Reklama

Siły zbrojne

Niemcy zamawiają rakiety RBS15 Mk3

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Grupa przemysłowa Saab otrzymała zamówienie od swojego niemieckiego partnera firmy Diehl Defence na dostawę systemu rakiet przeciwokrętowych RBS15 Mk3. Będą one prawdopodobnie przeznaczone dla nowej partii pięciu korwet K130, które będą budowane dla Deutsche Marine.

Zamówienie złożone w koncernie Saab ma wartość około 160 milionów koron szwedzkich (około 18 milionów dolarów) i obejmuje - poza samymi rakietami - również całą infrastrukturę potrzebną do wyposażenia okrętów w pociski RBS15 z szeregiem dodatkowych opcji wsparcia logistycznego oraz zabezpieczenia informatycznego. Biorąc pod uwagę deklarowaną nieoficjalnie cenę jednej rakiety (3,5-4 milionów dolarów) oznacza to, że jak na razie Niemcy zamówili jedynie niepełny pakiet rakietowy na jedną korwetę K130.

Najprawdopodobniej już niedługo będą więc podpisywane kolejne kontrakty, ponieważ plany przewidują zbudowanie aż pięciu takich okrętów. Potwierdził to zresztą pośrednio prezes jednostki biznesowej Saab Dynamics Görgen Johansson stwierdzając: „Zamówienie jest ważne z punktu widzenia długoterminowej współpracy z naszym partnerem Diehl Defence. Pierwszy krok podjęty w wyposażaniu tych okrętów w nasze pociski uważam także za dobry zwiastun dodatkowych zamówień na system RBS15 w przyszłości”.

Dostawa obecnie zamówionego uzbrojenia i wyposażenia ma nastąpić w latach 2019-2024. Odbiorcą całego pakietu będzie budujące nowe korwety konsorcjum ARGE K-130, w skład którego wchodzą stocznie Fr. Lürssen (lider), ThyssenKrupp Marine Systems oraz German Naval Yards Kiel.

Rodzinę rakiet systemu RBS15 zalicza się do najbardziej skutecznego uzbrojenia przeciwokrętowego na świecie. To właśnie z tego powodu pociski tego typu zostały wybrane przez polską Marynarkę Wojenną dla okrętów typu Orkan. W odróżnieniu od rakiet NSM firmy Kongsberg, stosowanych w Polsce w bateriach nabrzeżnych, pociski RBS15 Mk3 są większe, ale przenoszą większy ładunek bojowy i są naprowadzane radiolokacyjne, a nie na podczerwień (jak w przypadku NSM).

Poza Polska i Szwecją system RBS-15 jest wykorzystywany w siłach zbrojnych Finlandii, Niemiec, Chorwacji, Tajlandii i jeszcze jednego, nieujawnionego państwa.

image
Fot. Saab
Reklama

Komentarze (9)

 1. Davien

  Kupiono podobno półtorej jednostki ogna czyli te 36 rakiet by sie zgadzało, a o jakich wyrzutniach mówisz? RBS 15Mk 3 odpalane sa z kontenerów startowych i zdaje sie ze wszystkie je posiadaja. Co do ilości pocisków to tez spotkałem sie z róznymi opracowaniami, ale założeniem modernizacji było własnie 8 rakiet RBS-15 Mk3 na okret. Obecnie chyba nikt nie pływa z kompletem rakiet jak nie bierze udziału w jakims konflikcie

 2. -CB-

  Dlatego ja mówię nie o jakiś \"teoretycznych możliwościach\", a o realiach. Orkany mają zamontowane po 4 podstawy, a że można założyć kontener na kontener, stąd się bierze liczba 8. Ale w takiej konfiguracji, to każdy z nich był chyba tylko raz w ciągu \"życia\", podczas prób przy przejściu z mk2 na mk3. Szczerze mówiąc, to nawet nie jestem pewny, czy mamy tyle wyrzutni-kontenerów. Jeśli dobrze pamiętam, to kupiliśmy 36 rakiet mk3, ale czy na pewno komplet wyrzutni? Nawet jak poczytać różne opracowania (czy to polskie czy zagraniczne), to połowa z nich podaje 4, a druga połowa 8.

 3. Davien

  Panie CB tak tylko ze są w stanie przenosic po 8 pocisków RBS 15Mk3 a że pływaja obecnie z 4-ema lub w ogóle bez nich to normalne w okresie pokoju i większośc flot tak robi.

 4. -CB-

  @Davien Orkany tak naprawdę też mają tylko 4 wyrzutnie, a zazwyczaj to w ogóle pływają bez kontenerów...

 5. Darek S.

  Uzbrojenie rakiety wartej kilka mln. USD w jeden system naprowadzania w dzisiejszych czasach to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Niemcy którzy w zamierzeniu mają odpierać ataki asymetryczne np. MW RP mogą sobie na to pozwolić. Ale jak my na rozkaz USA będziemy musieli wkraczać pokojowo na Ukrainę, gdy Amerykanie przegrają tam wybory, to wtedy wyjdzie szydło z Worka.

 6. Davien

  Marek tyle że K-130 tez ma jedynie OPL do samoobrony i nic więcej bo cięzko systemem RAM zrobic cos innego. Zabiera tez 2x mniej RBS-ów od naszych Orkanów a jest prawie 6x cieższa więc...

 7. Ryszard56

  A gdzie nasze korwety i niszczyciele rakietowe?

 8. sojer

  Zobaczymy co zbudują szybciej: 10 korwet K130 czy 1 kor... patrolowiec Gaw... Ślązak.

 9. Marek

  Niemieccy marynarze mają to szczęście, że będą wozić RBSy na czymś większym niż przerośnięty, pozbawiony przyzwoitego OPL kuter rakietowy.

Reklama