Siły zbrojne

"Niszczyciel przyszłości" trafi do US Navy w maju

 • Photo: st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Wyniki prób najnowszego amerykańskiego niszczyciela USS „Zumwalt” są na tyle dobre, że jego przekazanie do amerykańskiej marynarki wojennej ma nastąpić już w przyszłym miesiącu.

Niszczyciel USS „Zumwalt” (DDG 1000) przechodzi w tej chwili próby morskie na Oceanie Atlantyckim. Testy są prowadzone pod nadzorem biura inspekcyjnego amerykańskiej marynarki wojennej INSURV (Navy's Board of Inspection and Survey), które zarekomenduje ostateczne przekazanie jednostki do linii.

Jak na razie Amerykanie potwierdzili, że siły morskie USA zamierzają przejąć okręt w przyszłym miesiącu. Z oficjalnego komunikatu wynika, że obecnie prowadzone próby obejmują systemy okrętowe nie związane bezpośrednio z walką: napęd główny i pomocniczy, systemy przeciwpożarowe i kontroli uszkodzeń oraz cały dział mieszkalny.

Przy okazji opublikowano serię nowych zdjęć bardzo dobrze pokazujących, jak rewolucyjne zmiany wprowadzono na amerykańskim niszczycielu przyszłości .

fot. US Navy

Komentarze (20)

 1. rene

  Wszyscy patrzą na Rosję ,a tak naprawdę globalnie to USA rywalizuje z Chinami.Mając na uwadze że Chiny w dziedzinie elektroniki zaczynają wieść prym w świecie ,to wystarczy że tą drogą zabawkę zagłuszą ,wystrzelą rakietę dalekiego zasięgu i pozamiatane. Jestem wręcz przekonany że Chinom jest na rękę że cała uwaga skierowana jest Rosję.

  1. Boruta

   Właśnie wszyscy patrzą na Chiny. Tylko w Polsce jest problem ze zrozumieniem tego.

 2. magiel

  To działo elektro-magnesyczne to strzela podobno nabojami bez ładunku wybuchowego-sama energia kinetyczna.Zakładając że trafi takim pociskiem w nadbudufkę okrętu przeciwnika,to najwyżej zrobi w niej dziurę i nic więcej.Okrętu tym nie zatopi.

  1. Hiacc

   Nie zrobi dziury tylko odda ogromną energie kinetyczną w kadłub okrętu poprzez odparowanie (zmiana od ciała stałego do gazu) materiału pocisku. Zniszczenia będą ogromne. Dziurę może zrobić tylko w bardzo cienkim materiale a nadbudówka nie jest cienka. Tak samo eksplodują pociski pod kalibrowe we wnętrzu czołgu po i trakcie przebicia pancerza. Siłę eksplozji łatwo policzyć bo energia kinetyczna to mv2 a tabeli energii TNT są dostępne.

  2. Olender

   Kula dum dum też nie ma w sobie ładunku wybuchowego... ;), Tyle że z przodu masz dziurkę a z tyłu masz lej kresowy... Wierz mi ale to nie jest takie proste jak myślisz...

 3. Rasog

  Trochę malutko, 3 Zumwalty i tyle?

 4. Pedro

  Tak się buduje armię przyszłości. Ten konkretny okręt możliwe, że nigdy nie weźmie udziału w walce, ale jego następcy zbudowani na bazie doświadczeń i testów nowoczesnych technologii i rozwiązań zostawią resztę świata 100 lat w tyle. A trolle forumowe jak rekin będą dalej z klapkami na oczach siać propagandę o złomowatych su wyłączających elektronikę :)

 5. Qbek

  Ma być uzbrojony w armatę laserową.Strach się bać

  1. SU-35

   I pole siłowe do tego. Gwiazda śmierci krótko mówiąc, niezniszczalna, amerykańska. Ale wygląda jak z kartonu :)

  2. djnp

   Obyś się nie zdziwił jak myślisz kiedy tzn pojawiło się dvd konkretnie który rok w USArmy,?

  3. Cynik

   Mhmm no tak to nie Pilica albo Wróbel.

 6. GPAS

  Nam to by się raczej przydały okręty typu ORP Orkan. Nowocześniejsze uzbrojenie i technologia + op.

 7. Marek

  Wyznacznik nowego standardu na XXI wiek. Biorąc pod uwagę, że to prototyp, na pewno jest niedopracowany, obarczony jakimiś wadami i będzie wymagał wielu przeróbek. Ale za kilka lat będzie wartościową jednostką bojową. Szkoda tylko , że 38 milionowy kraj w centrum Europy stać tylko na dwie 37 letnie fregaty OHP z odzysku i 30 letnią korwetę Kaszub ......

 8. Realista

  jak ja to widzę skoro ma mieć Railguna dostosować ładunki wodorowe do kalibru armaty tworząc serie pocisków owiniętych w odpowiedni materiał dając pociskowi możliwości Excalibura skoro w B-61 zmieścili 300 Kt to czy w 150 tce nie zmieszczą 3.5 i teraz popatrzcie tak Przykład stoi sobie Zumwalt koło Świnoujścia i szachuje cały Królewiec podobnie z Ormuz 35 % ropy przepływa tym szlakiem itp itd ...

 9. magazynier

  Co się dzieje jak mocno wieje z boku? Sztormują?

  1. Boczek

   Nie. Stawiają żagle?

 10. F22C

  Daj jednego, daj!

 11. łowca mustangów

  nam by się przydały ze 3 takie Zumwalty! trzeba kupić!

  1. ZAW

   Za cene 3 zumwalt'ow , mamy zmodernizowana cala marynarke wojenna , nam niszczyciele sa niepotrzebne , max fregaty .

 12. Teodor

  W czasie II Wojny Światowej okręty pozostawiały "ślad ślimaka" na wodzie, który w nocy był dobrze widoczny dzięki fluorescencji. Podejrzewam, że nawet ten "niewidzialny okręt" jest widoczny choćby w ten sposób. Kwestia optyki nie zaś fal radarowych. Podobnie byłoby nawet wówczas, gdyby ten okręt był dosłownie zbudowany z metamateriałów.

  1. Polanski

   A w dzień?

 13. AT

  Zamontowali na nim działa elektor magnetyczne.

  1. dsadsa

   Railgun ma być zamontowany dopiero na 2 czy 3 jednostce tej klasy.

 14. bvv

  Poczekajmy a Polska też takie coś wybuduje ;)

  1. Czajnik

   Po co? Na bałtyk takie klocki nie sa potrzebne... Wogole nam flota prawie nie jest potrzebna, chyba że podwodna... nawodna jest bez sensu...

 15. rekin

  i znowu podleci nad niego jakiś zbłąkany Su ,-i wyłączy mu całą elektronikę tak jak na Donaldzie Kook-u

 16. Nimitz

  nie ma szans do Gawrona

  1. bolek2

   do Gawrona to nic nie ma szans :)

 17. lm

  A jak tam nasz GAWRON? LOL

 18. olo

  Na tym okręcie jest szepczący radar AESA z GaN!

 19. 45

  Panowie,kiedy Ameryka ogłośila że będzie budowała niszczyciele typu Spruance.Wszyscy sobie kpili,nawet największe autorytety głosili że to będa nowe zabawki drogie bez wartości bojowej.Dzisiaj nikt już nie buduje jak przed Spruance.Budowa modułowa to standart Ja bym się z US Navy nie śmial.Oni zawsze myśleli do przodu.I dlatego są zawsze parę kroków przed innymi.Tu nie mam na myśli Rosji,dla niej flota to niski priorytet czyli mało kasy.

 20. pawełek

  A co z działem alektromagnetycznum, systemami zwalczania zagrożeń powietrznych i podwodnych ?