Reklama

Siły zbrojne

Niemcy uzyskają dostęp do technologii MEADS

Fot. MEADS.
Fot. MEADS.

Przemysł zbrojeniowy Niemiec uzyska dostęp do technologii rozwiniętej w Stanach Zjednoczonych w ramach programu MEADS. Może to ułatwić wykorzystanie efektów prac do modernizacji systemu obrony powietrznej Republiki Federalnej.

Jak donosi serwis Inside Defense, podsekretarz obrony USA Frank Kendall zapewnił przedstawicieli Niemiec i Włoch, że Stany Zjednoczone umożliwią transfer technologii rozwiniętych w ramach programu MEADS do tych państw. Może to znacząco ułatwić wykorzystanie elementów Medium Extended Range Air Defense System do modernizacji sił obrony powietrznej w Republice Federalnej.

Siły zbrojne Niemiec zamierzają w ramach programu TLVS zbudować taktyczny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pod uwagę brany jest bądź zakup nowych zestawów, bądź modernizacja systemów Patriot, również z użyciem elementów systemu MEADS. Komisja obrony Bundestagu przyjęła wcześniej dezyderat, wzywający resort obrony do podjęcia decyzji jeszcze w tym roku, aby zabezpieczyć możliwość użycia technologii wypracowanych w ramach programu  Medium Extended Range Air Defense System.

Zgodnie z doniesieniami serwisu Inside Defense rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony stwierdził, że decyzja w odniesieniu do programu TLVS będzie podjęta w połowie przyszłego roku, choć nie jest wykluczone, że wybór sposobu modernizacji obrony powietrznej Bundeswehry zostanie dokonany już w pierwszych miesiącach 2015 roku.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych podejmują z kolei prace analityczne w celu zbadania możliwości „modernizacji i migracji” zdolności zestawów Patriot do nowo budowanego, w pełni zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. W 2011 roku zarzucono plany wprowadzenia na uzbrojenie zestawu MEADS, który miał uzupełnić i częściowo zastąpić Patrioty. Serwis Inside Defense pisze również o prowadzeniu porównawczego przeglądu kosztów systemów Patriot i MEADS. Wcześniej komisja do spraw wydatków rządowych Senatu USA zaproponowała znaczne ograniczenie funduszy na modernizację zestawów Patriot.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. jjj

    widze ze dalej nie wiecie po co kupujemy opl wisla...do ochrony punktow strategicznych tj lotnisk portow baz...czyli mowimy o zasiegu 20-40 km w obrebie bazy...wiec nie rozumiem po co wrzucacie tutaj THAAD oraz rozpisujecie sie o sciganiu pociskow...kontr pocisk bedzie lecial z przeciwnego punktu...o jakim sciganiu wy myslicie...baza bedzie obstawiona czy asterami czy patriotami i w ostatniej fazie beda je przechwytywac...tak aby dac czas na ewakuacji bazy...z reszta Thaad jest dedykowany do niszczenia celow balistycznych wysoko lecacych...Thaad nigdy nie strzelal do celow o niskiej trajektorii lotu...Wiec thaad moze sie nie sprawdzic...z reszta od kiedy bazy obstawia sie thaadem ??? predzej patriotem...producenci zsieg rakiet antybalistycznych aster 30 -20km, MSE (meads 40km ), patriot okolo 40km

  2. oligar

    Przeciez cała gra się toczy o to aby system był otwarty. Jezeli tak bedzie to dziś wepniemy Aster, jutro dodamy np. jakies amerykańskie rakiety a pojutrze antidotum na iskandery jak opracują. Jak wpakujemy sie w Patrioty to bedziemy zdani na łaskę jednej firmy, która teraz ma na głowie konieczność doprowadzenia do uzywalności starych instalacji w dziesiątkach krajów a nowy system dopiero w planach i na szarym końcu.

    1. vigg

      Litości,czas do lotu z krolewca jest tak krótkie ze jaki byśmy system nie kupili to czas reakcji jest równy zeru. Jezeli chodzi o system przyszlosciowy to wg mnie jedynym na dziś jest aster i mica/może nasams coś za 20lat trzeba zrobić z arram/

  3. Cenzor

    Podstawowe pytanie - do których technologii USA da dostęp Niemcom i Włochom. Czyżby do rakiet PAC3 MSE? Że niby dadzą kody i nie będzie drugiego klucza :? Pozostałe elementy systemu Niemcy i Włosi są w stanie dopracować bez udziału USA.

  4. krzak

    Prawda jest taka, ze nie ma jeszcze skutecznego dopracowanego systemu przeciw iskanderom. THAAD byłby ok ale nie na sprzedaż, poza tym i tak byłoby trzeba zakupić jeszcze jeden "mniejszy" system. Systemy antyrakietowe są potwornie drogie, czy nie lepiej byłoby samemu skonstruować takie iskandery niż kupować niedzialajace lub słabo działające systemy antyrakietowe? Gdzie jest nasz program rakietowy, przy odpowiednim i mądrym sposobie finansowania, chodzi o madre przekazywanie kasy(cos na wzór współpracy, programow NASA z firmami prywatnymi), mógłby taka rakietę spokojnie zbudować nasz przemysl, polski. Gdzie ta mentalność Polaków jak za Jagiellonów. Ruscy jak widać maja gdzieś obronę przed rakietami za to budują sprzęt do ataku a nie obrony choćby te mistrale.

    1. Sejsmo

      1. Na Iskandery z Królewca wystarczy nawet dzisiejszy Patriot z PAC3 - to jest bardzo wąski sektor działania. 2. Wywalić z przemysłu obronnego i MON/SG dziadków z WSI i nastąpi znacząca zmiana. W innym wypadku będzie dotychczasowa fikcja. Bo oni mają gdzieś modernizację i rozwój. Ich interesują środki z funduszu utrzymania zdolności produkcyjnych. Z tego żyją a nie z jakichś tam projektów.

    2. Osprey

      Nawet gdyby jakimś cudem udało się nam skonstruować coś w rodzaju iskandera, to dalej nie mielibyśmy ochrony przed nimi. Zresztą, bez broni atomowej taki pocisk ze względu na celność byłby nam niepotrzebny, a broni atomowej nie mamy i mieć nie będziemy.

    3. kol

      Mozesz zbudować, ale to będzie rakieta nie na te czasy... Brak technologii

  5. rcicho

    Skoro wykluczono MEADS tylko dlatego że nie jest jeszcze stosowany w państwach NATO to dlaczego z tych samych powodów nie wykluczono włoskiego śmigłowca AW149?

    1. KajaK

      Bo to inny przetarg?

  6. Arek

    A Amerykanie nas mają głęboko w D... i choćby dlatego bym wybrał ofertę FRancji . Od dawna to widać zę mają sojuszników lepszych , gorszych i tych co olewają my należymy do tej trzeciej kategorii .

    1. klon

      przecież oni sami to mówią ustami Brzezińskiego...

    2. KZTCN

      My też dostaliśmy dostęp do technologii MEADS. Tylko wykluczyliśmy to z przetargu.

    3. palec

      A dlaczego maja nas nie mieć w d...e. Kraj korupcji, najmniej innowacyjny w UE, przesiąknięty ruska agentura, prawo tylko na papierze i można tak wymieniac. Postaw się na miejscu amerykanów. Przekażą nam technologie a na następny dzień pewnie będzie w Moskwie. Dlatego takie JASSM będziemy mieć teoretycznie bo nie wiadomo nawet czy w przypadku otwartego konfliktu z Rosja będziemy mogli ich w ogole użyć. Należy przewidzieć zawsze problemy i najgorsze scenariusze. W czasie 2 wojny nasi żołnierze walczyli o nasza wolność a po wygranej wojnie dowiedzieli sie , ze maja wrócić do zniewolonego kraju i to jak w wielu przypadkach po kule w łeb bo wczesniej sobie tak min USA z ruskimi ustaliła. W przypadku kolejnej wojny w Europie może być podobnie, ze nwyladujemy w strefie wpływów Rosji bo wszystko na to wskazuje, np zachowanie Niemców i ich sprzeciw budowania baz w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii, za to u siebie to są chętni.

  7. gazek

    Trochę realizmu. MEADS to prototyp jeszcze. Sami zarządzający tym projektem mówili, że potrzebują jeszcze 1-2 lata na dopracowanie systemu. Ponadto, żebyśmy jako pierwsi kupili ten system nie wchodziło w grę. A co jak zlikwidują projekt i zostaniemy bez supportu? Na razie kupmy Aster-30, bo jest to najlepsza dla nas opcja jeśli chodzi o jakość/cena. Przetestujemy dobrze ten system i będziemy widzieć co potrafi. Jeśli okaże się, że nie będzie skuteczny przeciw Iskanderom, to wtedy najwyżej dokupi się 2-3 baterie Patriot lub THAAD, które za te 5 lat będą lepiej dopracowane, a Aster byłby wtedy głównie naszą przeciwlotniczą bronią.

    1. Moshe Schwantz

      Tak z ciekawości... Jak kolega Gazek wyobraża sobie skuteczność Aster-30 przeciwko Iskanderom? Mamy napaść na Królewiec vel Kaliningrad?Czekam na komentarz.

    2. suxs

      Jeśli okaże się nieskuteczny przeciwko iskanderom, to poprosimy wroga, żeby przerwał ostrzał, aż wybierzemy nowy system?

  8. hahahahahah

    Jesli Niemcy wybiora MEADS to Polska obudzi sie z reka w nocniku...sampt nie ma polowy tych mozliwosci jakie posiada MEADS. Nasze MON strzelilo sobie samobuja skreslajac MEADS z przetargu

    1. klon

      o rety...Turcy przedłużają przetargi o 10 lat...możemy spokojnie ten cały meads brac z powrotem pod uwagę....Oczywiście nie będzie to system sprawdzony w boju, ale sytuacja sie zmienia i możemy troche pomieszać jeśli to sie opłaci

    2. Snooker

      Niby jakich możliwości ?

    3. OMEN

      Taa... Czy tylko ja mam odczucie że to nie był "samobój" ,a celowe działanie ?

  9. CBM

    A Polska wykluczyla MEADS z przetargu....

    1. Saladyn

      wyklucza bo rosyjskie sługi wiedzą dobrze o tym, że to najgroźniejszy system dla ich rakiet i samolotów więc przez swoich sługusów na wysokich szczeblach władzy w Polsce postanowili to zagrożenie wyeliminować w fazie koncepcyjnej i tym sposobem pozbyć się połowicznie problemu OPL w naszym kraju:))Drugi człon problemu pozostał więc go teraz będą starać się opóźnić a w rezultacie skłócić dostawców i unieważnić przetarg i tak przez kilka lat odsunąć zagrożenie od siebie.

  10. Maciej

    Właściwie Niemcy uzyskają, w oparciu o technologie z programu MEADS zupełnie nowy radar, a także ukończone systemy: dowodzenia i naprowadzania rakiet na cel.Ponadto będą posiadali nowe kontenery na rakiety.Pozyskanie najnowocześniejszych rakiet Patriot 3 MSE, choć piekielnie drogich, to dla budżetu Bundeswehry cel do osiągnięcia.Reasumując Niemcy zmodernizują 36 baterii Patriot, a które były już modernizowane, ale teraz, gdy wdrożą nowe technologie, to będą zupełnie nowe i inne Patrioty.Zadecyduje pragmatyzm i rachunek ekonomiczny.

  11. AndyP

    I my nadal możemy mieć to samo...

Reklama