Reklama

Siły zbrojne

Nowy szef sztabu Dowództwa Generalnego RSZ

Fot. MON/Twitter

Minister Obrony Narodowej wyznaczył gen. dyw. Dariusza Parylaka na szefa sztabu Dowództwa Generalnego RSZ – poinformował MON na Twitterze.

Reklama

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył dniem 1 października gen. dyw. Dariusza Parylaka na szefa sztabu Dowództwa Generalnego RSZ. Obecnie funkcję Szefa Sztabu (p.o.) pełni generał brygady Jacek Ostrowski. Gen. dyw. Dariusz Parylak pełnił dotychczas funkcję dowódcy w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

Reklama

Dariusz Parylak w 1998 roku objął stanowisko dowódcy batalionu czołgów 12 Brygady Zmechanizowanej, na którym pozostawał do 2001 roku. W latach 2001 – 2002 Dariusz Parylak był szefem sekcji operacyjnej (S-3) sztabu 12 Brygady Zmechanizowanej, po czym rozpoczął służbę w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, jako dowódca batalionu Kawalerii Pancernej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W latach 2004 – 2007 był szefem szkolenia 36 Brygady Zmechanizowanej. W tym czasie odbywał również służbę w ramach VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, jako zastępca szefa grupy - szef zespołu doradczo szkoleniowego Grupy ds. Szkolenia Irackich Sił Bezpieczeństwa. W 2008 roku pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Lądowych, jako Szef Wydziału Planowania i Struktur Organizacyjnych w Oddziale Organizacyjnym.

Od października 2008 do maja 2009 roku Dariusz Parylak wykonywał zadania w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, jako szef zespołu - starszy oficer łącznikowy w Zespole Oficerów Łącznikowych Dowództwa Polskich Sił Zadaniowych. Po zakończeniu misji został szefem oddziału Analiz i Opracowań w Zarządzie Planowania Dowództwa Wojsk Lądowych (G-5). W 2012 roku rozpoczął studia w Podyplomowym Studium Polityki Obrony w US Army War Collage w Carlisle (Pennsylvania, USA), a po ich objął stanowisko Zastępcy Szefa Zarządu Planowania G-5 Dowództwa Wojsk Lądowych. W 2014 roku został natomiast szefem szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Dariusz Parylak uzyskał tytuł doktora nauk społecznych Akademii Obrony Narodowej, wieńczący studia doktoranckie na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego. Od listopada 2016 roku Dariusz Parylak pełnił obowiązki dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu 1 marca 2018 roku, otrzymał nominację na pierwszy stopień generalski. W sierpniu 2018r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy dywizji - szefa sztabu dywizji w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. A następnie w marcu 2020 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancnernej. 14 sierpnia 2020 z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odebrał nominację na stopień generała dywizji.  Z dniem 1 października 2020 roku, na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej objął dowodzenie w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. Valdi

  Kosmiczny awans

  1. Rybak

   To nie wygląda za bardzo na awans.... Zresztą jest to przykład bardzo ciekawej polityki kadrowej w MON. Warto zwrócić uwagę, ile lat pan generał był na kolejnych stanowiskach. Nigdy nie zaliczył pełnej, 3- letniej kadencji. I nie jest to wyjątek, a reguła w naszej armii. Braki kadrowe powodują błyskawicznie awanse. Ludzie obejmują kolejne stanowiska, nie nabierając doświadczenia i wiedzy na poprzednich. I tak to się toczy.

 2. Gruders

  To ten od zabierania nadgodzin?