Reklama

Siły zbrojne

Nowe BSL Wasp AE dla US Marines

US Marines zamówili małe, wypuszczane z ręki, BSL Wasp AE - fot. Maksymilian Dura
US Marines zamówili małe, wypuszczane z ręki, BSL Wasp AE - fot. Maksymilian Dura

Piechota Morska Stanów Zjednoczonych w ostatnich dniach stycznia br. podpisała kontakt z firmą AeroVironment na dostawę za 12 milionów dolarów małych bezpilotowych aparatów latających Wasp AE.Wcześniej podobne zamówienie złożyły amerykańskie siły powietrzne (za 2,4 miliona dolarów). Nie jest znana liczba zamówionych maszyn. Koszt jednego kompletu to zaledwie 50 tysięcy dolarów, ale Marines prawdopodobnie zapłacili również za szkolenie i pakiet logistyczny.

Wasp AE powstał na bazie BSL typu Wasp III i został po raz pierwszy zaprezentowany oficjalnie w maju 2012 roku. Jest to niewielki, wypuszczany z ręki bezpilotowiec o wadze zaledwie 1,3 kg. Pozawala on jednak na prowadzenie rozpoznania z wysokości do 152 metrów przez 50 minut (20% dłużej niż Wasp III). W tym celu wyposażono go w wysokiej rozdzielczości kamerę TV i w podczerwieni (640x480), a także utajniony system transmisji danych kompatybilny z naziemnym stanowiskiem kontroli opracowanymi dla maszyn Wasp III, Raven B i Puma AE. By ułatwić lądowanie i sterowania bezzałogowcem został on wyposażony w dodatkową kamerę, zamontowaną w osi kadłuba.

Silnik jest specjalnie opracowany pod kątem zminimalizowania hałasu przez co konstrukcja jest trudna do wykrycia. Dodatkowo można silnik ten można łatwo wymienić bez specjalistycznych narzędzi, podobnie jak baterie zasilające oraz moduł elektrooptyczny.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama