Reklama

Siły zbrojne

Nieznana przyczyna katastrofy greckiego F-16. Uszkodzone samoloty NATO

Fot. Master Sgt. Lee Osberry/USAF.
Fot. Master Sgt. Lee Osberry/USAF.

Dwumiejscowy myśliwiec F-16 należący do sił powietrznych Grecji rozbił się podczas startu w trakcie ćwiczeń w Hiszpanii. Śmierć poniosło łącznie 10 osób, w tym dwóch członków załogi i 8 żołnierzy sił zbrojnych Francji. Uszkodzonych zostało co najmniej pięć kolejnych maszyn, należących do krajów Paktu Północnoatlantyckiego. Przyczyna zdarzenia nadal nie jest znana.

Do katastrofy doszło podczas startu greckiego F-16. Według doniesień agencyjnych maszyna utraciła moc i spadła na obszar, gdzie znajdowały się statki powietrzne należące do sił powietrznych sojuszniczych państw NATO. Zgodnie z informacją resortu obrony Hiszpanii zginęło 10 osób, w tym dwóch greckich pilotów oraz ośmiu wojskowych z Francji.

Podczas wypadku uszkodzone zostały maszyny, uczestniczące w ćwiczeniach Paktu Północnoatlantyckiego, w tym jeden francuski Mirage 2000 i dwa samoloty Alpha Jet, a także dwa włoskie lekkie szturmowce typu AMX. Obrażenia odniosło 21 osób, w tym 10 Francuzów i 11 Włochów.

Wypadek miał miejsce 26 stycznia po południu, podczas ćwiczeń NATO Tactical Leadership Programme. Projekt jest realizowany od końca lat 70. ubiegłego wieku i ma na celu zwiększenie interoperacyjności oraz podniesienie stopnia wyszkolenia kadry sił powietrznych państw Paktu Północnoatlantyckiego uczestniczących w programie, m.in. przez realizację ćwiczeń o znacznym stopniu skomplikowania. W działaniach prowadzonych w ramach TLP biorą udział m.in. jednostki polskich Sił Powietrznych.

Na razie nie jest znana przyczyna katastrofy. Hiszpańskie władze poinformowały o wszczęciu działań, które mają wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Sybil

  Eeee tam nieznana ! Grecy chcieli strzelić popisówkę nad głowami kolegów i coś poszło nie tak.

  1. Oj

   Analizując szczątkowe informacje i fotki, zaczynam mieć podobne wrażenie (...)

 2. spartakus

  Co naprawdę nie wiecie jaka jest przyczyna wypadku samolotu z Grecji ??? Bieda po prostu w Grecji bieda aż piszczy i nie mają na remonty .A tak poza tym ciekawe ile w Polsce wydaje się rocznie na obsłudę F16 - pewnie jest to tajemnica tak jak kiedyś było tajemnicą ile wydaje się w jednostkach chleba , żeby nie było widomo ile jest ludzi .

  1. Oj

   Bieda to piszczy w polsce a nie w Grecji!!!!

 3. jasnowidz

  Przestał działać jedyny silnik...

 4. patriota

  Drugi F-16D greckich sil powietrznych utracony w wyniku wypadku. W grudniu 2014 roku tez stracili F-16D, wpadł do morza. W sumie w ciągu ostatniego roku 1 F-16 rozbił się w Turcji, 1 uszkodzony nad Irakiem (Syria?) spadł na pustynię w Jordanii, 2 Amerykanie stracili podczas lotów szkolno-treningowych w USA.

  1. DSA

   w 2014 było 10 wypadków z udziałem F-16 w wyniku których utracono samoloty

 5. marek

  rozbil sie samolot, sa ofiary, straty materialne. Mam prosbe - co bylo powodem, pewnie nie poznamy......ale nie robmy z tego afery w stylu Gripeny sie nie rozbijaja.......wszystko co lata i jest ciezsze od powietrza, w przypadku powaznej awarii do gory nie poleci - grawitacja bywa smiertelna.....

  1. Oj

   Myślę że wielu tu piszących potrafi przyjąć pewne fakty tym bardziej tragiczne i nie potrzebują takich jak ty proamerykańskich "mentorów" którzy nawet tragedię wykorzystują by umniejszyć rywalowi w tym przypadku Gripenowi....

  2. Anonim

   Gripeny się rozbijają... jeden z prototypów nawet podczas pokazów w Sztokholmie się rozbił... nikt tu takich afer nie robi... raczej w drugą stronę robią afery, jak tylko jest uszkodzenie czegoś co nie jest z USA - to od razu mamy aferę, że to niby dowód na wyższość sprzętu z USA...

 6. DSA

  To druga w ostatnim czasie katastrofa greckiego F-16. Ciekaw jestem jakie przyczyny zostaną ustalone.

  1. Moc

   Czyżby zaciskanie greckiego pasa odbiło się na bezpieczeństwie?

 7. dsd

  Podaja, ze zniszczeniu ulegl francuski Alpha Jet i amerykanski F-15E, wsrod uszkodzonych jest Rafale, Typhoon hiszpanski, Harrier wloski i AMX

Reklama