Siły zbrojne
NATO wspólnie kupuje bomby kierowane. Polska wśród uczestników
Administracja Bidena zatwierdziła sprzedaż setek sztuk amunicji kierowanej Agencji ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO (NSPA - NATO Support and Procurement Agency). Broń może zostać dostarczona do sił zbrojnych wielu krajów NATO, w tym Polski.
Departament Stanu podjął decyzję o zatwierdzeniu ewentualnej sprzedaży Agencji ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO (NSPA - NATO Support and Procurement Agency) precyzyjnej amunicji kierowanej za maksymalną szacunkową kwotę 22,7 mln USD. Agencja Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Obronnego (The Defense Security Cooperation Agency - DSCA) dostarczyła dokumenty informujące Kongres o możliwej sprzedaży:
- 239 sztuk bomb o małej średnicy GBU-39/B, Increment I
- 204 zapalników FMU-152;
- 204 sztuk bomb MK-82 ogólnego przeznaczenia (500 funtowych, o masie 227 kg) oraz
- 50 sztuk bomb BLU-109 przeciwbetonowych penetrujących (2000 funtowych, czyli o masie 908 kg, przeznaczonych) do niszczenia struktur betonowych jak np. schrony.
GBU-39 SDB I to szybująca bomba lotnicza, naprowadzana przez system INS/GPS, mogąca razić cele na dystansie ponad 70 km, wprowadzoną do służby w 2006 roku. Myśliwiec w rodzaju F-16 może przenosić 4 bomby SDB w miejsce jednej konwencjonalnej bomby o masie 500 funtów/227 kg. Dokładność trafienia bomb SDB wynosi kilka metrów.
Czytaj też
Zakup obejmuje również dymne naboje sygnałowe dymnych, wsparcie i pomoc inżyniersko-techniczną oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Jak tłumaczy Departament Stanu, sprzedaż amunicji ma wspierać politykę zagraniczną i bezpieczeństwo w ramach współpracy z Sojuszem z takimi krajami jak: Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania oraz Wielka Brytania. Sprzedaż ma poprawić zdolność NATO do precyzyjnego radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi zagrożeniami naziemnymi. A państwa NATO mają dzięki temu zwiększyć zdolności do odstraszania w regionie.
Departament Stanu zaznacza, że sprzedaż owej amunicji nie zmieni równowagi wojskowej w regionie.
Głównymi wykonawcami zamówienia są Boeing Corporation, St Louis, MO; oraz Raytheon Missile Systems, Tucson, AZ. Główny wykonawca integracji nie jest znany i zostanie ustalony podczas negocjacji kontraktu. Nie są znane żadne umowy offsetowe proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą.
Czytaj też
NSPA działa w imieniu 11 krajów sojuszniczych. Na liście znajdują się: Belgia, Czechy, Dania, Grecja, Węgry, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Polska. Udział w programie wspólnych zakupów zadeklarowała również Finlandia, jako partner NATO. Co ciekawe, pierwotnie zakup NSPA dotyczył tylko 40 bomb SDB Inc. I za maksymalnie 1,87 mln USD i z uwagi na niską wartość nie wymagał notyfikacji Kongresu.
Zorganizowano również podobne inicjatywy obejmujące zakupy amunicji morskiej i lądowej.
W 2016 roku Departament Stanu wyraził roku zgodę na zakup elementów systemów amunicji precyzyjnej przez agencję ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO. Zamówienie objęło wtedy m.in. ponad 2 tys. zestawów do budowy bomb JDAM, czujniki DSU-38/B pozwalające na ich użycie z systemem naprowadzania laserowego, a także elementy bomb kierowanych GBU-12 i GBU-49. Zamówienie dla 12 krajów złożono w ramach porozumienia sojuszniczego, którego ramy powstały podczas szczytu NATO w Walii w 2014 roku. W 2018 roku NATO Support and Procurement Agency odebrała pierwszą dostawę zamówionej amunicji kierowanej, która dotarła najpierw do Belgii i Danii.
Prowadzenie wspólnego zakupu przez agencję ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO jest zgodne z zasadą „inteligentnej obrony" (smart defence) i tworzenia wspólnych zdolności (pooling and sharing). Zakup przez agencję pozwala uczestniczącym państwom korzystanie z zamówienia według ich potrzeb np. prowadzenie operacji lotniczej czy wystąpienia kryzysu. Tym samym zmniejszają się koszty i zakres czynności konieczny do wykonania zakupów. Takie kontrakty dają większą niezależność krajom członkowskim NATO i dzięki temu mogą zredukować zależność od USA w prowadzeniu misji lotniczych.
PM
Wolski
Bardzo mizerne liczby zakupionej amunicji jak na ilość państw jakie biorą udział w zakupie. Szczególnie zestawiając to z intensywnością walk na Ukrainie. Ciekawe na ile dni pełnoskalowego konfliktu NATO przeciwko FR by to wystarczyło.
Rusmongol
Musisz spytać Amerykanów ile mają tego przygotowane dla swoich 3600 samolotów.
Valdore
@Rusmongol, 7 lat temu było samych GBU-39 ponad 17 tys. a produkcja trwa cały czas. SDB II w 2015r planowano tez ponad 17 tys. iteż produkcja trwa. Mk-82 nawet juz nei podają ilosci bo zer pewnei by zabrakło:)
Szop85
Mamy wielokrotnie więcej. Jaki jest cel tego zakupu???