Reklama

Siły zbrojne

NATO ćwiczy zwalczanie okrętów podwodnych

Fot. mc.nato.int
Fot. mc.nato.int

Siły NATO rozpoczęły na Morzu Śródziemnym wielkie manewry zwalczania okrętów podwodnych Dynamic Manta. Prawdopodobnie jest to odpowiedź na zwiększające się zagrożenie, ze strony klasycznych, rosyjskich okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi z Floty Czarnomorskiej.

W okolicach Sycylii rozpoczęły się manewry morskie sił NATO pod kryptonimem Dynamic Manta (DYMA20). Mają one trwać od 24 lutego do 6 marca 2020 roku. W ćwiczeniu, które są realizowane w środkowej części Morza Śródziemnego biorą udział okręty, statki powietrzne oraz żołnierze z dziewięciu państw sojuszniczych.

Całe te siły ćwiczą przede wszystkim wspólne zwalczanie okrętów podwodnych jak również atakowanie celów nawodnych. Państwem przyjmującym są Włochy, które udostępniły port w Katanii (dla jednostek pływających), bazę śmigłowców morskich w Katanii, bazę sił powietrznych w Sigonelli oraz bazę morską Augusta, gdzie zorganizowano wsparcie logistyczne (tankowanie, zakwaterowanie personelu oraz pomoc medyczną).

„Ćwiczenie daje państwom NATO i krajom sojuszniczym możliwość zwiększenia swoich umiejętności bojowych poprzez skupienie się na zaawansowanych zadaniach, w tym na wojnie przeciwko okrętom podwodnym. Dynamic Manta zapewni, że będziemy przygotowani do prowadzenia operacji w czasie pokoju, kryzysu i konfliktu. W związku z tym doceniam wyjątkowe wsparcie włoskiej marynarki wojennej i krajów, które przyczyniły się do powstania ćwiczących sił. Jestem przekonany, że Dynamic Manta będzie bardzo skutecznym ćwiczeniem.”

Wiceadmirał Keith Blount, dowódca dowództwa sił morkich NATO (NATO Allied Maritime Command)

Ćwiczące okręty podwodne (5 sztuk) zostały oddelegowane z marynarek wojennych Francji, Grecji, Włoch i Turcji. Z kolei osiem uczestniczących w manewrach okrętów nawodnych pochodzi z Hiszpanii, Kanady, Francji, Grecji, Turcji i Włoch. 5 samolotów patrolowych zostało wysłanych przez Francję, Niemcy, Kanadę, Turcję i Stany Zjednoczone, natomiast śmigłowce są z Włoch i Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z założeniami ćwiczenia każdy okręt nawodny ma mieć możliwość przeprowadzenia różnego rodzaju operacji bojowych na faktycznych okrętach podwodnych (stąd tak duża liczba tego rodzaju jednostek). Dla zwiększenia realności działań, okręty podwodne mają być na zmianę stroną atakującą jak i atakowaną, koordynując swoje manewry z uczestnikami ćwiczeń na powierzchni i w powietrzu.

„Coroczne manewry NATO w zakresie walki z okrętami podwodnymi Dynamic Manta pozostają jednym z najtrudniejszych ćwiczeń i doskonałą okazją dla sił morskich państw NATO do ćwiczenia i oceny swoich zdolności do walki z okrętami nawodnymi i podwodnymi w trudnym środowisku. To ćwiczenie jest wyjątkową okazją do zwiększania umiejętności sił morskich we wszystkich wymiarach działań wojennych na okrętach nawodnych i podwodnych w działaniach wielonarodowych i przy wielu zagrożeniach ”.

Kontradmirał E. Andrew Burcher, Dowódca sił podwodnych NATO
  • NATO
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. ORKI DLA POLSKI

    ORP BŁYSKAWICA... wciąż jeden z lepszych Polskich statków Marynarki Wojennej. Drodzy obywatele i rządzący ( gdzie są orki,4,5 sztuk). I nie używane ale nowe. Zamiast jednego roku 500 plus Polska już by miała z 5 sztuk nowoczesnych nowych Orek. Jak można było to zaniedbać.

    1. Błyskawica jest okrętem, nie statkiem.

  2. michalspajder

    Turcja jednak dalej jest pelnoprawnym czlonkiem NATO.Maja calkiem silna reprezentacje,a wyrzucajac ich sojusz strzelilby sobie w stope.

    1. chateaux

      NATO nie moze pozwolic sobie na utrate Turcji, bo Turcja w NATO oznacza kontrole nad Bosforem.

  3. MaP

    A z Polski nic nie wysłano na ćwiczenia ?? haha bo i niema czego wysłać,flota podwodna praktycznie nie istnieje a flota nawodna idzie na dno.Wstyd cokolwiek wysłać..... Już niech w tym MON się nie ośmieszają tylko całkowicie zlikwidują MW.

    1. Zawisza_Zielony

      Likwidować jest łatwo trudniej jest kupić nowe okręty.

    2. chateaux

      A co miano wysłać co ma jakiekolwiek zdolności ASW? Okręt pomocniczy ORP Xawery Czernicki?

    3. chateaux

      Już na początku 21 wieku, wycofano ze służby w MW 40-letnie Foxtroty, tylko po to aby wziąć od Norwegów równie stare Kobeny. Nie ważne że rówieśniczy szrot wyprodukowany w tych samych latach, ważne że za darmo.

  4. men

    Niech przeholują w rejon ćwiczeń dok z ORP Orzeł "wiecznie remontowanym" - taki żart przez łzy bezsilności.