Reklama

Siły zbrojne

Niemcy wybrali MEADS?

fot. MEADS
fot. MEADS

Według informacji przekazanej przez „The Süddeutsche Zeitung” niemieckie siły zbrojne wybrały rakietowy system przeciwlotniczych średniego zasięgu MEADS (Medium Extended Air Defense System) jako następcę dla systemu Patriot.

Decyzja o zakupie MEADS za około 4 miliardy euro byłaby pierwszą ważną, niezależną decyzją podjętą przez niemiecką minister obrony Ursula von der Leyen. Automatycznie oznacza ona, że Niemcy zdecydowały się wprowadzić system, który został od razu wyeliminowany w Polsce jako niespełniający wymagań (nie był operacyjny). Jeśli te informacje się potwierdzą, wielkim przegranym będzie Raytheon z nową wersją Patriota, który został wybrany przez nasze Ministerstwo Obrony Narodowej (który zresztą również nie jest operacyjny w wariancie, jaki ma zostać docelowo pozyskany).

Dostawcą baterii MEADS w Niemczech będzie koncern MBDA Germany, który razem z MBDA Italy i Lockheed Martin wchodzi w skład konsorcjum MEADS. Wybór niemiecki był o tyle bezstronny, że firma MBDA Germany jest również odpowiedzialna za wsparcie logistyczne niemieckich baterii Patriot. Wiadomo więc było, że jakikolwiek wybór zostanie dokonany to i tak właśnie ta firma będzie go realizowała. Pomimo tego MBDA Germany wyraźnie rekomendowała MEADS jako system perspektywiczny i pozbawiony wad Patriota.

Decyzja minister von der Leyen (chociaż formalnie - generalnego inspektora Bundeswery generała Volker Wiekera) wpisuje się w przyszłościowy program, wg. którego niemieckie siły zbrojne nie chcą kupować oddzielnych baterii, ale planują je wkomponować w nowy, taktyczny system obrony przeciwlotniczej TADL (Tactical Air Defense System). Otwarta architektura MEADS wyraźnie w tym pomoże, a ponadto Niemcy nie zmarnują ponad miliarda euro, które wcześniej zainwestowali w prace nad tym systemem.

Ważny był również nacisk ze strony wielu polityków naciskanych przez przemysł, którzy wiedzieli, że postawienie na MBDA Germany pozwoli zabezpieczyć na wiele lat ponad 1300 miejsc pracy – przede wszystkim w zakładach w Schrobenhausen w Bawarii. W przypadku MEADS zwracano przede wszystkim uwagę na jego dookólność, sieciocentryczność, łatwość transportowania, mobilność oraz możliwość zwalczania kilku różnych celów jednocześnie. Ważne dla Niemców były również mniejsze koszty eksploatacji oraz możliwość samodzielnego przeprowadzania łatwej i szybkiej modernizacji.

Niemiecka prasa wyraźnie podkreśla, że decyzja minister von der Leyen nie była łatwa. MEADS jest systemem gotowym w około 90% i nie brakowało doradców, którzy twierdzili, że jest „zbyt wiele pytań bez odpowiedzi”. W pewnym momencie rozważano nawet połączenie wybranych elementów z obu systemów, ale ostatecznie zadecydowano, że zakupione zostanie konkretne rozwiązanie.

Decyzja Niemców może rzucić zupełnie nowe światło na postępowanie w sprawie systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu Wisła w Polsce. I jeżeli za Odrą rzeczywiście wybrano MEADS, to bardzo trudno będzie naszemu resortowi obrony uzasadnić wybranie Patriota NG.

Jak na razie niemieckie ministerstwo obrony odmawia komentarza w tej sprawie i informuje, że decyzja będzie oficjalnie ogłoszona do końca czerwca br.

Reklama

Komentarze (74)

  1. omega

    A jeżeli ekipa się zmieni to przetarg się cofnąć da ??? BO JEŚLI TAK TO NA PISIORA GŁOSUJĘ BEZ WACHANIA ,

    1. Jacek

      I co Ci to da ? Ba , co da Polsce ?!! Kolejne zmarnowane lata , kolejny przetarg ? Nie mamy systemu OPL , cholerka ludzie trzeba działać a nie teoretyzować . ( wahania )

    2. Tyberios

      Człowieku... nie bądź smieszny. PiS to amerykanofile oni za ten deal ordery rozdadzą. Gdyby wybrano MEADS to by go anulowali z wejścia bo wiadomo... Niemiecki.

  2. Franky

    Patrzcie zebrała się grupa wiejskich ekspertów którzy specjalnie pługa nie potrafią obsłużyć a wypowiadają się na temat techniki rakietowej i radarów. Dla wszystkich "ekspertów" weźcie swoje mierne komentarze i idźcie z nimi na jaki łonet albo gdzieś nie wiem gdzie tylko nie zaśmiecajcie tego forum bo jest ono przeznaczone dla ludzi która mają pojęcie o technice a nie wasz chłopski rozum który jest tu potrzebny jak ślepemu latarka.

    1. realista

      to jest forum= dyskusja. Nikt nie powiedział ze tu ludzie sa ekspertami. Każdy ma swoje zdanie. Chyba ze inne zdanie ma być karane. Jak to miało miejsce za czasów PIS. Lub tez innymi epitami którymi się tu obrzucają ludzie. Faktem jest ze cale to postepowanie jest dziwne nie wartości techniczne się licza tylko wartości polityczne. co przekresle merytoryczna dyskusje. Skoro Amerykanom mamy znow robic łaske (ł=L jak to powiedział Sikorski). To nie wiem czy my dalej jesteśmy demokratycznym suwerennym krajem. Czy po prostu zmienilismy obcas rosyjski na amerykański. Temu krajowi brakuje kregoslupa moralnego. Cala wisla to fikcja a kryteria jakie chce Polska obecnie nikt nie spelnia. Nikt nie powiedział kto zapłaci za nowa wersje patriota NG. Amerykanie nie chcą modernizować patriota. Niemcy chcą postawić na MEADS aby go u siebie wdrozyc. Chce twardych dowodow ze PEntagon skresla inne systemy i wylozy kase dla Polskiej wersji patriota NG

  3. murison

    jak to mówią chyba za wschodnią granicą - "pożywiom uwidim"

  4. art

    jak sie już ma ileś tam tych patriotów i w miare bezpieczne niebo to sobie mozna kupowac coś co się jeszcze ma czas dopracować, szczególnie, że w MEAD niemcy sporo wpompowali kasy....pomimo niedoskonalości naszego wyboru..na tą chwile dla nas to dobra opcja

    1. tyr

      Otóż to, Niemcy mają inne zagrożenia i obecnie dysponują zabezpieczeniem, które nie wymusza na nich takich decyzji jak na nas.

  5. OMEN

    Taa... AJĆ! ZABOLAŁO! To teraz zacznie się jazda ! Najpierw KARAKAL w cenie "gwiazdy śmierci", a teraz Niemcy wybrali MEADS. I jaka argumentacja za tym wyborem! MON będzie musiał teraz dobrze się nagimnastykować, by wybrnąć z tego pasztetu...A może nie? Zdaje się, że MEADS ma szansę w programie "NAREW"?

    1. tyr

      A niby czemu ma gimnastykować? Bo Niemcy wybrały MEADS?

  6. n@t

    Na jaką cholerę marnować czas na nasiadówach BBN-u. Dać im karty płatnicze i niech się bawią u Sowy nawet bez podsłuchu bo i tak wiemy gdzie nas mają!

  7. Typboon

    Wspierają swój przemysł czego POlitycy nasi nie robia. Ukr niczego tych warchlakow nie nauczyla.

    1. Irek

      Jaki system rakietowy chciałbyś produkować że wspierać nasz przemysł

    2. enek

      Nie ma naszego przemysłu rakietowego, więc nie ma czego wspierać. Najlepiej byłoby kupić technologię od Francuzów i na niej można byłoby coś stworzyć kiedyś własnego. Albo trzeba było dołączyć do współpracy nad MEADS, to też dałoby nam doświadczenia i część technologii. Ale nie, wybrali gotowy produkt. Bez szans na transfer jakiejkolwiek technologii. W MON są sami abnegaci technologiczni, bez wiedzy, bez wykształcenia technicznego, bez pomysłu na współpracę z polskimi uczelniami.

    3. Ed

      Bo nie mają czego i kogo wspierać!!!

  8. enek

    Trzeba było dogadać się zawczasu z Niemcami. Chcąc nie chcąc to nasz najbliższy sojusznik w obecnym układzie sił a nie USA. Oby "eksperci" z MON wykorzystali wybór Niemców w Narwii...

    1. Michał

      W obecnym układzie sił Niemcy nie są naszym najbliższym sojusznikiem. Wiedzieli, że wybieramy system antyrakietowy i nie zaproponowali współpracy. To też o czymś świadczy. Ich armia jest obecnie najsłabsza w całej historii Niemiec i nie ma woli do zaangażowania militarnego.

  9. Mireq

    Jeżeli to prawda to może warto skorygować polski wybór, póki umowy nie zostały podpisane? Przynajmniej jeszcze raz przeanalizować podjęte decyzje...

    1. enek

      To miałoby sens. Ale nie sens jest najważniejszy dla MON, tylko "inne korzyści"...

  10. oleum

    Spokojnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć technologii MEADS do modernizacji Patriota - np dookólny radar - to jest deklarowane za Atlantykiem. Dwa - jak Niemcy zaczna kupować baterie MEADS to mamy tanie cześci/dodatkowe baterie w postaci tych wycofywanych przez nich - które trzeba będzie tylko zmodernizować do standardu NG, PL czy jak tam kto chce. Będziemy mogli nasycić nasze terytorium środkami OP względnie małym kosztem. Niech kupuja MEADS. Trzymajmy się swojej linii. Patriot na kacapskie samoloty I rakiety wystarczy.

  11. Daniel

    Wg mnie Niemcy czekali na Nasza deycjze w sprawie "Wisly". My wybralismy Patriota, a oni zostali z fantem ratowania zakladu I kontynuowania technologii. Sami zreszta podali jako powod tylko I wylacznie miejsca pracy. Jesli wybralibysmy MEADS to uratowalibysmy im miejsca pracy, a Oni sami poniesli by znacznie mniejsze koszty z budzetu. Pytanie w co by brneli dalej dla wlasnego wojska czy Meads czy Patriot? Nie oceniam ktory system jest lepszy, nie znam sie na tym. Byc moze dostaniemy na poczatku zwykly Patriot ktory zostanie upgrade'owany do PATRIOT NEXT GEN docelowo (my chcemy miec cos juz na teraz!!) Napewno Meads ma perspektywy bo ratowali za wszelka cene I oduzaleznili sie od USA (nowy sprzet nigdy nie tanieje). Cofnijmy sie parenascie lat kiedy Rosja postraszyla nas Iskanderami, a my zalatwilismy rotacyjnie baterie Patriot chyba za darmo. Juz wtedy weszlismy w uklad z USA I pozostalo nam kontynuowac wspolprace. Mam nadzieje ze dostaniemy naprawde Patriot NEXT GEN wtedy to ma sens. MEADS widzialbym jako Narew bo jesli to prawda ze wydamy podobne pieniazki co Wisla to moglibysmy fajnie spolonizowac ten system. Ciekawe czy bedzie to mozliwe jak Niemcy wpadkowali ladne pare mld euro.

  12. Jacek

    Jeszcze zobaczycie , że PIS unieważni przetarg systemu rakietowego na program Wisła i śmigłowce , już złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie śmigłowców . Duda wygrał pierwszą turę wyborów i poczuli wiatr w żagle . Zaczyna się polskie piekiełko . Krok do przodu dwa do tyłu , ale najważniejsza duma narodowa .

    1. buc

      Daj sobie spokój ze straszeniem PiSem, bo to po 8 latach budowania obronności przez PO żenujące jest.

  13. Rafal

    Siemoniak powinien natychmiast wrócić z USA,nie wolno w takiej sytuacji podpisywać żadnych umów! Niemcy lepiej wiedzą co w trawie piszczy i wybrali rzeczywiście to co należało!

    1. karo

      Przecież MON publicznie przyznał że wybór był polityczny a nie ekonomiczny czy taktyczny. W takim wypadku nie należy nawet oczekiwać, że ten Patriot NG/PL (czy jak mu tam) w ogóle będzie działał..... Nie rozumiem tego całego skomlenia na forum. Jakby coś ono miało zmienić.

  14. toldi

    "I jeżeli za Odrą rzeczywiście wybrano MEADS, to bardzo trudno będzie naszemu resortowi obrony uzasadnić wybranie Patriota NG." - naprawdę??? MEADS to system przyszłościowy, tzn. będzie... NG też. Tyle, że Niemcy Patrioty (tak, tak Patrioty) mają i ich plot istnieje realnie. Mogą ponosić ryzyko technologiczne nowego systemu. My mamy Wegi na wymarciu... i nic więcej. Krótko nasz plot nie mówiąc o obronie przeciwrakietowej nie istnieje. By wchodzić teraz w MEADS należało 5 lat temu wziąć nadwyżkowe Patrioty z Niemiec i nie byłoby presji...

    1. bob

      jeden z mądrzejszych komentarzy odnośnie sprawy "Patriot czy MEADS" ,podpisuje się rękami i nogami pod tym

    2. Sky

      MEADS oferował wypożyczenie niemieckich Patriotów do Polski na czas rozwoju systemu. Nie trzeba było nic brać 5 lat temu. I w przeciwieństwie do Patriota - w rozwoju systemu MEADS bylibyśmy równorzędnym partnerem zarówno w rozwoju jak i produkcji systemu i na nasze potrzeby i na potrzeby innych partnerów. MEADS był de facto najlepszą ofertą tylko został wyeliminowany przez wymóg operacyjności i brak umiejętności myślenia o perspektywach po pierwszych dostawach systemu - których w przypadku Patriotów praktycznie nie mamy.

    3. Alfons > toldi

      Pełna zgoda.Republika Federalna Niemiec posiada, aż 14 zestawów rakietowego systemu OP PATRIOT PAC-3, i ma do dyspozycji ponad tysiąc rakiet np. PAC-3 CRI, PAC-2 GEM-T, a które gotowe są do użycia.Ponadto posiadają system bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu OP, jak Stinger, Ozelot i Mantis.Natomiast inwestując pieniądze, w dokończenie projektu systemu MEADS otrzymają w 2018 r., zupełnie nowy rakietowy system OP średniego i krótkiego zasięgu zarazem.Przecież efektory PAC-3 MSE i IRIS-T-SL, zostaną zintegrowane i skonfigurowane w ramach jednego systemu, ale posiadającego podwójne zastosowanie.Projekt systemu MEADS jest ukończony w 85-90% na dziś dzień stąd owe 4 mld euro, zdecydowanie przyczynią się do dokończenia projektu.Przedstawiciele amerykańskiej firmy Lockheed Martin, którzy będą koordynowali prace nad MEADS twierdzą, iż projekt zostanie ukończony do 18 miesięcy, jak rozumiem z chwilą ogłoszenia oficjalnej decyzji przez Berlin.Ponadto MBDA Germany dysponuje znakomitym zespołem ponad 250 inżynierów, a którzy również w przyszłości będą opracowywali nowe technologie rakietowe - rodzimej konstrukcji.Jeżeli wszystko się potwierdzi, to Berlin podjął naprawdę dobrą i perspektywiczną decyzje.Wszyscy będą zadowoleni Niemcy, Włosi, Amerykanie, gdyż każdy na tym zarobi, a pominę potencjalnych nabywców takich jak np. Hiszpania, Holandia, Belgia, Bułgaria, Rumunia itd.

  15. kzet69

    Niemcy maja swoje potrzeby w OPR a my swoje, Polska potrzebuje OPR na już a nie za 10 lat, na dodatek rozumiem Niemców że wspierają swoje miejsca pracy, natomiast nie pojmuję po co Polska miałaby wspierać niemieckie miejsca pracy, bo MEADS w Polsce żadnych miejsc pracy nie da...

    1. Tyberios

      Za to my będziemy wspierać Amerykańskie miejsca pracy... bo jak Amerykanie wciela słowa w czyn i przejdą na nowoczesny system to przynajmniej zakłady w USA będą robić dla takich jeleni jak my.

    2. Rafal

      "Polska potrzebuje OPR na już a nie za 10 lat'-a właśnie taki termin za 10 lat proponuje Polsce Firma Raytheon na dostawę Patriota NG.Te 2 baterie które "na już" czyli za 3 lata po podpisaniu kontraktu mają być dostarczone to niezmodernizowane stare Patrioty być może nawet z Niemiec.Niemcy wybierają Meads bo jest lepszy,perspektywiczny a że przy okazji zabezpieczą dodatkowe miejsca pracy to dodatkowy zysk.Potrafią myśleć a nie szukać uzasadnień wyboru w politycznym kontekscie

  16. A_S

    Trudno oczekiwać żeby nie zagrożone dotychczas, bogate i niepodległe państwo w wyborze systemu musiało się kierować wdzięcznością za show w postaci przejazdu kolumny transporterów opancerzonych w poprzek kraju. Brawo Niemcy.

  17. antek

    No i się narobilo tak to jest jak Bronek przyspiesza wybór żeby pokazać przed wyborami jaki jest zatroskany o obronność sic!!

    1. xcz

      Przyspiesza? A czasem Wisła nie była już solidnie opóźniona?

  18. Czy Ameryka nas kocha ?

    No to przyjaciele Niemcy postawili nas w niezłym zakłopotaniu ...

    1. Mireq

      Ameryka kocha pieniądze

    2. xcz

      Chyba raczej my zostawiliśmy zakłopotanych, niezdecydowanych Niemców, którzy dalej nie wiedzą czego chcą?

  19. rolnik

    Wszystko owiane tajemnicą,a tak naprawdę dziadki po siedemdziesiątce ,bezmyślnie marnotrawia kasę narodu ,ta ekipa prykow nie ma pojęcia co robi ,od kilku miesięcy były artykuły i komentaze ,ale oczywiście zero reakcji ,ale na kampanie to jest szogunów i żyrandoli, wynocha sprzedawczyki !!!!!

  20. Zygfryth

    "Zapomniałeś dodać że USA mają większościowe udziały w MEADS." Dobrze mon wybral Patryiota tu i tu ma wglad w technologie USA ,moze nowy Patryiot to tylko z nazwy bedzie i obudowa inna itd itd

  21. Marek

    Jedyne co nam pozostaje, to skuteczne połączenie wybranych elementów z obu systemów, bo inaczej zostaniemy sami z Patriotem na którego rozwój już nawet USA nie chce dawać więcej kasy.

  22. Orange

    Amerykanie muszą przeciwważyć Polską interesy Niemiec na wschodzie inaczej wzrost potęgi Niemiec i współpraca z Rosją może zachwiać pozycją USA na świecie. Nie mówię dziś ale za 20 lat już tak, przypomnę nie wszyscy Niemcy są do USA mile nastawieni np. Schroder itp. Powinniśmy wyssać USA jak cytrynę.

    1. Międzymorze

      Dokładnie TAK. Tylko jeszcze żeby nasi włodarze rozumieli, że "wyssać USA jak cytrynę" to nie to samo co "robić laskę" (jak to raczył ująć Radek przy ośmiorniczkach), mimo że oba rodzaje relacji opisuje metafora ssania ;) A co do MEADS - nie zdziwiłbym się, gdyby USA w ten czy inny sposób zrobiły Niemców w konia, bo jak słusznie zauważasz, coraz bliżej współpracujący z Rosją Niemcy to dla USA organizm nie tyle kłopotliwy, co po prostu wrogi.

    2. zak

      Narazie USA nie kwapi się do pomocy nam, trzeba pokazać pazur i zacząć gadać na boku z Białorusią, Węgrami, Brytyjczykami, Skandynawami, Chinami robić interesy z ukraińską zbrojeniówką może i zadzwonić do Moskwy np. w sprawie wzajemnego uchylenia części sankcji.

  23. Janusz

    Szanowni Państwo dziwicie się kompetencji naszych decydentów w MON ? Oni niczym nie odbiegają od reszty rządu. I takich podwładnych sobie dobierają. Podwładni nie mogą być mądrzejsi od nich.To co napisze poniżej nie jest agitką wyborczą. Jestem zbulwersowany poziomem kompetencji, rozumieniem otaczającej rzeczywistości aktualnego Najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych, który powiedział, że bezrobocie w UK rośnie a w Polsce spada. Z wrażenia musiałem to sprawdzić. Według danych podanych na stronach tradingeconomics.com bezrobocie w Wielkiej Brytanii ciągle spada, w kwietniu 2014 wskaźnik wynosił 6,6 %, a w kwietniu 2015 już tylko 5,5 %. Wskaźnik bezrobocia spada mino gwałtownego napływu imigrantów. W Polsce wskaźnik bezrobocia wynosi 11-12 % mimo gwałtownego eksportu emigrantów. Jak jako kraj mamy efektywnie wydawać pieniądze ? realizować z korzyścią skomplikowane projekty militarne i nie tylko, mając takich polityków na najwyższych szczeblach władzy ?

    1. Ani

      Szkoda tylko, że w tej tabelce dla Niemiec czy UK dane o bezrobociu są z Eurostatu, a dane z Polski to nie wiem - chyba z dupy. Bo według Eurostat u nas wynosi 7,7%. A według GUS 11,7%. Więc co tam robi 11,3%? Porównywanie stopy bezrobocia według różnych metodologii jest naprawdę bezsensu. W Niemczech stopa bezrobocia rejestrowanego (3 mln osób, 7%) jest o ponad milion wyższa niż ta podana w danych Eurostat (niecałe 2 mln, 4,7%). Więc nie ma się co dziwić, że tak źle wypady według własnych ocen skoro bierzemy dane z GUSu i porównujemy je z danymi Eurostat z innych krajów.

  24. BUBA

    I BUBA pisał ze najlepiej poczekać do rozstrzygnięcia przetargu u Niemców. Panowie z Niemiec wybrali najbardziej przyszłościowy zestaw. Polacy za to kupią od nich z demobilu Patrioty i je być może zmodernizują jak Amerykanie na to pozwolą... Jak zawsze Polska wyszła na biednego przygłupiego braciszka kupującego sprzęt u kresu rozwoju technologicznego.

    1. Alfons > BUBA

      Znakomity komentarz.Uważam, że Polska kupi rakietowe systemy OP PATRIOT PAC-3, a pochodzące z demobilu Bundeswehry, gdyż Niemcy posiadają, aż 14 zestawów PATRIOT PAC-3, a Amerykanie, Holendrzy, Japończycy mają takie same zestawy na dziś dzień.Amerykanie zarobią na ich pozorowanej modernizacji i dostawie części zamiennych.Podobno te dwie baterie PATRIOT PAC-3, a które mamy otrzymać w drugiej połowie 2019 r. właśnie przyjadą do Polski z Niemiec.Rozprowadzają nas jak chcą.Pogubiliśmy się z tymi PATRIOTAMI.

    2. kzet69

      Sądzisz że Panowie z Polski powinni być uzależnieni od decyzji Panów z Niemiec? Niemcy wybrali to co najlepsze dla nich, w ich sytuacji strategicznej, do polskich potrzeb ma się to jak pięść do nosa...

  25. opcy

    Ani jeden konkretny wpis tylko własne ego , wymagania z sufitu i arogancja MON oraz służalczość generałów WP za stołki i awanse to stan naszej armij . To powód takich a nie innych wyborów i decyzji , dla tego mamy loterie wyborze dla wojska no i loby sci w ministerstwie atarze chałturnictwo , brak poczucia godności według zasady bierz ile się da tak po krucze można opisać naciąganie podatników . Żaden z tych systemów nie był by odsługiwany w Polsce co powoduje lawinowy zrost kosztów , zdyb wiele czarnych skrzynek z brakiem dostępu , brak transferu kluczowych technologi do produkcji zapasowych części które mają określony okres użyteczności , brak atestów technologicznych do diagnostyki i kontroli systemu oraz oprogramowania . Jeśli czymś piszecie lub o coś się kłócicie to najpierw zapoznacie się z tematem .

    1. kzet69

      No to co proponujesz dla Wisły? Polski system, który powstanie za 30 lat?

Reklama