Siły zbrojne

Nowe Growlery dla US Navy. Jedyny dedykowany samolot do walki radioelektronicznej

Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Karl Anderson/US Navy/NAVAIR
Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Karl Anderson/US Navy/NAVAIR

Zwiększenie zakupów samolotów walki radioelektronicznej E/A-18G Growler i tym samym utrzymanie ich produkcji po 2016 roku zyskuje coraz więcej zwolenników, choć problemem pozostaje znalezienie środków finansowych.

Działania Boeinga na rzecz przedłużenia produkcji samolotów E/A-18G Growler zyskują rosnące poparcie, także wśród amerykańskich parlamentarzystów. Zakup 22 maszyn typu E/A-18G znajduje się na budżetowej „liście życzeń” US Navy na FY2015, między innymi ze względu na ich unikatowe możliwości bojowe. 

Według obecnych planów, w ciągu roku fiskalnego 2014 ma zostać sfinansowany ostatni zakup 21 samolotów walki radioelektronicznej E/A-18G Growler. Może to wymusić zamknięcie linii produkcyjnej maszyn typu Super Hornet i Growler w 2016 roku, o ile Boeing nie uzyska dodatkowych zamówień. Podczas prac nad projektem budżetu Departamentu Obrony na FY2015 komisja do spraw sił zbrojnych amerykańskiej Izby Reprezentantów zaproponowała sfinansowanie pozyskania kolejnych pięciu Growlerów. Ich liczba zapewne byłaby większa, gdyby nie regulacje Budget Control Act ograniczające wysokość wydatków Departamentu Obrony.

E/A-18G Growler to jedyny dedykowany samolot walki radioelektronicznej, znajdujący się obecnie na wyposażeniu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Może on zakłócać stacje radiolokacyjne pracujące w wielu pasmach, w pełnym zakresie kątów. Co istotne, możliwości jego systemów walki radioelektronicznej przewyższają w pewnych aspektach sprzęt wykorzystywany na maszynach nowej generacji typu F-35, przez co może on stanowić dla nich istotne wsparcie. Szacuje się, że US Navy będzie dążyć do zakupu od 50 do 100 samolotów E/A-18G Growler, aby móc skutecznie wspierać działania zarówno własnego własnego lotnictwa, jak i USAF.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.