Reklama

Siły zbrojne

Odnaleziono głowice rakiety, która spadła pod Bydgoszczą

Autor. Elke Mader/flickr/CC BY 2.0

Głowica rakiety, która spadła pod Bydgoszczą została odnaleziona; jest ona zbudowana - zgodnie z rosyjską myślą technologiczną - z betonu - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef gabinetu prezydenta był pytany na antenie RMF FM o możliwe konsekwencje personalne w związku ze sprawą rosyjskiej rakiety, która w grudniu ubiegłego roku spadła w lesie pod Bydgoszczą. Szrot mówił, że do prezydenta nie trafiły wnioski o dymisje generałów, czy ministra obrony narodowej. Podkreślił, że nie spodziewa się takich wniosków. Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że z tej sprawy zostaną jednak wyciągnięte wnioski, zaś procedury poprawione.

Czytaj też

"Jeśli chodzi o głowicę, to mogę powiedzieć, że została odnaleziona, jest teraz badana przez odpowiednie instytucje (...). To jest szczególna głowica, bo jest zbudowana - zgodnie z rosyjską myślą technologiczną - z betonu. Zakładam, że w takiej formie została zamontowana na tej rakiecie, żeby ten starszy model rakiety mógł dezorientować ukraińską obronę przeciwlotniczą" - poinformował Szrot.

Reklama

Czytaj też

Jak dodał, nie było tam materiału wybuchowego. "Ta rakieta nie może lecieć nieobciążona głowicą, więc ktoś tam zamontował taki szczyt rosyjskiej myśli technologicznej" - wskazał.

Czytaj też

Pod koniec kwietnia MON poinformowało, że w okolicach miejscowości Zamość, ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Natknęła się na niego w lesie przypadkowa osoba. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła w tej sprawie śledztwo. W piątek śledztwo ws. szczątków obiektu powietrznego znalezionych w lesie w okolicach Bydgoszczy zostało przejęte przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. "Pułkownik" Michał

  Cieszmy się, że ta betonowa głowica była atrapą masowo-gabarytową docelowej głowicy, którą Ch-55 przenoszą, a nie właśnie docelową głowicą jądrową do której przenoszenia służą te rakiety. Podśmiechiwanie się z rosyjskiej technologii, która wywiodła w pole naszych "speców" na pół roku jest żenujące. Przecież to obnażyło nasz system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz skompromitowało ministra, który sprawę chciał zamieść pod dywan. Minister do dymisji, a wszyscy poprzedni ministrowie obrony narodowej, jako współodpowiedzialni braków systemu plot/prak do Trybunału Stanu i pozbawić ich biernych i czynnych praw wyborczych.

 2. Sebseb

  Ciekawe, bo ten pierwszy zestrzelony kalibr też miał głowicę, która wyglądała jak z betonu. Nawet ktoś wtedy taki komentarz napisał.

  1. andys

   To nie byl Kindzał

  2. Davien3

   @Sebseb jak widac orkom kończy sie nawet materiał wybuchowy jak w swoich najnowszych pociskach musza juz uzywac betonowych głowic:)

  3. DBA

   Davien3@ Ruskom nie kończy się materiał wybuchowy, ale rakiety manewrujące.. KH55 strzelali już w ubiegłym roku na Ukrainę właśnie z atrapami głowic jądrowych. Widać doszli do wniosku, że mogą wypróbować OPK jednego z krajów Nato na kierunku Naftoportu, Redzikowa, czy Gazoportu, albo postraszyć społeczeństwo, że wojna może zrobić się gorąca. W każdy razie sojusznicy raczej incydenty w Przewodowie czy Bydgoszczy biorą poważnie - w pierwszym przypadku Niemcy zaproponowali Patrioty, a teraz Włosi przysłali do Gdyni niszczyciel rakietowy

 3. wodnik

  Według mojej oceny była to rakieta zwana XS, maskująca. Bardzo dobrze znana metoda stosowana w LWP do pozorowania i rozpoznania zachowania się przeciwnika. Powinniśmy być wdzięczni Putinowi, bo obnażył obraz prawdziwy naszego systemu obrony.. Mnie osobiście interesuje jak się czuje Polska generalicja, która dopuściła do likwidacji matecznika narybku przyszłych operatorów radiolokacji Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Radiotechnicznych w Jeleniej Górze. Do likwidacji budowanego z takim mozołem przez lata systemu obrony radioelektronicznej. Do likwidacji systemu obrony rakietowej. Przypomnę ile było kompanii Radiotechnicznych? Ile było dywizjonów rakietowych?

 4. zLoad

  Żadna rakieta nie spadła pod Bydgoszczą. Przyciąganie ziemskie pokonało jej siłę nośną.

 5. Seth

  A gdyby Polska miała takie manewrujące rakiety to czym w celach ćwiczebnych byśmy wypełniali ich głowice? Styropianem?

 6. Jerzy

  Głowica może i betonowa, ale za to widać zbudowana w technologii obniżonej wykrywalności ;) Nie bardzo rozumiem jak to się stało, że po tym jak pod koniec kwietnia wybuchła cała afera ze znalezieniem rakiety, głowicy szukano przez kolejne trzy tygodnie? - oddzieliła się w locie i poleciała w innym kierunku?

  1. Marekk

   Jeśli rakiety "szukano" przez kilka miesięcy to znalezienie głowicy już po trzech tygodniach nie jest złym wynikiem.

  2. hermanaryk

   Prawie zgadłeś. Prawdopodobnie poleciała w podobnym kierunku, ale znacznie dalej, bo sporo dłużej niż płatowiec zachowała pęd. Po uderzeniu w ziemię mogła jednak zmienić kierunek ruchu. Mogła się też najzwyczajniej "zakopać" w ziemi, stąd trudności z jej znalezieniem.

  3. Sebseb

   Z betonową głowicą, jak ten zestrzelony kalibr ze zdjęcia

 7. Bladerunner1

  Mnie takie wypowiedzi najwyżej postawionych osób w państwie bardzo dziwią. Szef gabinetu mówi o rosyjskiej technologii. Rakieta zrobiła to, co czego rosjanie oczekiwali - obnażyła bałagan w naszym wojsku. Niech dziękują Bogu, ze glowica była betonowa.

 8. Extern.

  Nie wiem po co te trochę niepotrzebne złośliwości o "głowicy zbudowanej zgodnie z Rosyjską myślą techniczną". Wszyscy wiedzą że był to tylko ekwiwalent masowo-gabarytowy prawdziwej głowicy. Co niby mieli tam innego włożyć? Beton z którego można tanio odlać potrzebny i dowolny ciężki kształt to przecież bardzo dobry pomysł.

 9. X

  Aaaaaahaha, głowica z betonu ! To już nie ma co zwalniać dowódcy, albo... ministra..?

 10. MiP

  5 miesięcy po tym gdy spadła odnaleziono rakietę i tydzień później głowicę......... CUD,normalnie mszę w intencji MON trzeba zamówić 😂

Reklama