Reklama

Siły zbrojne

Wojsko Polskie we francusko-niemieckiej "szpicy" NATO

Fot: kpt. Błażej Łukaszewski/12 SDZ
Fot: kpt. Błażej Łukaszewski/12 SDZ

Pododdział na bazie 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina wejdzie w skład francusko-niemieckiej brygady, pełniącej dyżur bojowy o najwyższym stopniu gotowości w Siłach Odpowiedzi NATO w 2022 roku. GoodWrite.pl v0.44.3 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 2 słów: 32 znaków: 237

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o przeprowadzeniu ćwiczeń certyfikujących komponent do Sił Odpowiedzi NATO, zbudowany na bazie 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej. Sprawdzenie, w dniach od 17 do 20 maja, miało kryptonim Tygrys-21. W komunikacie podkreślono, że oprócz typowych działań taktycznych jak obrona i natarcie żołnierze „Błękitnej” Brygady współdziałali z JTAC-ami, czyli wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa (ang. joint terminal attack controller), neutralizowali improwizowane ładunki wybuchowe (ang. Improvised Explosive Device), ewakuowali „uszkodzony” sprzęt, udzielali pierwszej pomocy, a nawet reagowali na propagandę „przeciwnika”.

image
Fot: kpt. Błażej Łukaszewski/12 SDZ 

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Dowództwo Generalne RSZ podkreśliło, że pododdział na bazie 1. batalionu 12. Brygady jest wzmocniony elementami TKZOP (Taktycznych Zespołów Kontrolerów Obszaru Lotniczego), ale też odpowiedzialnymi za współpracę cywilno-wojskową (CIMIC) i operacje psychologiczne (PSYOPS). Podano również, że główna faza dyżuru (stand-by) odbędzie się w 2022 roku, a pododdział zostanie włączony w skład niemiecko-francuskiej brygady, wchodzącej w podporządkowanie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania (Rapid Reaction Corps RRC-FR) dowodzącego lądowym komponentem w 2022 roku.

image
Fot: kpt. Błażej Łukaszewski/12 SDZ

Brygada niemiecko-francuska to istniejąca od czasów końca Zimnej Wojny jednostka. Ten specyficzny związek taktyczny przeznaczony jest do działań w ramach operacji międzynarodowych. Dysponuje trzema batalionami piechoty zmotoryzowanej (dwoma niemieckimi i jednym francuskim), francuskim batalionem rozpoznawczym na wozach AMX-10RC oraz niemieckim dywizjonem artylerii na Panzerhaubitze 2000 i MLRS, wraz ze wspólnymi jednostkami dowodzenia i wsparcia. Po 2014 roku elementy brygady rozmieszczano również w Polsce.

image
Fot: kpt. Błażej Łukaszewski/12 SDZ

Czym są Siły Odpowiedzi i VJTF?

Państwa NATO cały czas realizują postanowienia szczytu Sojuszu w Walii z 2014 roku, który zakładał znaczne rozszerzenie zdolności Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). Wcześniej ich komponent lądowy składał się z jednej brygady osiągającej gotowość do rozmieszczenia w ciągu 30 dni. Obecnie natomiast tworzą go trzy wielonarodowe brygady, pełniące dyżur w systemie rotacyjnym.

Najwyższą gotowość ma brygada w fazie stand-by. Jej pierwsze elementy mają być gotowe do rozmieszczenia w ciągu 2 dni (całość – do 7 dni). Wraz z komponentami sił powietrznych, morskich i specjalnych tworzy ona tzw. szpicę, czyli siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). Każda z brygad dyżuruje przez trzy lata, pierwszy rok poświęcony jest na zgrywanie (faza stand-up, gotowość 45-dniowa), drugi to dyżur VJTF, a trzeci – faza stand-down, z gotowością 30-dniową. Łącznie rozbudowane Siły Odpowiedzi liczą do 40 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

W zeszłym roku, po raz pierwszy w historii, rolę państwa ramowego VJTF (dowodzącego brygadą wojsk lądowych i wydzielającą kluczowe elementy „szpicy”), była Polska, a komponent budowano głównie na podstawie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Był on natomiast wspierany przez grupy bojowe z innych państw, m.in. Czech i Wielkiej Brytanii.

W br. rolę państwa ramowego pełni Turcja, a główną jednostką VJTF jest 66. Brygada Zmechanizowana, której przerzut do Rumunii jest ćwiczony w ramach manewrów Noble Jump 2021. W przyszłym roku „pałeczkę” przejmie Francja, wystawiająca wspomnianą wcześniej brygadę niemiecko-francuską, wspartą przez grupy bojowe z innych państw, w tym właśnie Polski. Żołnierze Wojska Polskiego występowali w podobnej roli już wcześniej, choćby w 2017 roku, gdy dyżur bojowy w ramach VJTF dowodzonej przez Wielką Brytanię pełnił batalion zmechanizowany 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W 2016 roku w skład dowodzonej przez Hiszpanów VJTF wchodził natomiast batalion czołgów Leopard 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej (dziś czołgi te są w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej, 34. BKPanc. ma na wyposażeniu wozy T-72).

Z kolei w 2023 roku, tak jak w 2019 roku, rolę państwa ramowego pełnić będą Niemcy. Zakłada się, że po raz pierwszy głównym uzbrojeniem niemieckiej „szpicy” będą bwp Puma, wcześniej – w 2019, ale i w 2015 roku, były to starsze Mardery.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama