Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Prace nad Leopardem 3 już w tym roku

Fot. Bundeswehr/Dorow
Fot. Bundeswehr/Dorow

Siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec wprowadzą na uzbrojenie czołg podstawowy nowej generacji, który zastąpi Leopardy 2. Prace koncepcyjne mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Jak pisze serwis tagesschau.de, już w bieżącym roku rozpoczną się prace studyjne nad opracowaniem projektu następcy Leoparda 2, realizowane we współpracy z Francją. W przytaczanym piśmie skierowanym przez resort obrony do parlamentarzystów wskazuje się, że obecnie używane czołgi mają być wykorzystywane do około 2030 roku. W pracach wezmą udział niemieckie przedsiębiorstwa.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2015 rok niemieccy parlamentarzyści zarekomendowali resortowi obrony rozpoczęcie projektu rozwojowego czołgu, oznaczonego jako Leopard 3. Wskazano również, że wymagane są kolejne modernizacje Leopardów 2, używanych obecnie przez niemieckie siły zbrojne. 

Resort obrony zapowiedział już, że spełni zalecenie „sprawdzenia” docelowej liczby czołgów Leopard 2 – zostanie podwyższona z 225 do 328. Wszystkie wymienione rekomendacje były uzasadnione m.in. przez konieczność wzmocnienia systemu obrony kolektywnej NATO (w świetle kryzysu na Ukrainie).

Po ujawnieniu informacji o złym stanie technicznym Bundeswehry Berlin podjął kroki w celu wzmocnienia zdolności bojowej armii, w tym niewielkiego zwiększenia wydatków obronnych. Nadal jednak będą one znacząco odbiegać od poziomu 2% PKB, zalecanego przez NATO. Ponadto, dodatkowe środki trafiają w znacznej części na pokrycie kosztów osobowych.

Generalny inspektor wojsk lądowych Bundeswehry generał Bruno Kasdorf wskazał, że w samych wojskach lądowych w celu uzyskania pełnego i nowoczesnego wyposażenia konieczne będą dodatkowe inwestycje na kwotę 20 mld euro do 2025 roku. W wypowiedzi dla Sueddeutsche Zeitung zwrócił uwagę, że niemieckie siły zbrojne potrzebują m.in. dodatkowych zakupów amunicji. W celu odbudowania pożądanego poziomu zdolności bojowej konieczne może się okazać znaczne rozszerzenie działań, podejmowanych na rzecz sił zbrojnych, z uwagi na zakres redukcji strukturalnych i cięć budżetowych realizowanych w latach ubiegłych.

Reklama
Reklama

Komentarze (28)

  1. ryszard56

    a czy My nie możemy podłączyć sie pod te prace ,przydał by sie nam nowy Leopard z 1000 sztuk

  2. john

    LEO3 - 50 ton...jak to pisze niżej "frajter" jest możliwa do zrobienia ....struktura skorupy jest oparta o carbo -polimery ... amerykańce zastosowali je niedawno usprawniając w swoich "B-2", łodziach podwodnych oraz paru "'Abramsach" nakładając na kevlar w/w struktury carbo -polimerowe a następnie natryskiwane tlenkiem tytanu ..100mm kompozyt odpowiada 810 mm strukturze klasycznego pancerza jak w LEO3...więc waga jak najbardziej zasadna

  3. mee

    Możemy dać nasze związki zawodowe.

    1. dychvj

      A wtedy projekt Leoparda 3 rozłożony na łopatki :).

    2. o lol

      wystarczy że Francja dodaje swoich ekspertów od biegu wstecznego i białych chorągiewek ;-p

  4. pln

    Lepiej z Koreą się dogadać, mają teraz K2, który jest prawdopodobnie lepszy od Leo. Koreańczycy zaczęli właśnie prace nad K3- działo elektromagnetyczne( przebije każdy pancerz), hybrydowy napęd. mini wieża, pancerz przyszłości i najważniejsze- możliwość bezzałogowego czołgu- czyli taki drone sterowany z kontenera na parkingu przy Biedronce. Niemcom możemy najwyżej malowanie robić. Dlatego powinniśmy kupować licencje od Korei i Szwecji i pomału za 20 lat może coś sami opracujemy. Taka praca organiczna- siedzieć cicho i się bogacić.

    1. Alfons > pln

      Czołg Leopard 2 ma już 36 lat i jest pierwszym czołgiem trzeciej generacji na świecie, i pomimo swojego wieku wśród międzynarodowych ekspertów uchodzi nadal za najlepszy czołg globu.Prowadzone były też szczegółowe testy praktycznie wszystkich współczesnych czołgów świata, i pod wieloma względami, a szczególnie technicznymi Leo bił na głowę konkurencję.Pomijam elektronikę związaną z wyposażeniem każdego czołgu, bo tutaj postęp technologiczny z każdą dekadą ma charakter rewolucyjny.Także K2 jest nowym i nowoczesnym czołgiem, ale nie jest lepszy na dziś dzień od Leo 2.Może K3, jak rzeczywiście powstanie.Zobaczymy.

  5. DARO

    Nie mamy nowych technologii które można by zaoferować, przyłączając się do projektu... ALE takie przedsięwzięcia wymagają dużych nakładów finansowych- więc pewnie Niemców zainteresowałaby nasza kasa. I tak mieliśmy bawić się w jakiś dziwny Wóz wsparcia bojowego... więc chyba lepiej zainwestować w projekt pełnowartościowych czołgów (których zresztą potrzebujemy znaczną ilość ponad 460 sztuk- dla zastąpienia t72 i pt 91).

    1. historyk

      Ale możemy zaoferować to co mamy najlepszego czyli prezesa PGZ.

  6. Podbipięta

    W toto to my winniśmy wejść z finansowaniem projektu na poziomie kilkunastu procent.Nie bawmy się w jakieś WWO. Zresztą z tego co wiem to projekta te są kontynyuowane tak dla jaj i słusznie.Mamy ten andersiakowski automat do tej szwajcarskiej armaty i to może eksport jakiś dać a nie jaja se robić na Moskala.

  7. Kilo

    To ma byc Leopard 3 czy calkiem nowy czolg? Bo zgaduje, ze wtedy go nazwa jakos inaczej. Ciekawe jak, skoro recykling znanych i lubianych nazw drapieznikow ladowych juz sie rozpoczal... ;)

    1. JLO

      Czyli twoim zdaniem Loepard 3 to będzie stary czołg?

    2. RAJ

      Źle myślisz. Leopard 2 był zupełnie nowym czołgiem w niczym nie powiązanym z Leo1. Więc Leo3 jak najbardziej może pozostać.

    3. Lima

      Pewnie nazwą go ”tygrys" (syberyjski). Taka chwytliwa nazwa. W sam raz na obecne czasy.

  8. frajter

    LEO3 - 50 ton , armato -haubica 155mm ( amunicja mieszana ,plus pociski rakietowe ) ,przedział desantowy jak w :merkawie " 6 żołnierzy +4załogi , 2xzestaw plot , armata kaliber 40 mm ( uzbrojona w amunicje tzw. inteligentną patrz bofors ) ,autonomiczny 1x granatnik rewolwerowy , autonomiczny karabin 1x 12,7 mm ,automatyczny 1x 7,62mm sprężone z armatą 4x wyrzutnie ochrony pasywnei i aktywnej ,silnik wielopaliwowy mocy 2500KM, jeden silnik hybrydowy elektryczny mocy 300 KM do cichego dojazdu, zmniejszona sylwetka czołgu o 85 cm wydłużona o 1,3 metr ,zwiększona szerokość o 40 cm 4x stanowiska ogniowe dla desantu , autonomiczny zestaw dronów określający współrzędne dla armato -haubicy, oraz rozpoznania sytuacyjnego przedpola i pola walki ,zasięg niszczenia ppanc 8-9km , inne 12-15 km , szerokośc gąsienic kompozytowych zwiększona o 27cm ,nacisk na grunt zmniejszony prawie 2x w porównaniu do LEO2 , prędkość szosa 120km , teren 75 km , system umożliwiający przeprawę prze wodę za pomocą nakładek kontenerówych .przeprawa przez brody o gł 2,5 m pokonywanie 2metrowych murów , pochyłośc i terenowe rzędu 47 stopni odporność pancerza klasy 6+ pancerz kompozytowy z uzupełnaniem płyt w warunkach polowych ..płyty hologramowe dostosowujące się do charakterystyki terenowej ,czołg może działać samodzielnie

    1. grandzik

      to serio 50 ton czy zjadło Ci 1?

    2. GIGS

      Przy takich parametrach nie ma szans zmieścić się w 50 tonach ,zakładając ,że pancerz będzie zdecydowanie grubszy niż w Leo 2 to masa takiego pojazdu oscylowała by w granicach 70-75 ton ,już Leo 2A7 waży około 67 ton

    3. Podbipięta

      Jeśli już to dawno opracowana armata 14O mm.Zamknij... się człowieku i wypad stąd .Proszę..

  9. rafał

    Cena tego super czołgu może przekroczyć 20 mln euro. Wątpliwe czy będzie nas na niego stać.

    1. zyf3

      O, fajnie, że już wiesz. Jakieś źródło?

    2. kzet69

      O cenie będziemy mówić za 20 lat, wtedy i PKB i możliwości będą inne, na razie potrzeba kasy na dołączenie do prac koncepcyjnych, a to nie są jakieś góry złota :)

  10. me

    Możemy dać nasze związki zawodowe.

  11. me

    Możemy dać nasze związki zawodowe.

  12. pit

    Powinniśmy tam być nawet wtedy jeśli mamy do zaoferowani tylko kasę. Sami nigdy nie będziemy w stanie stworzyć tak nowoczesnego pojazdu. Nie zapominajmy o naszym systemie aktywnego maskowania z tego co wiem jest mocno zaawansowany.

  13. zoro

    Powinnismy wejść w ten interes.

    1. AS

      Z czym co możemy zaoferować i kto by nas tam chciał ?

    2. Wacieńka

      W tym czasie Polska będzie już takim "państwem" jak Bawaria a Polakom wcale nie będzie to przeszkadzało.

  14. zdzich

    A to dlaczego Niemcy włączają do współpracy Francję a swojego "najlepszego polskiego sojusznika " nie?Czyżby tow. Putin zakazał pani Merkel?A może za chwilę dowiemy się o jakimś nowym "tajnym protokole"?Przecież ostatnio Merkel była na Kremlu.To tak Merkel włącza nas w te europejskie struktury?To to jest to "partnerstwo"?A może już razem z Francją włączyliście w ten projekt Rosję?

    1. yyy

      Przestań biadolić.

    2. kzet69

      zdzichu może dlatego że Francuzi mają wiele lat doświadczenia z produkcji Leclerca, a Polacy makiety PL-01 i prototypu Andersa? Pisałem powyżej że Polska do tego projektu się przyłączyć, ale to musi być polska inicjatywa, za darmo i na siłę nikt nic nie da. A tak na marginesie po raz kolejny szczujesz Polaków na sojuszników z NATO, robisz to dokładnie wg scenariusza pisanego na Kremlu, pytanie: jedynie z głupoty?

    3. tank_buster

      Bo sami finansowo nie daliby rady. Całkowicie nie opłacałoby im się budować nowy czołg, którego nie kupiliby więcej niż 300 sztuk. Z Francuzami ta ilość się podwoi. Poza tym oni w przeciwieństwie do nas mają pieniądze i stać ich na zakup czołgów za więcej niż 10 mln euro za sztukę. Dobre czasy się już skończyły. Dzisiaj nowe czołgi wychodzą tak drogo, że nawet USA nie stać na budowę zupełnie nowego, UK też nie, Niemcy muszą połączyć siły z Francją, żeby to było możliwe. Samemu to można dzisiaj produkować takie chryćki jak Altay - czołgi ze średniej półki. Liczba producentów drogich, ciężkich pojazdów maleje, tak jak i ilość czołgów w zachodnich armiach.

  15. Adam

    Czy my też coś też kiedyś zaprojektujemy i wykonamy w 100 % od najmniejszej śrubki ? Jesteśmy w stanie?

    1. ppp

      Gąsienice

    2. Nemido

      msbs

  16. Bimbo

    Można wejść z kasą oraz rozwiązaniami z zakresu łączności typu Fonet

  17. kzet69

    Skoro PGZ dogadało się Rheinmetall w sprawie wspólnej budowy KTO, to czy by nie spróbować partycypowania Polski także w tym projekcie i to właśnie już na etapie koncepcyjnym? Jesteśmy wreszcie największym poza Bundeswehrą użytkownikiem Leo w Europie. Oczywiście taki projekt wymagałby gwarancji rządowych ze strony polskiej, a co za tym idzie politycznej zgody wokół niego, ponieważ na jego efekty przyszłoby poczekać 15-18 lat, a przez ten czas zmieni się wiele razy układ polityczny. Konieczny byłby także consensus dla znacznego finansowania tego projektu ze strony polskiej i to tym trudniejszy że rzeczywistych kosztów na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie wyliczyć, czyli po prostu wymagałoby odpowiedzialności i dojrzałości polskich elit politycznych i to wszystkich opcji. Sądzę że warto, ponieważ docelowo mielibyśmy czołg podstawowy z górnej światowej półki wraz z pełną jego technologią (a zapewne także produkcją i udziałem w eksporcie), zainwestowane teraz środki zwróciłyby się w przyszłości. Sądzę że byłyby to mądrze wydane pieniądze.

    1. Wojtekus

      Ano wlasnie. Ten co wczesnie cos powie, bedzie mial puzniej duzo do powiedzenia.

  18. qwerty

    Ciekawe czy będzie miał armatę elektromagnetyczną jak planowany koreański K-3.

    1. Wojtekus

      Grafen moze w tym pomoc. Daje on wiele razy wieksze mozliwosci magazynowania energi elektrycznej oraz szybsze ladowanie akumulatorow wraz z mniejszym oporem Ohm.

  19. rmarcin555

    Fajnie byłoby wejść w ten projekt ale co realnie możemy Niemcom zaoferować? Tylko pieniądze. Żadnego know-how nie mamy. Problem w tym, że takich co mogą wnieść tylko pieniądze jest wielu. I z większymi pieniędzmi.

    1. Janek I. - Rusty Sparks

      Smutne ale prawdziwe... J.I.

  20. Alfons

    Podejrzewam, że za 12-15 lat góra powstanie czołg Leopard 3, a dziś Niemcy posiadają znakomite czołgi Leopard 2, a niebawem do służby wejdą BWP Puma ponadto posiadają wspaniałe KTO Boxer, KTO Fuchs lub inne pojazdy opancerzone Fennek, Dingo, Grizzly itd.Mają naprawdę nowoczesny i bardzo dobry sprzęt wojskowy.Co tutaj można dodać.

  21. apeluję

    zdecydowanie POLSKA winna PRZYŁĄCZYĆ się do tego projektu z odpowiednim udziałem!

    1. Zenio

      A co Polska miała by wnieść do tego projektu ? Jakimi technologiami dysponujemy ? Popękane podwozie od Kraba czy moze zmodernizowane ruskie silniki z połowy ubiegłogo wieku ? ; Ani Niemcy ani Francuzi nie będą zainteresowania naszym udziałem bo i nie mamy nic do zaoferowania.

  22. skiud

    Polacy powinni się przyłączyć do tego projektu.

    1. Dar

      MSBS ?

  23. Matt

    Bardzo ładnie, ponoć Francuzi maja się pod to podpiąć jako część fuzji KMW i Nextera. Też powinniśmy tak zrobić, zaakceptować niższy stopień polonizacji w Leo2PL w zamian za współprace przy trójce.

    1. kzet69

      Popieram, warto tak zrobić, bo jednocześnie paradoksalnie przyspieszy to modernizację 4-ek.

  24. poison

    Moglibyśmy obok francuzów dołączyć się do projektu. OBRUM podpisał umowę z niemcami odnośnie transportera opancerzonego 6x6, to czemu nie współpracować przy projekcie czołgu? Doświadczenia bezcenne, projekt rozbity na 3 państwa, zmniejszył by koszty ponoszone przez każde z nich. Taki wspólny projekt Weimarski....ahh się rozmarzyłem.

  25. murison

    Chyba dobrze by bysie było podczepić do tego programu... Tylko co my możemy do niego wnieść? Może elektronikę?