Reklama

Siły zbrojne

Nowy belgijski myśliwec zdolny do przenoszenia broni jądrowej?

Fot. Tech. Sgt. Wolfram M. Stumpf/USAF wia Wikipedia.
Fot. Tech. Sgt. Wolfram M. Stumpf/USAF wia Wikipedia.

Siły zbrojne Belgii opowiadają się za zapewnieniem możliwości przenoszenia broni jądrowej przez następców myśliwców F-16, co pozwoliłoby na utrzymanie udziału tego państwa w programie NATO Nuclear Sharing – podaje VRT Nieuws.

Plany pozyskania maszyn zdolnych do przenoszenia broni atomowej według dostępnych informacji nie zostały jednak oficjalnie zatwierdzone przez władze Belgii. Ostateczna decyzja odnośnie sposobu zapewnienia zdolności w zakresie samolotów wielozadaniowych ma zostać podjęta w 2018 roku.

Obecnie belgijskie lotnictwo wykorzystuje według danych Flightglobal 49 myśliwce F-16AM i 10 dwumiejscowych F-16BM. Są one używane operacyjnie, między innymi do wykonywania uderzeń na pozycje terrorystów z organizacji Państwo Islamskie w Iraku oraz do wsparcia ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing. Jak wiadomo, belgijskie F-16 będą stacjonować w bazie w Malborku do sierpnia bieżącego roku.

Belgia jest jednym z uczestników sojuszniczego systemu wykorzystania broni nuklearnej NATO Nuclear Sharing. Podobnie jak w sąsiedniej Holandii, bomby B61 mogą być przenoszone przez myśliwce F-16AM/BM. Holendrzy zamierzają wprowadzić na uzbrojenie maszyny F-35A, które być może zostaną dostosowane do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.

Wycofanie myśliwców F-16AM/BM bez wprowadzania następcy zdolnego do wykorzystania broni atomowej będzie równoznaczne z wyjściem Belgii z programu Nuclear Sharing. Z kolei zakup samolotu nowej generacji może się okazać bardzo trudny do zrealizowania z uwagi na złą sytuację finansową resortu obrony. Zgodnie z danymi SIPRI udział wydatków wojskowych w PKB wynosił zaledwie 1% w 2013 roku. W wypadku wprowadzenia dalszych redukcji omawiany wskaźnik może spaść nawet do 0,5% w 2019 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. dropik

    1℅ to zaledwie jakieś 5 mld $ czyli prawie polowa naszego. Przy zbrojnych zrojnych 30tys.to powinno być ich stać na zlote klamki w wc

  2. tom

    Polska bezwarunkowo musi uczestniczyć w programie Nato Nuclear Sharing. Teraz jest duża i niepowtarzalna szansa aby dołączyć.

  3. Wojtekus

    A kiedy Polska wezmie udzial w tym programie jako wartosciowy czlonek NATO. Bez tego moze bedziemy wlasnie tylko "czlonkiem".

    1. jasio

      Przecież już bierze... ludzie poczytajcie najpierw zanim coś napiszecie. http://www.defence24.pl/news_polskie-mysliwce-f-16-na-manewrach-jadrowych-nato

    2. hp7

      Po zakupie JASMów i modernizacji f16

  4. qwerty

    "W wypadku wprowadzenia dalszych redukcji omawiany wskaźnik może spaść nawet do 0,5% w 2019 roku" Proponuję pójść jeszcze dalej i wprowadzić wskaźnik ujemny. Niech wojsko dopłaca do imigrantów na zasiłkach, multikulti, gejparad i ruskich banków.

    1. ert

      Nie podawaj takich pomysłów, bo jeszcze postmodernistyczni pacyfiści je zrealizują.

  5. Zan

    To jest niewyobrażalne, że kraj który wydaje niecały % pkb na obronę uczestniczy w programie nuclear sharing! Chcesz być uczestnikiem? spełniaj wymogi nato wydając 2%

  6. Autor

    nasz kraj powinien bezwarunkowo uczesniczyć w NATO Nuclear Sharing to jedyny bat na kacapa

  7. AlFret

    Czyzby Francja miala dokonac aneksji Belgii (dwoch ich czesci), a Niemcy Holandii (tworzenie wspolnych wojsc pancernych)?!