Siły zbrojne

Napęd hybrydowy dla francuskich transporterów opancerzonych

Francuzi testują transportery opancerzone z napędem hybrydowym - fot. Renault Truck Defence
Francuzi testują transportery opancerzone z napędem hybrydowym - fot. Renault Truck Defence

Koncern Renault Truck Defence integruje hybrydowy napęd spalinowo-elektryczny na dziesięciu przedseryjnych transporterach kołowych VAB Mk. III 6x6. Zaplanowane na 12-18 miesięcy testy tych pojazdów zostaną przeprowadzone na zamówienie francuskiej Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia (DGA).

Dwa główne zakresy badań zakontraktowanych przez DGA to porównanie zalet napędu hybrydowego względem tradycyjnego i analiza zagrożeń przy zastosowaniu spalinowo-elektrycznego napędu w pojazdach wojskowych. 

Testowane rozwiązanie to opracowane przez Renault do celów cywilnych Integrated-Starter Alternator Motor (I-SAM), który zostanie umieszczony w transporterach VAB pomiędzy silnikiem, a automatyczną skrzynią biegów.

System ma nie tylko zmniejszyć zużycie paliwa o 20-30% w trudnym terenie, ale też zapewniać krótkotrwałe "doładowanie" 30-50% mocy napędu, zależnie od mocy silnika. W wypadku VAB Mk. III oznacza to około 100 koni mechanicznych dodatkowej mocy w sytuacji kryzysowej. Kolejna zaleta to możliwość "skradania się" z użyciem cichego elektrycznego napędu w dowolnym terenie. Umożliwi to np. skryte podejście podczas kilku kluczowych kilometrów misji, czy działania w terenie zurbanizowanym.

Cena pojazdu z systemem hybrydowym ma być, zdaniem przedstawicieli Renault Truck Defense, jedynie o około 15% wyższa od kosztu wersji klasycznej. Jeśli testy wypadną pomyślnie, rozwiązanie tego typu może zostać użyte w najnowszych pojazdach kołowych francuskiej armii.

Chodzi tu o opracowywane przez konsorcjum francuskich firm zbrojeniowych pojazdy Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat (EBRC) oraz Véhicule Blindé Multi-Rôle (VBMR). Pierwszy ma się stać następcą wozów wsparcia AMX-10RC, natomiast VBRC zastąpią transportery VAB różnych wersji. Pierwsze z pojazdów tego typu mają wejść na uzbrojenie w 2018 roku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.