Siły zbrojne

Niemieckie karabinki dla GROM

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

Spółka Cenzin dostarczy Jednostce Wojskowej GROM niesprecyzowana liczbę karabinków szturmowych HK416 kalibru 5,56 mm za łączną sumę 7,14 mln zł brutto. Jest to efekt przetargu ograniczonego, ogłoszonego w czerwcu b.r. do którego zgłosił się jedynie jeden oferent.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami w przetargu uczestniczył tylko jeden oferent, a o wyborze oferty w 60% decydowała cena a w pozostałych 40% okres gwarancji. Decyzja o udzieleniu zamówienia zapadła 21 października 2020 roku a dostawy powinny zostać zrealizowane do końca listopada 2020 roku, o ile termin zawarty w ogłoszeniu przetargowym nie zostanie wydłużony. Łączna całkowita wartość kontraktu wyniesie 7 139 663,00 PLN łącznie z 23% stawką VAT. Strony nie ujawniły ukomplektowania broni ani liczby zakontraktowanych zestawów. Co ciekawe, z dokumentów wynika, że ostateczna wartość umowy jest niemal dziesięciokrotnie wyższa od początkowo szacowanej. Może to być błąd w dokumentacji, lub też ostatecznie zamówienie objęło dodatkowe opcje które nie zostały ujęte w tych szacunkach.

Karabinek szturmowy HK416 zasilany standardową amunicją NATO kalibru 5,56 mm x 45 działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Posiada szeroką gamę wersji specjalnych, od subkarabinków po broń wsparcia i wyborową. W zależności od wymagań może być dostosowany do potrzeb danego użytkownika, bez konieczności ustępstw w zakresie ścisłej specyfikacji dotyczących celności i bezpieczeństwa obsługi. Można prowadzić z niego ogień z szybkostrzelnością teoretyczną 850 strzałów na minutę.

Broń tego typu weszła do służby w 2005 roku i od razu stał się popularna wśród operatorów wojsk specjalnych i oddziałów kontrterrorystycznych na całym świecie. Obecnie używany jest w 24 państwach. Do najważniejszych użytkowników należą Stany Zjednoczone, gdzie wykorzystują ją np. jednostki podległe JSOC (Joint Special Operations Command — Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych). W Polsce HK416 używają jednostki wojsk specjalnych (GROM, JWK czy AGAT), ale także Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA".

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.