Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca sił zbrojnych Brazylii

Autor. Exército Brasileiro

Ustępujący z końcem grudnia po zakończeniu czteroletniej kadencji prezydent Brazylii Jair Bolsonaro dokonał w środę nominacji wskazanego przez jego następcę, Luiza Inacio Lulę da Silvę, nowego dowódcy naczelnego brazylijskich sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Stanowisko to, według oficjalnego komunikatu opublikowanego w środę wieczorem przez brazylijskie media, obejmuje z dniem 30 grudnia 63-letni generał Julio Cesar de Arruda, który zastąpi dotychczasowego szefa armii brazylijskiej, generała Antonio Freire Gomesa.

Jego kandydaturę zaproponował Jose Mucio Monteiro, przyszły minister obrony w rządzie prezydenta Luli da Silvy, który po wygranych wyborach obejmuje najwyższe stanowisko w państwie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

Przyszły dowódca naczelny, gen. Arruda, skomentował fakt „ogłoszenia z wyprzedzeniem" jego nominacji koniecznością „uniknięcia próżni" na tym szczeblu władzy. Uroczystość pożegnania dotychczasowego ministra obrony Paulo Sergio Nogeiry, który pozostaje na tym stanowisku do ostatniego dnia urzędowania prezydenta Bolsonaro, wyznaczono na 31 grudnia.

Czytaj też

Media brazylijskie podały jednocześnie nieoficjalną wiadomość o zmianach na stanowiskach dowódców Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. To pierwsze stanowisko ma objąć admirał Marco Sampaio Olsen, drugie zaś - brygadier Oliver Marcelo Damasceno.

Czytaj też

Według portalu informacyjnego CartaCapital, przyspieszenie ogłoszenia zmian na najwyższych stanowiskach w brazylijskich siłach zbrojnych i sama ceremonia nominacji miały być "gestem" wobec dotychczasowych dowódców ze strony ustępującego prezydenta Jaira Bolsonaro, "który służył w brazylijskiej armii w stopniu kapitana".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama