Reklama

Polityka obronna

Niemcy i Holandia dostarczą Ukrainie kolejne Panzerhaubitze 2000

Autor. BMVg_Bundeswehr

Niemcy i Holandia wspólnie dostarczą Ukrainie sześć kolejnych samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000 – poinformowały we wtorek w Madrycie szefowe resortów obrony Niemiec i Holandii, Christine Lambrecht i Kasja Ollongren.

Reklama

Oba kraje dostarczą po trzy haubicoarmaty, wcześniej Holandia i Niemcy przekazały już Ukrainie 12 maszyn tego typu - relacjonuje agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Szefowe resortów obrony poinformowały o nowej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy w trakcie rozpoczynającego się szczytu NATO w Madrycie.

Reklama

"Okazujemy nasze zdecydowanie i zaangażowanie na rzecz Ukrainy i to, że nie poddajemy się rosyjskiej agresji" - powiedziała na wspólnej konferencji prasowej Ollongren.

"Niemcy są gotowe, by odegrać swoją rolę, NATO musi być silne i musi to również pokazywać liczebność wojsk" - przekazała z kolei Lambrecht.

W zeszłym tygodniu minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że wcześniej przekazane przez Niemcy Panzerhaubitze 2000 walczą już na Ukrainie.

Panzerhaubitze 2000 to jedna z najpotężniejszych broni artyleryjskich, jaką dysponuje Bundeswehra. Działa te mogą trafiać w cel odległy o 40 km.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. xdx

  PZH2000 to ogólnie standard na 30km Max przy standardowej amunicji- nie rozumiem czemu cały czas wszyscy piszą o 40km. 40km to jest przy amunicji o wydłużonym zasięgu. Jeśli mamy mówić z koleji o maksymalnym zasięgu to wynosi około 70km oficjalnie, przy selekcjonowanej amunicji o wydłużonym zasięgu i selekcjonowanym ładunku miotającym.

  1. xawer

   Bo gazogenerator denny jest tanim i powszechnym dodatkiem do pocisków(można przyjąć, że to standard). Stąd te 40km. Nie piszę o niecelnym bez samonaprowadzania(drogo, np. na GPS) dodatkowym napędzie rakietowym.

 2. CdM

  Mało dają, ale sami też mają nie za wiele. Te w sumie kilkanaście przekazanych PzH2000 to i tak znacznie więcej, niż 4 HIMARSy z tych 450 w dyspozycji USA. Mam nadzieję że to dopiero początek.

 3. Facetoface

  6 szt co za gest potęgi G7, jestem w szoku heh

  1. Bobo

   Mogliby dac więcej ,fakt ,ale porównaj sobie co dali np węgrzy, i jakoś cicho o tym

  2. Facetoface

   To porównaj sobie wielkość gospodarek! And what?!

  3. rmarcin555

   @Facetoface Ile sztuk Ty przekazałeś?

 4. Bodek

  Wow. Imponujące.

  1. Chyżwar

   Wiadomo, że nie jest. Tak samo jak wiadomo, że zostało wymuszone. Te haubice bardzo się przydadzą. Niemcy wymyślili ja tak, że tym i owym mogą dostać w dach bez szkody. Ukraińcy guzik by je dostali gdyby nie Biden. Gość jest demokratą ale zachowuje się tak jak republikanin.

  2. Valdore

   @Chyżwar, akurat Biden do niczego Niemców nei mógł zmusić, to że Ukraińcy dostali haubice to wynik presji własnei neimcó na ich rząd i zakończenia szkolenia prowadzonego od 10 maja w Niemczech.

  3. Chyżwar

   @Valdore Serio? Każdy wie jaką pozycję USA ma w NATO. A ty sobie śnij dalej swój POwski sen.

 5. piotr04

  Olbrzymi wymiar polityczny :)

 6. szczebelek

  No i dobrze, ale to za mało. Przede wszystkim stan posiadania jest niski.

Reklama