyslac pocisk czy helikopter niz 100 metrowe pudlo za setki milionow.
say69mat
Po pierwsze, sieć dennych stacji hydrolokacyjnej, przy braku zabezpieczenia np siłami podwodnymi. Zostanie zlikwidowana przy pomocy, chociażby płetwonurków. Bądź salwy torped, skutecznie likwidujących sieć dennych stacji hydrolokacyjnych. Po drugie, w jakiż to sposób, przy pomocy pocisku kierowanego wystrzelonego z lądu. Chcesz zniszczyć np. zanurzony okręt podwodny, w odległości 20nm od naszego wybrzeża??? Po trzecie, obecnie OP dysponują potencjałem opl zdolnym zestrzelić śmigłowiec bądź samolot patrolowy, będąc przy tym w zanurzeniu. Reasumując, triadę ZOP tworzą samolot 'za setki milionów', rzeczone pudło 'za setki milionów' i śmigłowiec 'za setki milionów'. Z reguły, stacjonujący na pokładzie rzeczonego 'pudła, za setki milionów'. Na marginesie ... Serdecznie Pozdrawiam
Stefan
Zasada jest w tym przypadku jedna. Jeżeli na jakimś akwenie znajduje się okręt potencjalnego przeciwnika, a nie ma tam okrętu własnego to jest to sytuacja nierównowagi. Co z tego, że są siły ale na brzegu?
z prawej flanki
Większej głupoty nie słyszałem .
spartakus
Niech najpierw dokończą Gawrona - aktualnie patrolowiec Ślazak a nie zamydlają nam oczu . Gawrony też miały być na licencji i miało ich być kilka . Te wszystkie dyskusje to tylko bicie piany . Zagotowało się na Ukrainie i nagle zmieniły się priorytety ? A gdzie kasa ? Kiedy zobaczymy patrolowca w linii z załogą ?? Tak długo budują że główne podzespoły , silniki itp straciły gwarancję producenta .Ciekawe w co uzbroją tego patrolowca w wyrzutnie harpunów wielorybniczych czy procę ??
Tyberios
Ciekawe... to co panowie, kto jeszcze się pojawi na arenie? - DAMEN - DCNS - Austal (tutaj wątpię ale mam sentyment do ich konstrukcji, takie tam sobie marzenie)
bsm
Jak na nasze Polskie bałtyckie warunki współpraca partnerska w budowie okretów powinna iść bardziej w skandynawie do 50 m - Finlandia Hamina class - bardzo ciekawa konstrukcja z akcentem wspomnianego Rolls Royc'a 2x kamewa waterjet ;) pow 50m - Szwecja Kockums Visby class + możliwość najnowszego OP pow 100 m - Dania Iver Huitfeldt class + możliości pozyskania okrętu wsparcia logistycznego
ursus
Moim zdaniem przydałoby się coś z poniższych: Fincantieri: Falai-2, korwety typu "Abu Dhabi" lub ST Marine: Fearless 75 Mk II, OPV. Polska jako graniczny kraj NATO i UE powinna posiadać wyłącznie okręty o bardzo silnym uzbrojeniu.
Osprey
Samodzielnej budowy?....
ursus
Tak - pewnie dostrzegają, że obecnie nasze stocznie nie są w stanie za dużo zdziałać. Przekazanie technologii może się jednak wiązać z dość wysoką ceną, ale chyba warto dać.
Novid
przekazanie polskiemu przemysłowi technologii ?? samodzielna produkcja okrętów ?? eksport do krajów trzecich?? Jak to możliwe, że ta propozycja brzmi jak prawdziwa oferta "partnerska" a nie próba sprzedaży polaczkom statków ?
:-)
jak IKEA - zrób to sam :-)
anakonda
Oferta godna rozpatrzenia zastanawia mnie tylko cze nie za stare te projekty sa?
maniek
może ta masowa emigracja sprzed kilku lat w końcu przyniesie jakieś korzyści Polsce...
As
Przekazanie technologii do Polski to pewnie pomysł Camerona na pozbycie się imigrantów...
Alex
To jest dobre, najpierw zabrali stoczniowcow do anglii, zeby zbudowali dla nich lotniskowce, a teraz chca przeslac technologie do nas, zebysmy budowali w Polsce. Moze sie udac, przeciez kiedys budowalismy okrety.