Reklama

Siły zbrojne

Niemcy przejmują dowodzenie nad „szpicą” NATO

Fot. Bundeswehr/Facebook

Niemcy od pierwszego stycznia 2023 roku przejmą dowodzenie nad „szpicą” NATO, czyli Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), działająca w ramach Sił Odpowiedzi NATO – poinformowało NATO w swoim komunikacie  

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Od 1 stycznia 2023 roku Niemcy przejmą dowodzenie nad „szpicą" NATO, czyli Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), działającą w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Przejmując tym samym zadania od Francji, która pełniła te rolę w 2022 roku. Wcześniej była to Turcja, a w 2020 roku Polska.

Czytaj też

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu powiedziała, że „Niemcy są ważnym Sojusznikiem i dziękujemy im za przewodzenie VJTF w 2023 roku. Ponieważ nielegalna wojna Rosji na Ukrainie nadal zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie, nie może być wątpliwości co do determinacji NATO, aby chronić i bronić każdego centymetra terytorium sojuszniczego. VJTF jest pierwszą odpowiedzią NATO i kluczową częścią naszej zbiorowej obrony. Przywództwo Niemiec jest silną manifestacją ich zaangażowania i zdolności".

Reklama

Czytaj też

NATO Very High Readiness Joint Task Force jest tworzony rotacyjnie z jednostek państw członkowskich NATO, które zostały wyznaczone do tego celu na jeden rok. W 2023 roku trzon tych sił stanowić będzie niemiecka 37. Brygada Grenadierów (Panzergrenadierbrigade 37) będąca częścią 10. Dywizji Pancernej. Oprócz Niemiec, wojska do tej grupy wnosi osiem państw sojuszu: Belgia, Czechy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Norwegia i Słowenia.

Czym są Siły Odpowiedzi i VJTF?

Siły Odpowiedzi NATO (NRF) to wielonarodowa, zdolna do szybkiego rozmieszczenia grupa zadaniowa NATO, składająca się z maksymalnie 40 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Siły Odpowiedzi w komponencie lądowym tworzą trzy wielonarodowe brygady, pełniące dyżur w systemie rotacyjnym. Najwyższą gotowość ma brygada w fazie stand-by. Jej pierwsze elementy mają być gotowe do rozmieszczenia w ciągu 2 dni (całość - normalnie do 7 dni, niedawno z uwagi na napięcie wokół Ukrainy okres ten skrócono do pięciu dni). Wraz z komponentami sił powietrznych, morskich i specjalnych tworzy ona tzw. szpicę, czyli siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). Każda z brygad dyżuruje przez trzy lata, pierwszy rok poświęcony jest na zgrywanie (faza stand-up, gotowość 45-dniowa), drugi to dyżur VJTF, a trzeci - faza stand-down, z gotowością 30-dniową.

Very High Readiness Joint Task Force (VJTF) zostały utworzone w 2014 roku jako rdzeń wzmocnionych Sił Odpowiedzi NATO, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i kryzysach na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na pełnoprawną inwazję Rosji na Ukrainę w lutym tego roku, NATO wysłało elementy VJTF do Rumunii na pierwszą w historii jednostki misję zbiorowej obrony.

PM

Komentarze (4)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Na szczycie w Madrycie Niemcy zobowiązali się do detaszowania jednej brygady na Litwę. Radość Litwinów trwała krótko - w konkretach okazało się, ze stacjonowanie tam brygady Niemców ma być...wirtualne, a realne detaszowanie ma nastąpić "w co najmniej 7 dni po ataku".. Czyli dokładnie tyle czasu, na ile Bundeswehra szacuje pełne zajęcie Litwy przez Rosjan. "Hegemon Europy gwarantuje bezpieczeństwo"....wirtualnie....

 2. kaelivan

  Powinien dowodzić jaśnie oświecony, najmądrzejszy człowiek świata, światło naszej umęczonej Ojczyzny - Jarosław. Wtedy tylko będzie dobrze. Cała reszta to wiadomi zdrajcy. Nie wiem co my z tymi Niemcami jeszcze robimy razem w NATO i UE. W dodatku płaszcząc się o jakieś grosze z KPO jak u nas ulice złotem powykładane przecież.

 3. Był czas_3 dekady

  Niemcy? O losie! Ratuj się, kto tylko może!

 4. szczebelek

  Niemcy mają własne terminy szczególnie gdy chodzi o FR..