Reklama

Siły zbrojne

Narew ruszy w 2016 roku. Harmonogram zakupów OPL krótkiego zasięgu

Fot. http://www.15pplot.wp.mil.pl/
Fot. http://www.15pplot.wp.mil.pl/

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza rozpocząć postępowanie w celu pozyskania systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Narew krótkiego zasięgu w 2016 roku. W listopadzie bieżącego roku przewiduje się otwarcie dialogu technicznego.

W trakcie posiedzenia podkomisji do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych pułkownik Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia ujawnił, że w listopadzie bieżącego roku planuje się rozpoczęcie dialogu technicznego związanego z pozyskaniem zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Narew. Rozpoczęcie postępowania w celu pozyskania systemu Narew przewidywane jest na 2016 rok.

Pułkownik Duda stwierdził również, że do końca przyszłego roku zostaną sformułowane założenia taktyczno – techniczne oraz studium wykonalności. Dialog techniczny zakończy się według planów w pierwszym kwartale 2015 roku, a do rozmów zaproszone zostaną podmioty oferujące „kompleksowe rozwiązania”, gdyż MON jest zainteresowane pozyskaniem „systemu, a nie jego części składowych”. Do kwestii pozyskania systemu Narew odniósł się również sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, który powiedział, że „Postępowanie zostanie przeprowadzone w 2016 (roku), zostanie wyłoniony dostawca systemu Narew”.

Przedstawiciel Inspektoratu uzbrojenia wymienił zestawy rakietowe, które mogą potencjalnie zostać wzięte pod uwagę w programie: system NASAMS oferowany przez Kongsberg, zestaw Mica VL produkowany przez koncern MBDA, izraelskie systemy Spyder i Iron Dome oraz niemiecki system IRIS-T. Zaznaczył on jednak, że w postępowaniu mogą się pojawić również „inne rozwiązania”.

W trakcie posiedzenia podkomisji Marek Borejko, dyrektor programu OPL w Polskiej Grupie Zbrojeniowej stwierdził, że zgodnie z wynikami przeprowadzonego studium polski przemysł jest w stanie opracować 100 % technologii potrzebnych do realizacji programu Narew w zakresie systemów łączności, dowodzenia i sensorów, natomiast w celu dostarczenia pocisku rakietowego w odpowiednim czasie zgodnie z wymogami MON pożądana będzie współpraca z partnerem zagranicznym. Zapewnił on, że polski przemysł jest gotowy, aby odgrywać wiodącą rolę w realizacji programów Wisła i Narew.

Marek Borejko przypomniał, że używane obecnie w Wojsku Polskim systemy przeciwlotnicze Kub, Osa czy Newa obsługiwane są w większości przez polskie elementy systemów dowodzenia i korzystają z informacji o celach przekazywanych przez stacje radiolokacyjne skonstruowane w Polsce. W ocenie PGZ projekt Narew „idealnie” nadaje się do tego, aby – w odróżnieniu od programu Wisła – głównym wykonawcą był przemysł krajowy, we współpracy z partnerami zagranicznymi, a także ośrodkami naukowo-badawczymi.

Przedstawiciel PGZ zwrócił także uwagę, że realizacja systemu krótkiego zasięgu przez polski przemysł przyczyni się do zwiększenia wpływów podatkowych, także w kontekście ponoszenia kosztów eksploatacji po zakupie. Wspomniał on też, że w wypadku wypracowania odpowiedniego rozwiązania w zakresie transferu technologii w odniesieniu do programu Wisła krajowy przemysł może uzyskać dodatkowe zdolności w obszarze zestawu krótkiego zasięgu (Narew).

Reklama
Reklama

Komentarze (24)

  1. ryszard56

    Czemu to wszystko tak długo trwa ,wiadomo co jest dobre i to jak najszybciej kupować

  2. jaro

    U nas jenerały są nastawione tylko na jedno: jaką wybrać taktykę aby jak najdłużej pozostać na stanowisku bez wychylania się i dostrwać spokojnie do emeryturki, w między czasie można sobie cos wykombinować z dodatkową kaską na dom, działkę etc. Ciekawy jestem który z tych brzuchaczy interesuje się problematyką swojego zawodu? który z nich poswięca czas na czytanie fachowej literatury bynajmniej nie w języku ojczystym, który z nich wie jakie sa trendy światowe co jest projektowane, do osiągnięcia jakich rezultatów się dąży. Te przetargi, rozwleczone w nieskończoność świadczą o skrajnym braku wiedzy, wizji i poczucia zdrowego rozsądku. Jak się czasem czyta wywiady w jakich prezentują ekpserci Mon swoją wiedze to normalnie aż człowiek się zastanawia czy tych ludzi za kare ktoś nie posłał do tego ministerstwa. Jeżeli pan minister, fachowiec od wojską lądowych i broni pancernej po przejeciu Leopardów A4/A5 twierdzi że nikt nie ma nowocześniejszych czołgów w Europie a pan admirał wypowiada się że jedna rakieta manewrująca dla op kosztuje 1mld dolarów!!!! i dlatego nas na to nie stać to ręce opadają. Pewnie tak samo jest i wtym przypadku, ten czas na dialogi, spotkania i seminaria panowie wykorzystują dla pośpiesznego wertowania netu i szukaniu stosownej wiedzy. Pamiętacie przetarg na samoloty bezzałogowe?, konferencja prasowa, flesze, kamery, minister-psycholog jak czarował ludzi mówiąc że na pilny zakup dostał 250mln dolarów ale tak prowadził negocjacje że kupił za 100mln a i tak....nic z tego nie wyszło a pieniążki wróciły do budżetu...hehe:)

  3. vigg

    od 4 lat można przeczytać, że Grudziądz oferuje modenizacje Kubów do natowskiego standartu wymiany informacji Link 11, Link 16 z pociskami ESSM lub Sparrow- i co? a no nic! Za jakis czas pociski ESSM z F-16 straca resurs i trzeba je gdzieś wykorzystać. Tą sama drogą poszli Norwegowie z systemem NASAMS. Tylko demagogia ze strony MON podobnie jak przebudzenie z dyslokacja wojsk na wschód. To co robia na posiedzeniach BBN-u od kilku lat?

  4. AS

    Jakiś Dialog techniczny, jakiś przetarg, jakieś odwołania od decyzji, sąd i ogłoszenie nowego najlepiej Narodowego programu i tak do zmiany rządzących, a później od nowa. Że też wszyscy naokoło potrafią robić próby z rakietami, a nam nieudolność i obca agentura uniemożliwi wszystko i wszędzie. Zostają tylko zakupy za granicą rakiet do których kody zostaną sprzedane potencjalnemu agresorowi.

  5. guest

    Izrael z przetargu powinien być wyrzucony,sprzedają kody Rosjanom ,przykład dorny do których kody kupiła Rosja, a rozważaliśmy kupno dornów od Izraela , czy znów sowiecka agentura steruje przetargami, czy nieudolność naszej klasy rządzącej przykład korweta Gawron, Ślązak.

    1. hahahaha

      Polska na drony chce wydac 3mld zl i najpewniej bedzie to manta...WB powiedzialo ze nadrobi zapoznienie przemyslowe wobec swiatowych liderow. Uzbrojona manta juz za 2 lata...po 2 jesli podadza kody do rakiet to tym sposobem sam Izrael bedzie rozbrojony...Wiec mysl czlowieku bo to nie kosztuje...a jesli to nie zrozumiale to co napisalem to tlumacze...opl spyder opiera sie o rakiety derby i python 5 te same rakiety sa uzywane w Izraelskim lotnictwie tj w samolotach F-16 oraz maja znalesc sie w samolotach F-35 (Izrael wymusil uzycia swojego uzbrojenia na F-35)...Rosjanie majac te kody wespra Arabow ktorzy marza aby dopiec Izraelowi...

  6. anonim

    Niech bedzie polski przemysł

    1. ggg

      Czyli kto???? Polski przemysl nie ma takich rakiet aby zwalczac samoloty naddzwiekowe...baaa blyskawica jest dedykowana do celow poddzwiekowych???wiec pytanie kto zbuduje w Polsce rakiete ktora bedzie niszczyc cele naddzwiekowe podaj nazwe firmy

  7. Gawrobryk

    Jutro rano wstanę z łóżka z zamiarem rozpoczęcia postępowania w celu usmażenia jajecznicy.

  8. WARS

    alez Polska ma szczescie, ze "na drodze Sowietow", Gruzja, Ukraina czy Panstwa Baltyckie...przeciez system OP to PODSTAWA a sowieccy agenci w Polsce WSZYSTKO torpeduja !!!...od 20tu lat !!!

  9. obywatel

    Ja mam wrażenie, że to wszystko celowo jest opóźniane tak by dużo mówić o kupowaniu, ale w ślad za tym nie idą działania a to z kolei jest działaniem na szkodę państwa i jego bezpieczeństwa.

    1. maniek

      działaniem na szkodę państwa to jest kupowanie pierwszego z brzegu zestawu OPL, bez zrobienia analizy czy można kupić coś lepszego... kupienie OPL klasy Wisła to uzgodnienie wielu wielu szczegółów i zajmuje to tyle czasu ile zajmuje...

    2. vigg

      Przed wyborami dobrze dużo mówić a najlepiej obiecywać ,,że w 2020roku......''czyli sa pewni ze będą dalej na ciepłych posadkach.

  10. M

    Do znawców tematu. Czy system IRON DOME przechwyci i zniszczy pocisk z Iskandera?

    1. ggg

      nie przechwyci Iskandera...do tych celow tworza Stunner

    2. ale to już było ; chociaż pytający nie błądzą

      ta Żelazna Kopuła została zoptymalizowana pod przechwytywanie Gradów ,rakiet Kassam i tym podobnych prymitywnych pocisków ; nie ma nic wspólnego z naszymi potrzebami.

    3. vigg

      Kto to może wiedziec?czas reakcji opl jest ok.5min.

  11. nikos

    Ręce opadają normalnie. Te debile z MON dopiero ZACZNĄ się zastanawiać jakie możliwości ma oferować przyszły syst. oplot. !! Zamiast zebrać w w 1 miejscu kilkunastu najlepszych oficerów oplot., kilkunastu inżynierów/naukowców i szefów polskich firm z branży i dać im 2 TYGODNIE na stworzenie listy wymagań/możliwości systemu !! Dość już sabotowania priorytetowych celów w modernizacji WP przez nieudolnych/niekompetentnych/skorumpowanych urzędasów !!

    1. marko

      W Polsce nie chodzi o to, żeby coś zrobić. Chodzi o to, żeby to robić. Jak najdłużej...

  12. sokole oko

    Identyczne gadki słyszałem 5 lat temu. Nic z tego panowie nie będzie, ktoś specjalnie opóźnia zakupy. Podobnie było przed II wojną, też tak obiecywali, było dużo prototypów i nic. Zdrajcy i szpiedzy skutecznie torpedowali starania II RP.

    1. oleum

      Starania II RP czyli czyje? Rzadu? Bo wtedy tak samo jak dzisiaj tacy jak ty oskarzali rzad RP o nieudolnosc i agenturalnosc.

  13. Były patriota

    W zakresie bardzo bliskiego zasięgu widzę: - działo 35mm HYDRA, - wskrzeszony program LOARA, - pociski p/lot PIORUN, - pociski p/lot Błyskawica. - działka 2x23mm ale tylko w systemie PILICA (całkowicie automatyczne działanie) Tylko w taki sposób można uczynić skutecznymi działania obronne w zakresie obrony p/lotniczej

    1. Chasim

      Hydra i Loara w WP to jest to, choć to pewnie i tak pozostanie tylko marzeniem.

    2. 123

      To nie jest bliski zasieg - naucz się terminologi... 35mm działko było dobre - ale czy jest perspektywiczne? piorun jako MANPAD - ok Błyskawica - nonsens takie coś już istnieje od 15 lat i nazywa się RBS 23 BAMSE 23mm trzymamy tylko dlatego że mamy dużo działek (najwięksi użytkownicy na świecie to bodajże my) Ale jakoś nie widzę sukcesów na tym polu (żeby zrobili system C-RAM)

    3. szary

      Idziesz troszkę w szczegóły. To mam być system. O ile w sensie komponentów elektronicznych może być problem (bo fabryki zaorano a nowych nie ma) to w sensie rozwiązań mamy i produkujemy POPRAD. W kontekście programu Narew to jest dobry kierunek i tu Maciej Borejko się nie myli. Całość możemy zrobić u siebie. W kontekście programu Wisła jest już trochę gorzej ale w tej materii brak nam jest właściwie doświadczenia (i odpowiednio dużego poligonu) a nie wiedzy czy umiejętności. Więc efektywna Wisłą to najmniej 5 lat bardzo ciężkiej plus poślizg to wychodzi właśnie koło 2020 roku. Oczywiście takie Błyskawice już zmieniają wskaźniki jeśli mieć je na wyposażeniu i nauczyć się nimi strzelać jednocześnie stale unowocześniając je same i unowocześniając/budując system (to się nazywa innowacja). Nie ma możliwości bez ciągłej pracy nad systemami (i nie piszę o aplikacjach w javie) utrzymać ich współczynników jako że potencjalny agresor kimkolwiek by był również pracuje nad swoimi środkami (niezależnie od obiegowej propagandy, stosunków dyplomatycznych czy gestów "przyjaźni").

  14. Exter

    Spokojnie. W przyszłym roku zmieni się władza. Ta nowa raczej nie da tego tematu zagranicznym firmom, tak jak robi to obecna z prawie wszystkim. Ten temat powinien pozostać całkowicie u nas.

    1. Hurrah

      PIS nie wygra jeżeli o to ci chodzi...

    2. zxcv

      Chyba kpisz. Mogę się zgodzić co do tego, że przyjdzie nowa władza. Ale jak przyjdzie to zniszczy to co wypracowała stara władza i wszystko zacznie się od początku. A jak weźmie się pod uwagę dawne wyczyny "nowej" władzy w przemyśle stoczniowym, jak się przypomni przedkładanie interesów partyjnych i kościelnych nad państwowe (o przekrętach i machlojkach w SKOK-ach nie wspominając) to można powiedzieć tylko: MAMY PRZERĄBANE...

    3. dhgfhg

      i tu się mylisz . jeżeli pis dojdzie do władzy wszystko dostana amerykanie , a kurdupel jeszcze tyłek będzie im całował. juz raz to przeżyliśmy.

  15. jjj

    system opl spyder bedzie najtanszy w zakupie...na upartego mozna pogadac z Izraelem aby dostosowali te rakiety do przenoszenia przez nasze F-16... dobra alternatywa dla amerykanskiego uzbrojenie...Dla Izraela to nie problem zrobic upgrade software F-16 maja pelny dostep do kodow zrdlowych

    1. 123

      odpada - Żydzi sprzedali kody do Spydera (używanego w Gruzji) ROSJI ! A IRIS też moga F-16 przenosić... Albo Micę

    2. Wang

      Izrael niestety jest solidnie zinfiltrowany przez naszych wschodnich "przyjaciół". Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że wszystko, co nam sprzedadzą, Rosjanie dostaną pod stołem...

    3. Arek

      O ile zgodzą sie na to Amerykanie. A o ile sie zgodza to na pewno nie za free.

  16. wqq

    Straciłem nadzieję że cokolwiek sensownego pozyskamy w dziedzinie tarczy rakietowej.Program Loara udowodnił że kolejne rządy i politycy skoncentrowali się na wymyślaniu powodów do zaniechania kontynuacji czy produkcji.Mieliśmy projekt GAWRON czy czołgu podstawowego Jeśli nie kryzys ekonomiczny w kraju to brak zdolności produkcyjnych albo odprężenie na linii NATO - Rosja czyli światowe rozbrojenie.Brak długofalowej polityki ponad podziałami politycznymi w sektorze obronnym jest powodem utraty zdolności obronnych państwa i degeneracji przemysłu bronnego.Zainwestowane pieniądze w naukę i przemysł w sektorze rakietowym zwrócą się z nawiązką . Co najważniejsze będziemy niezależni od zewnętrznych producentów. Nasze położenie geograficzne wymusza samodzielność . Czy w warunkach działań zbrojnych możemy czekać kilka miesięcy na transport komponentów lub zestawów rakietowych z innego kontynentu ?. czy nie lepiej zainwestować kilkadziesiąt milionów Euro w wiedzę i przemysł aby wykształcić specjalistów i stworzyć warunki produkcji określonego typu uzbrojenia w kraju ?.Okazuje się że stać nas na trwonienie pieniędzy w programach redukcji CO2 a nie stać na stworzenie warunków do obrony terytorium RP. Tak mniej więcej wygląda obecna polityka naszego kraju.Dziękuję rządzącym za takie ustawienie priorytetów .

  17. fryz5

    Ręce opadają jak się widzi takie podejście. Zastanawiają się jakbyśmy co najmniej mieli dobry system OPL i chcieli zastąpić nowocześniejszym. Problem jest jak zwykle w MON-ie, brak ludzi decyzyjnych (kompetentni rzadko się przebiją) i w ch..j życzeń typu, "a czemu ten zestaw przeciwrakietowy nie parzy kawy". Tak więc można mnożyć problemy i pisać wymagania techniczne przez 25 lat i ... emerytura.

  18. szary

    Robienie Polaków kolejny raz "w wała". Produkując systemu krótkiego zasięgu sami rozpisujemy przetarg co by dopuścić obce Państwa do gry? To jest kupczenie życiem i majątkiem Narodu Polskiego.

    1. Zbigniew

      Tak :(

  19. antisoviet

    Siemoniak jest widzę słabym ministrem, pozwala na manipulowanie sobą przez agenturę... powinien odpowiedzieć za nieudolność ministerstwa w zakresie modernizacji... na przykład OPL już w trakcie panowania poprzedniego rządu były przymiarki do modernizacji, tamten rząd skończył jak skończył na własne życzenie, ale przez 7 lat były tylko fazy analityczno koncepcyjne...... to jest śmieszne.

  20. cywil

    Dzien dobry. krótki zasieg systemu Narew to ile +/-? bardziej 30km czy bardziej 150km?

    1. ambroży kuperfeld

      Strefy rażenia systemów rakietowych: bardzo krótki zasięg: odległość 5-6 km, wysokość ok. 4 km; krótki zasięg: odległość 20 - 25 km, wysokość 9 km; średni zasięg: odległość do 100 km, wysokość ok 20 km.

  21. Zgryźliwy

    Chcą kupić "system"... czyli PGZ g... zarobi, a przemysł nie zyska - czy tak?

    1. Rr

      Tak to dokładnie wyglada :/

  22. podbipieta

    NASAMS wydaje się najbardziej odpowiedni,Współpraca Mesko z Norwegami daje tu dobre prognostyki.Sporo offsetu. od nich dostaliśmy,by nie wymieniać całości m. in. techno kierowanych 7Omm. no i kompatybilnośc rakiet z Jastrzębiami

    1. adax

      Tyle że AMRAAM jest drogi, (kup 1000 pocisków?) wymaga zgody USA (co jest niewygodne) no i ma słabe parametry - przy wystrzeliwaniu z lądu... Fajnie byłoby kupić po baterii do osłony baz lotniczych (wówczas w przyszłości można wykorzystać rakiety którym resursy się pokończyły) Ale 9 baterii trzeba kupić czegoś innego...

  23. Wojmił

    rodzi się w bulu (żeby użyć języka Komorowskiego)... i pozostanie zapewne w bólu jeśli się w ogóle urodzi... będą gadać, ustalać, procedować, przesuwać, potem przetargować na końcu protest do przetargu i nie wiadomo czy w ogóle będzie...

    1. tadek

      wiadomo ,jak nie wiadomo o co chodzi to trzeba głośno to powiedzieć !!!....TO JEST SABOTAŻ decyzyjnych gremiów w interesie ROSJI...chociaż z otoczenia KOMOROWSKIEGO napływają peany pochwalne na ten temat...

    2. szok

      Dokładnie a po wszystkim okaże się że pierwszy zestaw będzie ok 2057

  24. ambroży kuperfeld

    Ponad rok żeby rozpocząć przetarg? Ile ci "fachowcy" z MONu kaw wypiją?

    1. szyszka

      normalna procedura jesli tego nie rozumiesz to nie wypisuj bzdetow bo niczemu to nie sluzy.