Reklama

Polityka obronna

NATO wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w poniedziałek Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i okrętów zatrzymanych przed tygodniem przy próbie wejścia na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską. Po raz kolejny powtórzył też, że Rosja musi przestrzegać traktatu INF zakazującego pocisków średniego i pośredniego zasięgu.

Stoltenberg zapowiedział w poniedziałek spotkanie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, które we wtorek i środę odbędzie się w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Wśród tematów obrad będzie ekstremizm na Bliskim Wschodzi i w Afryce Północnej, misja w Afganistanie, sytuacja na Bałkanach Zachodnich oraz ostatnie działania Rosji.

W poprzednią niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które szły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Rosja oskarżyła jednostki o naruszenie swojej granicy państwowej. Ukraina uznała działania sił rosyjskich za akt agresji.

Natomiast od miesięcy NATO zarzuca Rosji złamanie traktatu INF (ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), czyli układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. To umowa podpisana w 1987 r. pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Przewidywała całkowitą likwidację odpalanych z lądu nuklearnych i konwencjonalnych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km.

Stoltenberg w poniedziałek podkreślił, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły przez Rosję przeciw ukraińskim okrętom.

Rosja musi zwolnić ukraińskich marynarzy i okręty. Musi także umożliwiać swobodną nawigację i dostęp bez przeszkód do ukraińskich portów na Morzu Azowskim. Ukraińskie jednostki, zarówno wojskowe, jak i cywilne, mają prawo do poruszania się po Cieśninie Kerczeńskiej i Morzu Azowskim.

sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny przekonywał dziennikarzy, że Ukraina od lat otrzymuje mocne wsparcie ze strony NATO, zarówno polityczne, jak i praktyczne. Podkreślił też, że Sojusz zwiększył swoją obecność wojskową w regionie Morza Czarnego. W ubiegłym roku liczba dni, kiedy okręty NATO lub pod jego dowództwem były obecne na tym akwenie wzrosła z 80 do 120. Do tego należy doliczyć obecność okrętów z państw sojuszniczych, prowadzoną poza ramami NATO – wyliczał Stoltenberg. Przypomniał, że w tym regionie Sojusz zwiększył swoje zdolności rozpoznawcze, buduje wielonarodową brygadę w Rumunii i prowadzi tam misję nadzoru przestrzeni powietrznej (ang. air policing).

Stoltenberg bronił dwutorowego podejścia NATO do Rosji – wzmacniania zdolności wojskowych Sojuszu w połączeniu z utrzymywaniem politycznego dialogu. Przekonywał, że otwarte kanały komunikacji są potrzebne, chociażby by uniknąć incydentów, które mogą wymknąć się spod kontroli i rozwinąć w naprawdę groźną sytuację.

Sekretarz generalny NATO mówił też o tym, że Rosja posiada pociski rakietowe, które łamią ustalenia traktatu INF. – Rosja musi natychmiast podjąć kroki, by wypełnić traktat INF w przejrzysty i sprawdzalny sposób – powiedział Stoltenberg.

W ostatnich dniach z Brukseli napływają nieoficjalne informacje, że USA w tym tygodniu ogłoszą formalne wystąpienie z traktatu INF wobec łamania jego postanowień przez Rosję. Stoltenberg w poniedziałek, mimo pytania, nie odniósł się do tej możliwości.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Alberto

    @MobilnyPL powielasz rosyjską propagandę niestety. Majdan był bo Ukraińcy mieli dość Janukowycza, który pod koniec 2013 roku za łapówkę obrał kierunek Rosja. Nie mogli czekać do wyborów bo wybory byłyby podobne jak na okupowanym Krymie - czyli sfałszowane. W grudniu 2013 roku nie było już czasu czekać.

  2. irod

    Ośmiesza się jak dziecko, co ty mozesz człeku mówioć Rosji. Zastanów się.

  3. bender

    @MobilnyPL: nie do końca zrozumiałem Twój komentarz. Czy chodzi Ci o to, że jako wyborca PiS naturalnie popierasz Putina i jego pachołka Janukowicza czy też odwrotnie? Teza, że obecny rząd Ukrainy obalił poprzedni rząd Ukrainy dzięki pieniądzom USA jest o tyle groteskowa, że ani Majdanu nie organizował żaden rząd, ani też siły najbardziej widoczne na Majdanie nie są w obecnym ukraińskim obozie władzy. Ciekawe, że nikt już nie pamięta snajperów z bierkutu strzelających do ludzi.

  4. dim

    @Servor. Polska też kiedyś i nie była w NATO, i także prawie nikt nie wyobrażał sobie, że może być. Sytuacja jest identyczna.

  5. MobilnyPL

    No już spełnią wasze żądania. Ukraina nawet w NATO nie jest. Skończcie z tymi tanimi propagandowymi sztuczkami. P.S. co do konfliktu na Ukrainie. Nie bronię Rosji bo zajęcie Krymu i wojna w Donbasie to jawna agresja ale nie możemy popierać rządu który dzięki podszeptom i pieniądzom płynącym od USA obalił w sposób siłowy legalne władze tego kraju! Dzięki bogu u nas obyło się bez Majdanu z powodu wystąpieniom KOD-u. Jeszcze......

  6. Serwor

    A to kiedy ukraina jest w NATO? Chyba coś przegapiłem.