Reklama

Siły zbrojne

Obchody Dnia Niepodległości w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej

Odznaczenia dla żołnierzy 10 BKP - fot. archiwum 10 BKP
Odznaczenia dla żołnierzy 10 BKP - fot. archiwum 10 BKP

11 listopada to dzień Święta Narodowego, dzień radości z odzyskania naszej Ojczyzny, to dzień powrotu nadziei Polaków. To co wydawało się niemożliwe - stało się.Dziś możemy tylko domyślać się jak wielka była radość Polaków w tamtych czasach. Chciałbym, aby ten niebywały entuzjazm naszych przodków udzielił się również i nam, inspirując nas do działania, budząc w nas dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy bogate dziedzictwo narodowe. - mówił generał brygady Cezary Podlasiński w trakcie uroczystej zbiórki 10 Brygady Kawalerii Pancernej w dniu 9 listopada 2012 roku.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta, którą odprawił ksiądz major Rafał Kaproń w Kościele Garnizonowym w Świętoszowie. Następnie na placu apelowym 10BKPanc zgromadziły się wszystkie pododdziały brygady, a także pracownicy cywilni jednostki oraz 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Pamiętajmy o bohaterach narodu Polskiego, z powstania listopadowego, styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych tych z I i II wojny światowej. – kontynuował dowódca brygady – A także o naszych bohaterach, bohaterach 10 Brygady Kawalerii Pancernej, o ich wielkiej determinacji, woli zwycięstwa i poniesionej ofierze. Składając dziś hołd naszym przodkom, za najcenniejszy dar jakim jest wolność. Pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

Ten uroczysty dzień stał się okazją do uhonorowania, odznaczenia i wyróżnienia żołnierzy i pracowników 43 WOG, którzy w sposób wzorowy wypełniają swoje obowiązki.

Z tej okazji wręczono:

Gwiazdy Afganistanu przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego - 30 żołnierzom

Wojskową Odznakę  za Rany i Kontuzje z jedną gwiazdką przyznawaną przez Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka: chorążemu Dariuszowi Katan, sierżantowi Marcinowi Łata, starszemu plutonowemu Januszowi Łysak.

Mianowania na wyższe stopnie wojskowe wręczone przez dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej generała brygady Cezarego Podlasińskiego:

Do stopnia majora - kapitan Adam Koronkiewicz, kapitan Przemysław Jankowski

Do stopnia kapitana - porucznik Marcin Markowski, porucznik Tomasz Burdyka

Do stopnia kaprala -  starszy szeregowy Robert Pita

Rozkazem dowódcy 10BKpanc wyróżniono nagrodami uznaniowymi za zaangażowanie i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz z okazji Narodowego Święta Niepodległości 49 żołnierzy.

Uroczyste obchody zakończyła defilada pododdziałów.

 

Tego samego dnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas uroczystego Capstrzyku, który odbył się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie, uhonorował dwóch żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej honorową bronią białą.

Za dokonanie bohaterskiego czynu w walce zbrojnej wyróżnił:

Szablą Honorową Wojska Polskiego kapitana Jacka Wróblewskiego, dowódcę 3 kompanii zmechanizowanej batalionu zmechanizowanego

Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej starszego szeregowego Przemysława Frukowskiego, kierowcę czołgu Leopard.

 

Ponadto, 11 listopada 2012 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, w Departamencie Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, wręczył dwóm żołnierzom 10BKPanc Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego. Wyróżnionymi byli żołnierze 24 batalionu Ułanów: starszy szeregowy Marcin Pikula, starszy szeregowy Jarosław Latała.

 

Katarzyna Przepióra

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.