Siły zbrojne

Norwegia: pomimo zmiany władzy, utrzymano zwiększenie zamówienia na F-35

Norwegia zwiększa liczbę zamówionych samolotów F-35 – fot. USAF
Norwegia zwiększa liczbę zamówionych samolotów F-35 – fot. USAF

Rząd norweski chce zamówić dalsze sześć samolotów F-35 w kontrakcie o wartości 7,38 miliarda koron norweskich (1,23 miliarda dolarów).  

Jeżeli parlament Norwegii zatwierdzi te plany, to nowe samoloty zostaną dostarczone w 2018 roku dołączając do sześciu innych, na które Oslo wyraziło zgodę w tym roku i czterech, które zamówiono w 2011 r.

Pierwsze plany prezentowane przez norweskiego ministra obrony w 2008 r. mówiły o zakupie 52 samolotów F-35, ale każdego roku zamówienia poszczególnych partii tych maszyn muszą być akceptowane przez parlamentarzystów.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w zeszłym miesiącu, kiedy „stary” rząd podał się do dymisji a do władzy doszła koalicja czterech partii opozycyjnych, pojawiły się głosy że „norweski” program F-35 może być ograniczony. Jak się jednak okazało, bez względu na opcje polityczne decyzje dotyczące obronności uznano za „święte” i podtrzymano plan kupienia 52 samolotów F-35. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.