Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: na Ukrainę dostarczono wyrzutnie rakietowe Mars II i samobieżne haubice

Autor. www.kmweg.de

Ukraina otrzymała od Niemiec kolejną ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją. „Dostarczono obiecane wyrzutnie rakietowe typu Mars II oraz kolejne trzy samobieżne haubice 2000. Dotrzymujemy słowa” - poinformowała we wtorek minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez agencję dpa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Mars II i w sumie dziesięć samobieżnych haubic 2000 pochodziły z zapasów Bundeswehry.

Czytaj też

Czytaj też

Przekazanie wyrzutni potwierdził na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Reklama

Jako uzupełnienie tych systemów uzbrojenia przemysł dostarczy we wrześniu również radar artyleryjski typu Cobra, wyjaśniła Lambrecht. "Kontrakt został już podpisany, a teraz rozpocznie się szkolenie ukraińskich żołnierzy na tym bardzo skomplikowanym systemie".

Za kilka dni powinny się też rozpocząć szkolenia z obiecanego systemu rakietowego obrony powietrznej Iris-T SLM. Poducent jesienią będzie mógł dostarczyć go na Ukrainę.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. SzybkiBill

  A gdzie jest sprzęt z byłego NRD .. toć chyba go gdzieś tam mają.. 🙄😳

  1. Valdore

   @szybki, mieli, bo dawno pooddawali np Polsce, albo poszedł na złom do hut. To co im zostało jak np Strieły 2 to wysłali.

  2. Buka

   Co oni niby nam oddali sprzedali Leo zmyślą że będziemy kupować dalej nie ma darmowych obiadów valdore nie chcieli nas w szkopsko francuskim projekcie czołgu więc będzie współpraca z Koreą i dobrze i okręty podwodne z Koreą lub Szwecją byle mogły wystrzeliwać pociski manewrujące a od szkopow 0. Jak będą chcieli gaz to niech wypełnia kamienie milowe odblokowanie kpo i reperacje wojenne wtedy pogadamy o praworządności w RFN

  3. Valdore

   Buka znowu... Ale dla twojej zerowej wiedzy z Niemeic dostalismy MiG-29G, inny sprzęt ppooddawali innym państwom. Leo2 NIE JEST posowiecki, co za brednie wypisujesz. A jak ci nie wyslą tego gazu co od nich Polska bierze to sam bedziesz ich na kolanach błagał o gaz.

 2. xdx

  Jest oficjalna zgoda rzadu Niemiec na dostarczenie przez KMW 100 sztuk PZH2000 - wartość kontraktu 1,7 mld.

  1. Hans

   I bardzo dobrze! Panzerhaubitze 2000 to najlepsze co mozna kupic!

 3. Cyber Will

  3 (Marsy) + "w sumie" 10 haubic . Wolniej, wolniej bo nie Ukraińcy nie nadążają z wdrażaniem. ..... Gdy sojusznik Moskwy ciągle próbuje zachować pozory, staje się karykaturą państwa. Nie wspominając już o tym jak im wyszedł ten gazowy master-plan.

  1. iunctim

   Sojusznik Moskwy? Zapewne masz na myśli naszego najlepszego sojusznika Orbana. Czy dostarczył cokolwiek?

  2. Facetoface

   iunctim- a co jest inaczej?! Nie bronię Węgrów ale porównaj potencjał Niemiec i Węgier. Wiem boli ale to fakty i nie te z 19.00.

  3. MMir

   iunctim- Niemcy uzbroili Rosją - zarówno dostarczając im pieniędzy, jak i modernizując ich armię. Do tego mocno uzależnili Europę od rosyjskiego gazu - dzięki czemu Europa nie może Rosji fikać . W tej chwili Schreder jest znów w Moskwie,, i całkiem możliwe, że niebawem uruchomią NS 2 (Rosjanie twierdzą, że NS1 wymaga konserwacji, ale gaz można w każdej chwili przesyłać NS 2... kwestia czasu, kiedy ta propozycja zostanie przyjęta). A co konkretnie chcesz zarzucić Węgrom ?

 4. Anty 50 C-cali

  Urra! A tu MARS napada, Celnego snariada bezlitosna gromada. ruskie "Z"dobycze przejada....I riposta moCarstwa : obcina przepust gazu do rury NS1. Do Niemeic. Efektem wzrost ceny gazu, bo cholerna ropa "spada". A na froncie - pod Chersoniem.....przez Tygodnie (czyli ponad 1-) przerwy w Bombardowaniu WAGONAMI amunicji. Wersja z Ukrainy.

 5. Jan24

  Skromne 10 szt. To Hiszpanie chciała dać więcej czołgów ale Niemcy zablokowali. To gra pozorów.

 6. piotr04

  ,,Dotrzymujemy słowa " - zabawne ,a gdzie czołgi sztuka za sztukę?

  1. Sky

   przypomnisz jaki harmonogram dostaw przedstawili niemcy oglaszajac "program" szt za szt,i nie mam na mysli oczekiwań obdarowywanych tylko darczyńców. Jezeli dysponujesz źródłem de.gov wrzuć link. pzdr.

 7. Sky

  Mam nadzieję, że Niemcy dopiero sie rozpędzają z dostawami sprzetu do Ukrainy. Ciekawe ile tygodni moga potrzebować niemieckie firmy zbrojeniowe by przejść na pracę 24h/7. Mniej czy iecej niz nasze? Jak myslicie?

  1. Bóg drogi

   O ile kasa i organizacja to nie problem, to pytanie czy mają wystarczająco dużo zasobów ludzkich. Specjaliści niskiego szczebla to teraz rarytas, bo brzmi jak oskymoron.

  2. Ktos

   To nie problem organizacji a kasy. W Niemczech jest niezly socjal, utrzymyuja wielu "wojennych" uciekinierow z Afryki co tak szukali bezpieczenstwa ze po drodze pomineli wiele krajow aby trafic do Niemiec. Pracowac nie chca ale utrzymac ich trzeba. Do tego rosnie cena gazu a Niemiec chce miec cieplo i tanio.

  3. Sky

   @Ktos zawsze Niemcy moga deportować obywateli federacji rosyjskiej, spadna koszty dla BND i BfV bedzie mniej pracy co oznacza redukcje kosztów , czyz nie? A i BPOL zaoszczedzi nie musząc dbać o bezpieczeństwo kremlowskiej agentury podczas "spontanicznych" demonstracji.

Reklama