Reklama

Geopolityka

Iris-T dla Kijowa. "Przełomowa" dostawa z Niemiec

Autor. www.diehl.com

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk określił decyzję niemieckiego rządu w sprawie dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej typu Iris-T firmy Diehl jako przełomową.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraina oczekuje, że pierwsza dostawa systemu obrony powietrznej Iris-T z Niemiec może nastąpić w październiku. Melnyk szacuje, że koszt każdego z nich wyniesie 140 milionów euro. System ma zostać wyprodukowany latem przez niemiecką firmę Diehl Defense.

Od początku wojny trwały "bardzo konstruktywne rozmowy" między ambasadą Ukrainy a firmą Diehl Defense na temat systemów obrony powietrznej - wyjaśnił Melnyk. Jednak, jak zauważył ukraiński dyplomata, "dopiero niedawno nastąpił przełom" w negocjacjach politycznych. W środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) obiecał wsparcie.

Reklama

Czytaj też

System IRIS-T SLS, o zasięgu 12 km i maksymalnym pułapie 8 km. Ten jest już używany w Szwecji, gdzie współpracują z nowo wprowadzanymi Patriotami. Jego zaletą jest wykorzystanie rakiet powietrze-powietrze IRIS-T po niewielkich modyfikacjach (używanych również w Niemczech). Jego modyfikacja jest z kolei opracowywana dla klienta zagranicznego (niemal na pewno Norwegii) z myślą o użyciu w systemie obrony mobilnych wojsk lądowych opracowanym na bazie systemu NASAMS. Ma też być oferowana w programie NnBS, mającym na celu znalezienie następcy zestawów Ozelot. W opracowaniu jest też kolejna, cięższa wersja rakiety IRIS-T SL – IRIS-T SLX, o zasięgu aż 80 km i maksymalnym pułapie 30 km.

Oprócz Iris-T Niemcy zamierzają również dostarczyć nowoczesny radar śledzący oraz cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. "Wreszcie możemy z głębi serca powiedzieć kanclerzowi Scholzowi: dziękuję!" - mówił Melnyk: "Teraz naprawdę możemy mówić o punkcie zwrotnym dla Ukrainy. Mamy nadzieję na więcej nowoczesnych systemów uzbrojenia z Niemiec".

System Iris-T mógłby zostać wykorzystany przed rosyjskimi atakami lotniczymi do ochrony dużych miast, takich jak Kijów

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. Ralf_S

  Nikt tyle Ukraińcom nie dał, co Niemcy obiecali. Termin dostawy: PAŹDZIERNIK! Ciekawe, czy tego roku? Szolc chyba ma nadzieję, że do tego czasu wojna się skończy. Na razie jedyne co Niemcy przekazali na Ukrainę, to co najwyżej "Znak pokoju". Krętacze, kłamcy i kombinatorzy: jak tu (nie)pomóc Kijowowi, żeby nie wyszły na jaw powiązania Berlina z Moskwą. A ja myślałem, że niema gorszych polityków niż u nas...

 2. LMed

  No cóż, prawie przebili, nie wysilając się zbytnio, te nasze T-72 na przykład oddane ofiarnie. I jak ich lubić?

  1. Chyżwar

   Znajdź coś więcej na temat tych Iris-T. Po pierwsze pozbyli się kłopotu, bo to sprzęt, który pierwotnie miał trafić do Egiptu. To bardzo kłopotliwy "spadek" dla niemieckiej lewicy zostawiony im przez poprzedni rząd. Oni nie chcą sprzedawać do Egiptu ze względu na łamanie praw człowieka i zaangażowanie w wojnę domową w Jemenie. Po drugie Ukraina starała się o ten sprzęt jeszcze na początku tego roku i była spławiana. Po trzecie Scholz ogłosił zgodę rządu. Dotychczasowe doświadczenie uczy, że od tej zgody do finalnego podjęcia decyzji i rozpoczęcia dostaw droga w przypadku Niemiec może być bardzo daleka. Tak przy okazji Amerykanie przyciskają Niemców, coby dostarczyli tam 4 MLRS a Niemcy jak to Niemcy. Usiłują kręcić.

  2. Valdore

   @Chyżwar to po pierwsze te systemy nie są jeszzce wyprodukowane o czym bys wiedział jakbys przeczytał artykuł Po drugie my też nei wysłaliśmy ukrainie Krabów czy czołgów na początku roku wiec czemu Niemcy by to mieli robić, Po trzecie większosc niemeickich MLRS Ukrainei się nei przyda bo poza tymi na stanei Bundeswehry nie są w stanie uzywac ppociskó GMLRS( nei są zmodernizowane. Po czwarte USA samo wysyła całe 4 wyrzutnie na ukrainę

  3. LMed

   Dobrze Chyżwar że obiektywnie i bez uprzedzeń wyjaśniasz sytuację.. Ten Iris to taki teutoński koń trojański wychodzi..

 3. xdx

  Wysłany na Ukrainę ma zostać IRIS-T SLM o zwiększonym zasięgu ( źródło wypowiedz rzadu Niemiec ) - nie jest na wyposażeniu Bundeswehr , prawdopodobnie chodzi o Baterie jedna z zakupionych przez Egipt , a dla Egiptu pewnie zostanie dopiero wyprodukowana.

 4. Antonioo

  W październiku .... wolne żarty. Jeszcze nie podali czy tego roku.

  1. Pinokio 🙃

   To niech nasz MON przekaże swój system OPL krótkiego zasięgu tylko trzeba go mieć :) no chyba że oddadzą sowieckie Osy

  2. Jan24

   W Październiku to mogą sprzedać Rosji.

  3. Tede_2

   DADZĄ TE KTÓRE WYPRODUKOWAŁA po.super. PO CO TE ZŁOŚLIWOŚCI .

 5. Polak Mały

  A my powinniśmy jak najszybciej wdrożyć Pioruna 2 o zdwojonym zasięgu.Mamy do tego kompetencje ale przydałoby się tutaj wsparcie rządu, bo z ostatnich wiadomości wynika, że Mesko już pracuje na tym. Dofinansowanie tego projektu ze strony rządu na pewno by przyśpieszyło prace.

  1. Wuc Naczelny

   Nie macie do tego kompetencji. Nie potraficie konstruować nowych silników rakietowych.

  2. DIM1

   @Polak Mały. Jak "mamy kompetencje" - widać to było przy próbie realizacji pocisku "Błyskawica".

  3. Chyżwar

   @DIM1 Błyskawica poległa na naprowadzaniu. Do takiego jakie tam miało być faktycznie brakowało kompetencji. Piorun II ma być naprowadzany w sposób jaki jest nam znany. @Osama bin Laden Co ty nie powiesz?

 6. Cyber Will

  Deklaracje Niemców niewiele kosztują a tym bardziej deklaracje na PAŹDZIERNIK. W przypadku Niemców istotne jest co już PRZEKAZALI a nie co ZAMIERZAJĄ . Dziwne jest to że to ich pustosłowie ich rządu ciągle jeszcze wzbudza uwagę kogokolwiek. Ukraina już się na nich poznała. Niemcy ciągle nie mogą rozstać się z marzeniem o Mittel Europa ..

  1. Janka74

   nie zazdrosc. u nas sa sniący o miedzymorzu.

  2. DIM1

   @Janka74. Trójmorze (a nie Międzymorze...) to idea amerykańska, nie polska. Pamiętam, że grecki stały korespondent z Waszyngtonu wspominał o takim planie jeszcze na sporo czasu, nim pierwszy raz wyczytałem/usłyszałem o nim w miediach polskich.

  3. Jan24

   Janek ty dalej śnisz w wizji Rudego. To była lipa.

 7. szczebelek

  Spodziewam się ogłoszenia wielu kontraktów na uzbrojenie dla Ukrainy, w Polsce być może jeszcze na pioruny w Europie to na pewno na AH 155 mm różnego typu u kilku zagranicznych producentów może transportery i pojazdy opancerzone oraz broń przeciwpancerna. Samoloty, śmigłowce i czołgi na pewno nie.

Reklama