Siły zbrojne

Niemcy modernizują patrolowe Oriony

Niemiecki rząd podpisał z firmami Lockheed Martin i Airbus Defence and Space kontrakt na modernizację (Mid-Life Upgrade), ośmiu morskich samolotów patrolowych typu P-3C Orion użytkowanych przez Deutsche Marine.

Samoloty otrzymają nowe skrzydła, elementy centropłata oraz usterzenie poziome. Komponenty zostaną wyprodukowane przy wykorzystaniu nowych materiałów zapewniających większą wytrzymałość i odporność na korozję przez firmę Lockheed Martin w zakładach Marietta w stanie Georgia.

Fot. A. Nitka/Defence24.pl

Natomiast montaż zestawów modernizacyjnych odbędzie się w należącej do Airbus fabryce w Manching. Pierwszy zmodernizowany Orion ma wrócić do służby w listopadzie przyszłego roku, natomiast ostatni w 2023 r., koszt przedsięwzięcia ma zamknąć się kwotą 292,4 mln euro.

Zakontraktowane obecnie prace są pierwszym etapem modernizacji floty tych niemieckich statków powietrznych. W kolejnych etapach założono unowocześnienie urządzeń nawigacyjnych i łączności a także systemów komputerowych odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji i jej obrazowanie oraz użycie uzbrojenia. Pełen zakres prac ma pochłonąć ponad 500 mln euro i pozwolić na przedłużenie służby tych samolotów o 20 lat do 2035 r.

(AN)

Komentarze