Reklama

Siły zbrojne

Nowa ustawa wzmocni promocję eksportu uzbrojenia

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

W Ministerstwie Rozwoju zapadła decyzja o opracowaniu ustawy dotyczącej promocji produktów polskiej zbrojeniówki za granicami kraju. Odpowiedni projekt ma niebawem trafić pod obrady Sejmu. Jest to działanie związane z umieszczeniem polskiego przemysłu zbrojeniowego wśród branż szczególnie promowanych w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” autorstwa wicepremiera i Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z informacjami do jakich dotarli dziennikarze Defence24, zapadła decyzja o opracowaniu dokumentu noszącego nazwę „Ustawa o wsparciu promocji przemysłu obronnego”. Niebawem projekt ustawy ma trafić pod obrady Sejmu. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, z budżetu państwa mają zostanć wyasygnowane środki przeznaczone na promocję zagraniczną polskiego przemysłu obronnego. Znajdą się one w dyspozycji Ministerstwa Rozwoju.

Czytaj też: Zbrojeniówka w Planie Morawieckiego

Informacje, do jakich dotarła nasza redakcja, potwierdził pośrednio szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, podczas debaty „PGZ synonimem innowacyjności Polskich Sił Zbrojnych”. W wypowiedzi dotyczącej przyszłości eksportowej polskiego przemysłu zbrojeniowego powołał się na potrzebę wsparcia działań nie tylko z poziomu MON i zakupów w ramach PMT.

W naszym regionie wzrasta poczucie zagrożenia. Wzrasta więc zapotrzebowanie na wzmocnienie sił zbrojnych. (…) Drugim filarem jest program rozwoju przemysłu autorstwa ministra Mateusza Morawieckiego, w którym polski przemysł zbrojeniowy ma być jednym z kół zamachowych rozwoju nowoczesnej gospodarki. Tak więc wsparcie tego przemysłu popłynie nie tylko z poziomu ministerstwa obrony, ale także z poziomu rządu.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej KON

Jak wynika z tej wypowiedzi, rozpoczęto już odpowiednie działania w zakresie planowania promocji w ramach Ministerstwa Rozwoju i jej ustawowego uregulowania. Prawdopodobnie zostaną one powiązane z szerszym programem zwiększenia nacisku na działania proeksportowe. „Ustawa o wsparciu promocji przemysłu obronnego” może być powiązana m.in. z planami utworzenia podległej Ministerstwu Rozwoju Agencji Wspierania Eksportu (nazwa robocza), której celem ma być skoordynowanie działań rozproszonych obecnie w wielu agencjach i organizacjach odpowiedzialnych za wspieranie promocji i inwestycji polskiego przemysłu za granicą.

Czytaj też: Posłowie o planie wsparcia przemysłu obronnego

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Morawieckiego, Agencja Wspierania Eksportu ma powstać jeszcze w tym roku, łącząc kompetencje m.in. Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jej roczny budżet szacowany jest na 200-250 mln zł.

Reklama

Komentarze (18)

 1. roman

  W zasadzie każde państwa ma politykę przemysłową i narzędzia wsparcia eksportu. Dla przykładu USA ma eximbank wspierający finansowanie eksportu i jednym z ich najważniejszych klientów jest raczej bogaty Boeing. Nie wspomniano w tym eksporcie uzbrojenia o offsecie. Jeżeli my kochamy offset to inni też raczej nie zrezygnują a co mamy do zaoferowania? Parę ładnych lat temu był już sławetny eksport czołgów do Malezji przez Bumar i chyba to nie był ani sukces techniczny ani finansowy. Mnie zastanawia na co tak wielki budżet? Rzesza ludzi + placówki zagraniczne + co jeszcze? Jeżeli to ma pójść na dopłaty do czegoś co jest niekonkurencyjne to ja dziękuję za taką promocję

 2. AS

  Czy można znaleźć kupców zagranicznych za pomocną ustawy?

 3. Gescheftfurer

  Ten "Twardy" ze zdjęcia przeznaczony jest chyba do zezłomowania, a nie na eksport?

  1. gość

   Też tak sądzę, to wstyd eksponować coś tak tragicznie nieudanego, chyba tylko w muzeum osobliwości.

 4. FTR

  Taaaak... Tradycyjnie sobie myśleliście, że rządy prawicowo-katolickie to rządy stawiające na silną armię, bezpieczeństwo itp... głosując na PiS mieliście nadzieję na dobrą zmianę w armii oraz w około armii... a tu głupie pomysły tej ekipy ścigają coraz głupsze inne pomysły i tak w kółko... co chwila coś wychodzi coraz głupszego że aż klnąć się chce..

  1. gość

   Przepraszam ja nie miałem złudzeń, że będzie lepiej. Widać to po kretyńskich zakupach dla naszej armii Hydra, Poprar, czy też kompletnie niezrozumiały zakup Pilicy. Pewnie niebawem reaktywacja T 90 bo przecież związkowcy muszą mieć zagwarantowane miejsca zatrudnienia. W razie W i tak się ewakuują więc co to ich obchodzi....

 5. Felix Edmundowicz

  Czy tow. Nagan już zaapiekował się poprzednimi ekipami promującymi polski eksport zbrojeniowy?

 6. X

  Nauczyciel pyta ucznia: -Wymień 3 typy uzbrojenia eksportowanego przez Polskę - ??? -Bardzo dobrze!

 7. Polak

  Powstają kolejne instytucje, których kompetencje się pokrywają. Zwiększa się liczba urzędników. W tym biurokratycznym burdelu nikt za nic nie odpowiada. Zamiast likwidować, wszystkie zbędne instytucję, pomnaża się kompetencje, żeby nie było wiadomo kto ile się nakradł.

  1. antyprzekręciarz

   Dokładnie! Zmniejszyć o 50% zarządy, rady nadzorcze, urzędników, zlikwidować "fundacje promowania" a zaoszczędzoną kasę dać konstruktorom i inżynierom to będzie co eksportować!

 8. prorok czy co

  Od dekad mamy dzięki nowym ustawom zapewnione bezpieczeństwo. Jeszcze kilka ustaw i będziemy światowym liderem.

 9. GI

  Nowa ustawa i tak nic nie pomoże, chyba że zasłużonym, którzy obejmą intratne posady. Problem nie zostanie rozwiązany tylko działaniami promocyjnymi, gdy produkty powstałe w oparciu o przyznane granty na prace koncepcyjno-rozwojowe nie są wdrażane do produkcji bo IU nie jest nimi zainteresowany.

  1. MarcPost

   IU nie jest zainteresowany bo de facto nie ma pieniędzy na modernizację techniczną armii. Kręcimy się w kółko jak przed 1939 r na siłę wprowadzając polski sprzęt.

 10. Zenobiusz

  Wiecie jak kiedyś mówili? "Biuro Podróży Bumar" Teraz będzie: "Podróż Grupowa Zagwarantowana"

 11. okm

  powinni ze 200 t-72 zrobic do poziomu Twardego z fotki, na szybko załatałoby to dziurę u pancerniaków

  1. Azuxet

   Ale ever ever, nie wiedziałem, że potrafimy produkować nieśmiertelne czołgi.. Liczba podobnie jak pomysł z kosmosu

  2. jurek

   na zdjęciu jest PT91ex słyszałes juz oczymś takim ?

  3. WojtekMat

   Ten poziom z fotki woła o pomstę do nieba. Pierwszy lepszy zakład blacharski by lepiej obudował T-72 (na pewno estetyczniej). Wstyd pokazywać taką tandetę. Pomijając wątpliwe walory estetyczne ("fantazyjnie" poodcinana guma i poprzyklejane kostki pancerza reaktywnego, wyoblenia błotników kontrastujące z prostokątnymi dobudowami...) to dalej tylko przestarzały złom. Bo widząc co zrobione jest "na zewnątrz" naprawdę wątpię aby "wewnątrz" postarali się lepiej.

 12. qlka

  Najlepszą promocją są własne zakupu uzbrojenia w naszych zakładach. Nie można promowa czegoś czego sami nie kupujemy. Najpierw kupmy, potem promujmy i sprzedajmy. Aby nie było jak w 1939, że za granicę sprzedawaliśmy a nie na uzbrojenie własnej armii.

 13. topaz

  Dobra firma z dobrym produktem rządowej pomocy nie potrzebuje, natomiast tutaj po prostu powstanie rządowa "agencja promocji" z wypasionymi pensyjkami dla pierdzistołków - kumpli królika oraz możliwością atrakcyjnych wycieczek "promocyjnych" do Indonezji czy Malezji, efekt tego będzie równy = 0

  1. Wawiak

   Pomocą może być kredyt dla kupującego. Tu dobra firma ma mniejsze możliwości niż państwo.

 14. MK

  Jeżeli promocją eksportu ma zająć się rząd i ministerstwo to czarno to widzę.

  1. hawaiian

   to podaj przyklad kraju wsrod najwiecej eksportujacych, w ktorym rzad nie promuje eksportu. glupoty pleciesz chlopie.

 15. Janek Kos

  Po co się tak trudzić? Niech obecna władza uchwali ustawę, o obowiązkowym kupnie naszych wyrobów militarnych przez kraje z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Będzie to miało taki sam skutek, a zużyje się mniej papieru i czasu. Powstałe oszczędności będzie można ;przeznaczyć np. na głodujące polskie dzieci, na odbudowę z ruin polskich miast i przedsiębiorstw, budowę pomników ze spiżu, i takie tam.

 16. www

  Buahahahahahahahahaha !!! Jakiego ... eksportu ??? mamy MOŻE 3-5 firmy mogące cokolwiek sprzedać i to prawie wyłącznie do jakichś mikroskopijnych armii mikroskopijnych państewek. Eksport .. :))))))

  1. fefe

   Przecież była ekspertyza że nasz przemysł zbrojeniowy to nawet Polskiego wojska obsłużyć nie bardzo może a co dopiero eksport :/

  2. cerg

   a wsrod tych mikropaństewek USA, które zamontują nasze systemy łączności w swoich pojazdach

  3. Max Mad

   No ja cię przepraszam ale WB Electronics ostatnio mega błysnęli wielkim zamówieniem dla USA. Więc może pohamuj swój histeryczny śmiech bo jeszcze coś sobie uszkodzisz.

 17. Koniu

  Jak sie chce sprzedawac syrenki w cenie mercedesow to zadna ustawa tu nie pomorze.

  1. 1andrzej

   Gdańskie czy Szczecińskie? Bo na pewno nie chodzi ci o pomoc.

  2. Extern

   Jak się chce kupować 100 termowizorów rocznie w cenie jednostkowej jak dla produkcji wielkoseryjnej to rzeczywiście tu ustawa nie pomoże.

 18. AS

  Oby to nie oznaczało wysłania w świat kilku kosztownych podróżników, którzy zamówień i tak nie przywiozą.

Reklama