Reklama

Siły zbrojne

Niemcy zamówią ponad 100 Leopardów 2A8?

Leopard 2A8
Leopard 2A8
Autor. J. Graf/Defence24.pl

Niemiecki ministerstwo obrony złożyło wniosek do Bundestagu na zakup dodatkowych 105 czołgów Leopard 2A8 w ramach obecnie obowiązującej umowy ramowej. Dotychczas w ramach niej kupiono jedynie 18 czołgów.

Niemiecki rząd podpisał w zeszłym roku umowę ramową na zakup do 123 czołgów Leopard 2A8, która pozwala na pozyskanie ich także przez inne państwa. Sam Berlin dotychczas zamówił jednak tylko 18 egzemplarzy, które zastępują wozy w wersji A6 przekazane Ukrainie. W połowie maja niemiecki serwis Hartpunkt informował, że rozważane jest kupienie kolejnych 35 egzemplarzy za około 1 mld euro. Dostawy miałby rozpocząć się w roku 2026 w przypadku podpisania umowy do końca obecnego okresu kalendarzowego i najpewniej byłby to pojazdy dla niemieckiego batalionu czołgów, jaki trafi na Litwę. Teraz niemieckie media jak Der Spiegel oraz Hartpunkt informują, że tamtejsze ministerstwo obrony złożyło wniosek na trzykrotnie większe zamówienie wynoszące 105 pojazdów, tym samym wypełniając zobowiązanie maksymalne w ramach umowy ramowej. Wartość kontraktu na zakup wspomnianej liczby czołgów miałaby wynieść około 2,053 mld euro i oprócz niej możliwe jest zakontraktowanie części zamiennych, prac serwisowych oraz szkoleniowych za 880 mln euro.

Reklama

Jednym z powodów takiego powiększenia zamówienia jest konieczność wyekwipowania nowej niemieckiej brygady, jaka będzie stacjonować na Litwie. Nie jest wiadome, kiedy nastąpiłoby rozpoczęcie dostawy zamówionych Leopardów 2A8, jednak można przyjąć tutaj jako wyznacznik wspomniany wcześniej rok 2026. Tym samym w ciągu 2-3 lat możliwe byłoby wyposażenie batalionu pancernego, jaki trafiłby na Litwę. Według niemieckiego ministerstwa koszta związane z eksploatacją 105 Leopardów 2A8 w latach 2032–2040 miałby wynieść około 750 mln euro. Co ciekawe, cały zakup nie jest wpisany w obecny budżet niemieckiego MON, ani specjalny fundusz dla Bundeswehry. Tym samym konieczne byłoby pozyskanie dodatkowych funduszy, przesunięcie obecnych lub też wpisanie zakupu do funduszu specjalnego.

Czytaj też

Leopard 2A8 to niemiecki czołg podstawowy opracowany na bazie węgierskiego Leoparda 2A7 HUN, a nie niemieckiego czołgu w wersji A7+. Nowa wersja czołgu odznaczać się ma nowym pakietem opancerzenia, który ma zapewniać ochronę przed wieloma typami efektorów przeciwpancernych włącznie z minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ochrona załogi ma być dodatkowo wzmocniona dzięki integracji systemu ochrony aktywnej EuroTrophy dostarczanego przez spółkę joint venture EuroTrophy GmbH, utworzoną przez KMW, General Dynamics European Land Systems (GDELS) oraz Rafael Advanced Defense Systems. Miał premierę podczas paryskich targów Eurosatory 2024.

Czytaj też

Leopard 2A8, dobrze widoczne elementy systemu Trophy i zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie
Leopard 2A8, dobrze widoczne elementy systemu Trophy i zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie
Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (4)

 1. easyrider

  Stworzą z nich elitarną Panzerbrigade Letzte Generation, czołgi pomalują w barwy tęczy i wsadzą w nie elektryczne silniki.

 2. xdx

  To już wiadomo od dawna o tych 105, ale prawdopodobnie jeśli sytuacja na to pozwoli to mają jeszcze dodatkowe zamówić - wszystko zależy od tego kto i ile zamówi oraz jak się rozwinie produkcja. Są też słuchy iż to z powodu MGCS - leopardy mają pozostać do przynajmniej 2060 roku na wyposażeniu i pod tym kątem teraz będa zakupy i modernizacje. Moderki do a7 są jeszcze możliwe na starych wannach i średnio starych wieżach ( a6 ) ale od A7V ( czyli też a8 i przyszłościowe AX ) to wszystko wymaga nowych wanien. Myślę że tu Norwegia może pomóc w udźwignięciu produkcji- no chyba że wróci główna zbrojownia bundeswehr do remontów i modernizacji- to wtedy co innego - automatycznie KMW odzyskał by ponad 50% wielkości produkcji ( aż tyle jest zajętych remontami i przeglądami dla bundeswehr - wcześniej było fajnie bo utrzymywało firmę mimo braku zamówień ). W marynarce już zrobili, kupili poprostu stocznie i wrócili do czego podobnego jak wcześniej był Arsenał )

  1. thorshammer

   L2A8 i inne pochodne będą głównym MBT w większości krajów europejskich przez kilka dekad. W Norwegii, we współpracy z Ritek, ma powstać "tylko" zakład montażowy dla 37 z 54 zamówionych jednostek oraz główne centrum serwisowe i modernizacyjne dla Skandynawii. Być może powstanie tam również produkcja dodatkowych części, ale nie zostało to jeszcze ogłoszone. Jedyną ogłoszoną umową produkcyjną jest produkcja wieży czołgowej w czeskiej Excalibur Army, pomocniczych turbozespołów w czeskim PBS i być może kilka innych komponentów zostanie dodanych, umowa produkcyjna powinna zostać ogłoszona jesienią, ale EA podobno już buduje nową halę produkcyjną w czeskim mieście "Štenberk". KNDS chce zwiększyć produkcję z obecnych 3-4 sztuk do 20 sztuk miesięcznie, czyli do poziomu z czasów zimnej wojny.

  2. Chyżwar

   @thorshammer Albo będzie, albo nie będzie. Na przykład Włosi chcieli licencji połączonej z italianizacją tego czołu. Tymczasem dowiedzieli się od Niemców, że dostaną figę z makiem i już rozglądają się za innym. Ciekawe która firma skorzysta na tym, że Niemcy są zbyt pazerni?

  3. thorshammer

   @Chyżwar Ani General Dynamics, ani Hyundai Rotem nie ujawnią technologii spawania wanien, podobnie jak KNDS. Nie widzę w tym nic chciwego. Włosi chcieli zintegrować optykę, system kierowania ogniem i około 18 innych komponentów od Leonardo, co było więcej niż uzgodniono w MoU. Nie możemy jeszcze wiedzieć, jak potoczą się dalsze negocjacje między włoskim producentem, ale nie zagrozi to produkcji L2A8 w Europie.

 3. sprawiedliwy

  Mi sie Leopardt podbaja. Bardziej niz Abrasmy. Napewno mniej pala.

 4. radziomb

  czy ja dobrze czytam, że niemcy nie potrafią skompletować 1 brygady aby wysłać na Litwę? to jak oni maja bronić Polski czy Litwy przed rosją? powiedzą, chcielibyśmy ale nie mamy broni, żołnierzy , sorry chłopaki? damy wam trochę broni ale walczcie sami bo jesteśmy pacyfistami i nie będziemy umierać za Rygę..?

  1. Podszeregowy

   Tak, dobrze czytasz. A niektórzy z obecnych tu forumowiczów chcieliby zerwania relacji z USA i zawierzenia naszego bezpieczeństwa UE, czyli właśnie niemcom.

  2. CzarnyRycerz

   Dlatego mnie bawi jak niektórzy tutaj twierdzą, że nam czołgi niepotrzebne. Trochę pachnie rosyjską agenturą. Jesteśmy, czy raczej musimy być główną armią lądową wschodniej flanki. W pierwych dniach wojny powinniśmy tylko liczyć na wsparcie lotnictwa i ewentualnie floty Sojuszu. Potem dostawy amunicji i dopiero na końcu wsparcie lądowe.

  3. skition

   Ja ja cołgi...najlepiej bez ASOP....Są filmy jak Bradleye i JLTV szatkują BMP1., M 242 Bushmaster czyli karabin łańcuchowy.

Reklama