Reklama

Siły zbrojne

Nowi dowódcy w Wojskach Specjalnych. Gen Joks szefem Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej szef resortu, Antoni Macierewicz, wyznaczył gen. bryg. Adama Joksa na szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Polecił również Dowódcy Generalnemu RSZ wyznaczenie jako czasowo pełniących obowiązki: Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych  -  gen. bryg. Wojciecha Marchwicę; dowódcę jednostki wojskowej GROM - ppłk. Roberta Kopackiego.

Generał brygady Adam Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie). W roku 1986 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu, które ukończył z wyróżnieniem w 1990 roku. Służbę wojskową rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w 13. pułku zmechanizowanym w Kożuchowie. Następnie był dowódcą plutonu szkolnego w 9. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wielkopolskim. W tym czasie ukończył studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej. Po ukończeniu kursów dowódców plutonu i kompanii w Bundeswehrze w Szkole Wojsk Pancernych w Munster (w latach 1993-1994) został dowódcą kompanii szkolnej w 9. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych.

W roku 1997 rozpoczął studia dowódczo-sztabowe w Akademii Obrony Narodowej, a po ich ukończeniu (1999 r.) wyznaczony został na stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2002 roku objął obowiązki na stanowisku specjalisty w Zarządzie Operacji Lądowych G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. W latach 2003-2004 ukończył studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania kryzysowego. W 2004 roku, został skierowany do służby w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, jako zastępca szefa Oddziału G-9 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W sierpniu 2004 roku, w czasie służby w Iraku, został awansowany do stopnia podpułkownika.

W roku 2006 płk Adam Joks został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach. Po ukończeniu w roku 2007 Zaawansowanych Studiów Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch–Partenkirchen (Niemcy) został wyznaczony na stanowisko głównego specjalisty Zarządu Operacji Lądowych G-3 DWLąd. 2 grudnia 2007 roku został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. W roku 2010, w ramach wyróżnienia, płk Adam Joks został skierowany na studia polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Po powrocie ze studiów ponownie objął obowiązki w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. Jednocześnie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe na studiach doktoranckich w AON na wydziale bezpieczeństwa narodowego.

10 grudnia 2012 roku płk dypl. Adam Joks objął stanowisko dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.  Od 19 października 2015 r. generał brygady Adam Joks  pozostawał na  stanowisku Dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG.

 **

Gen. bryg. Wojciech Marchwica ur. 23 czerwca 1966 roku w Rzeszowie, stanowisko Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zajmuje od 11 marca 2016 roku.

Oficer jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej, w której uzyskał tytuł oficera dyplomowanego oraz ukończył podyplomowe studia operacyjno-strategiczne, a także Narodowego Uniwersytetu Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie, gdzie odbył podyplomowe studia polityki obronnej.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1990 roku gen. bryg. Wojciech Marchwica pełnił służbę w 5. pułku strzelców podhalańskich na stanowisku dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii. W roku 1993 został dowódcą 21. kompanii rozpoznawczej, a w latach 1994-2001 związany był z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich, w której zajmował stanowiska oficera, kierownika i szefa sekcji rozpoznawczej. Od 2002 roku dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i uczestniczył w misjach w Kosowie i Iraku na stanowiskach dowódcy batalionu. W roku 2006 został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu, a w 2010 na stanowisko zastępcy dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Po czterech latach został Szefem Dyżurnej Służby Operacyjnej - Zastępcą Szefa Połączonego Centrum Operacyjnego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym czasie dowodził też zgrupowaniem, a następnie Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Kolejne stanowiska, na których pełnił służbę gen. bryg. Wojciech Marchwica to Szef Oddziału Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej.

 **

Ppłk Robert Kopacki ur. 9 lutego 1967 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Oficer jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej, w której uzyskał tytuł oficera dyplomowanego oraz ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego.

Czytaj też: Dowódca JW Grom i inspektor Wojsk Specjalnych odwołani. 

Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1991 roku ppłk Robert Kopacki pełnił służbę w 6. batalionie desantowo-szturmowym na stanowisku dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii szturmowej. W latach 2000-2008 zajmował stanowiska oficera i szefa sekcji operacyjnej sztabu 6. Brygady Desantowo-Szturmowej. W roku 2008 został wyznaczony na stanowisko służbowe szefa wydziału operacyjnego. W latach 2010-2011 związany był z Dowództwem Wojsk Specjalnych. Oficer w 2004 roku pełnił służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Antykomunista

    Do p22 jesli dowódca 6 brygady jest dla ciebie dyletantem to ty jesteś dla mnie ruskim trollem.

    1. były_trep

      A uważasz że człowiek, który jest poza służbą liniową od 8 lat, a wcześniej pełnił stanowiska sztabowe a nie liniowe, powinien zostać szefem tak delikatnego organizmu jak GROM?

    2. P22

      Jest dyletantem w dziedzinie wojsk specjalnych. GROM, JWK, Formoza to "troszkę coś innego" niż lekka piechota. No, ale może kluczem wyboru było ukończenie Zmechu... A tak serio, to klucz był jeden, podany już w pierwszym komentarzu pod tym artykułem - "mierny, bierny, ale wierny". P.S. OK, fakt, cieszę się, że ściągnięto zza oceanu Jannigera.

  2. AS

    Jeśli nie wybrany został Janniger to ja wszystkich innym życzę powodzenia, bo mogło się skończyć gorzej.

  3. duży_drop

    Dziwię się Generałom, że przyjęli te nominacje...

  4. P22

    Inspektorat Wojsk Specjalnych i JW GROM zostały powierzone dyletantom w dziedzinie wojsk specjalnych. Któremu krajowi służy min. Macierewicz? Bo raczej nie Polsce.

  5. Obserwator

    Gratulacje Panowie Generałowie! Dużo zdrowia i satysfakcji!

  6. merol

    Tak! kadry postsowieckie to najlepsza gwarancja "wszystkiego co dobre"

  7. FX23

    Mierni, bierni ale wierni - niszczenia wszystkiego co dobre w WP ciąg dalszy.

Reklama