Reklama


Tym samym rozpoczął się kolejny – najważniejszy etap realizacji zadań przez artylerzystów z 5 pułku artylerii w Sulechowie, żołnierzy z Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz z 1 Brygady Logistycznej w Bydgoszczy tworzących trzon nowej - XXVII zmiany PKW KFOR w Kosowie.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez szefa Grupy Dowódcy – mjr Witolda Materaka dla dowódcy grupy przekazania dowodzenia z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych płk Mirosława Potockiego. Następnie dowódca XXVI zmiany ppłk Adam  Luzyńczyk powitał zebranych gości, podsumował zadania wykonywane przez PKW KFOR oraz podziękował swoim żołnierzom za półroczny trud i wysiłek włożony w realizację zadań w rejonie misji.: Wierzę, że zadania wykonywane przez XXVI zmianę przyczyniły się do poprawy sytuacji w tym kraju.

Następnie dowódca XXVI zmiany wręczył odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy i pracowników cywilnych, a także dla Ambasadora RP w Macedonii pana Przemysława Czyża i dowódcy Wielonarodowej Grupy Bojowej płk Waymana Storey'a. Podpisanie protokołów przekazania zmiany oraz złożenie meldunków o zdaniu i objęciu obowiązków obu dowódców PKW dopełniło akt przekazania XXVI zmiany na rzecz XXVII i rozpoczęło nowy etap w historii misji PKW KFOR.



Przemawiający, dowódca XXVII zmiany, ppłk Jacek Wera zapewnił, że jego żołnierze będą kontynuować i wspierać utrzymanie pokoju w rejonie misji: Zdajemy sobie sprawę z wyzwania i obowiązku realizacji zadań, które stoją przed nami. Jako ambasadorzy naszego kraju i sił zbrojnych zamierzamy wykonywać je na najwyższym poziomie.

Po przemówieniach zmieniono flagi na maszcie. Flaga 4 zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego z Czerwieńska, który wystawiał XXVI zmianę, zastąpiona została przez flagę 5 pułku artylerii z Sulechowa. Defilada zakończyła uroczystość przekazania obowiązków.

*****

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym i wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód. W ramach działalności operacyjnej PKW KFOR realizuje zadania polegające na monitorowaniu przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w celu stworzenia warunków dla bezpiecznej egzystencji oraz normalizacji sytuacji w rejonie odpowiedzialności. Główny wysiłek PKW skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymywaniu porządku i bezpieczeństwa. Żołnierze wykonują m.in. zadania: patrolowania i organizowania posterunków kontrolnych, monitorowania sytuacji w strefie przygranicznej, zapewnienia swobody przemieszczania, przeprowadzanie wspólnych synchronizowanych patroli granicznych z żołnierzami armii serbskiej, stałe monitorowanie stanu dróg i natężenie ruchu w pasie przygranicznym oraz działania w ramach sił szybkiego reagowania.

PKW KFOR/ kpt. Paulina Oleśków - Dąbska

 

 
Reklama
Reklama

Komentarze