Reklama

Siły zbrojne

Nowe indyjskie śmigłowce zasilą krajową flotę

W Indiach wprowadzono do służby pierwszy dywizjon morski wyposażony w śmigłowce Dhruv – fot. Wikipedia
W Indiach wprowadzono do służby pierwszy dywizjon morski wyposażony w śmigłowce Dhruv – fot. Wikipedia

Pierwszy dywizjon lekkich śmigłowców ALH (Advanced Light Helicopter) rodzimej produkcji został uznany 12 listopada br. przez siły morskie Indii za w pełni operacyjny.

ALH oznaczane również jako Dhruv to pierwsze śmigłowce, w całości opracowane i wyprodukowane w indyjskim koncernie lotniczym HAL (Hindustan Aeronautics Limited). Przez swoją wszechstronność są one wykorzystywane zarówno przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych jak i przez straż graniczną i przybrzeżną.

Obecnie trafiły również do marynarki. Nowy dywizjon morski otrzymał oznaczenie INAS 322 (Indian Naval Air Squadron). Dzięki odpowiednio przystosowanym śmigłowcom Dhruv (w tym wyposażenie ich w głowice  optoelektroniczną) jego zadaniem będzie w pierwszej kolejności wykonywanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych SAR (w tym w nocy), jak również do misji rozpoznawczych i patrolowych.

Uroczystość przyjęcia dywizjonu do służby w marynarce zorganizowano w najstarszej w Indiach morskiej bazie lotniczej INS Garuda (niedaleko miejscowości Koczin w stanie Kerala na zachodnim wybrzeżu Indii), która będzie bazą macierzystą dla INAS 322.

Reklama

Komentarze

    Reklama