Reklama

Siły zbrojne

Nowa broń dla rosyjskich snajperów

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jedna z górskich jednostek rozpoznawczych wchodzących w skład 49 Armii Południowego Okręgu Wojskowego otrzymała nowe  wielkokalibrowe karabiny wyborowe ASWK-M i samopowtarzalne karabiny wyborowe SWD-M.

Wspomniana jednostka ma stacjonować w autonomicznej Republice Karaczajo-Czerkiesji, która jest położona w zachodniej części Kaukazu Północnego. Z tego powodu ma ona charakter górski, a jej żołnierze oprócz klasycznego szkolenia w zakresie rozpoznania przechodzą także szkolenie wysokogórskie. Oprócz nowej broni wyborowej żołnierze tych pododdziałów mają otrzymać ulepszoną wersję karabinków automatycznych AK-74M, która jest wyposażona w tłumiki płomienia i latarki taktyczne.

Oba wspomniane typy karabinów wyborowych stanowią modernizację  i wersję rozwojową eksploatowanych od lat i popularnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych ASWK i samopowtarzalnych karabinów wyborowych SWD. Są wdrażane od kilku lat do służby liniowej w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gdzie zastępują wcześniejsze modele tych karabinów.

ASWK/ASWK-M został przyjęty przez rosyjski resort obrony na uzbrojenie rosyjskiej armii pod nazwą 6S8 Kord w czerwcu 2013 roku. Od tego czasu karabiny te miały okazje zadebiutować bojowo m.in. w wojnie domowej w Syrii. Karabin ten jest bronią antysprzętową, co oznacza, że jest on przeznaczony do zwalczania lekko opancerzonych celów, w tym pojazdów i obiektów, a także siły żywej za zasłonami itp. Z tego powodu w klasycznym zwalczaniu siły żywej jest on uzupełniany przez samopowtarzalne karabiny wyborowe takie jak SWD/SWD-M.

Karabin ten jest bronią powtarzalną w układzie bullpup z hamulcem wylotowym. Zasilany jest z pudełkowego magazynka standardową amunicją kal. 12,7 × 108 mm. Długość całkowita karabinu wynosi 142 cm przy lufie o długości aż 100 cm, a jego masa bez amunicji i przyrządów obserwacyjnych to 12,5 kg. Mechaniczne przyrządy celownicze są zamontowane na specjalnym pałąku, który jest również wykorzystywany jako uchwyt podczas przenoszenia broni.

image
Reklama

Komentarze