Reklama

Siły zbrojne

Najpopularniejsza broń na świecie zniknie z gier komputerowych, gadżetów i ...biżuterii

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Kalashnikov Corporation złożyła wniosek o rejestrację jako znaku towarowego trójwymiarowego obrazu karabinów AK-47, AK-74 i AKM. Po rejestracji nie będzie można, oczywiście bez stosownej opłaty, legalnie wykorzystać nie tylko samej konstrukcji słynnej broni, ale również ich obrazu m. in. w grach komputerowych, zabawkach, T-shirtach czy innych gadżetach.

Na całym świecie, wydała ogromną ilość pamiątek przedstawiających AK: T-shirty, kubki, zapalniczki, a nawet meble. Rejestracja znaku towarowego pozwala kontrolować rynek i zachowania wartości historycznej marki Kałasznikow. (…) Kalashnikov Corporation musi chronić swoje produkty i swój wizerunek. Teraz trudno jest ocenić skalę zniszczeń, która ponosi koncern z powodu pirackiego wykorzystania wizerunku automatów na całym świecie.

Czytamy w firmowym piśmie koncernu Kałasznikowa „Arużenijnik”

Dokumenty dotyczące zastrzeżenia trójwymiarowego obrazu broni mają ustrzec firmę przed nielegalnym kopiowaniem np. obrazu broni ukazanej pod nietypowym kątem, oraz użycia jej w trójwymiarowych projektach, takich jak gry komputerowe czy inne multimedialne reprezentacje.

Łącznie prawem ma być objętych 21 kategorii produktów – od pamiątek, zapalniczek noży czy kubków po ... biżuterie, sprzęt sportowy i gry multimedialne. Pomysł koncernu z Iżewska może skomplikować życie nie tylko twórcom gadżetów i gier komputerowych. Jest na świecie kilka krajów i organizacji które umieściły karabiny Kałasznikowa w swoich godłach i na flagach. Ciekawe jak te kwestie rozwiążą prawnicy Kalashnikov Corporation?

 

Reklama

Komentarze (18)

 1. jfkjgkldf

  Prawo nie działa wstecz a w szczególności prawo patentowe .LoL niech jeszcze zastrzegą wizerunek pięcioramiennej gwiazdy to nawet USA będzie musiało płacić odszkodowania .

  1. Mentis

   To nie patent a znak towarowy. Nie ma problemu aby zgłosić do ochrony oznaczenie, które jest na rynku nawet 20 lat.

 2. best

  Widać, że od "praw autorskich" niektórym się w głowach przewraca... Powinno się ukrócić takie praktyki.

 3. baca

  Dziadek gienierał Kałasznikow w grobie się przewraca.

  1. albi

   Akurat tak się składa, że "dziadek gienierał Kałasznikow" w ostatnich latach swojego życia ostro hejtował nawet innych producentów broni systemu kałasznikowa (np. Arsenala z Bułgarii), więc gdyby żył i był na siłach to sądzę, że to on stałby w pierwszym szeregu.

 4. Felipe

  Zastanawiam się co na to Mozambik ?

  1. hfkfgjkd

   Będą utrzymywać że to StG 44 . :)

  2. anonim

   Dobry komentarz szczerze się roześmiałem:)

 5. Piotr S

  Prawo patentowe o ile wiem zabrania opatentowania czegoś co już wcześniej było w powszechnym użyciu. Podejrzewam, że jest podobnie ze znakiem towarowym czego przykładem jest porażka Lego z ich "znakiem towarowym" w postaci trójwymiarowego obrazu klocka lego.

  1. eeee

   Też mi się tak wydawało. Że po 50 latach to przedawnieniu ulegają zastrzeżenia patentowe, a nie dopiero do Urzędu lecą. Chyba że chodzi o zastrzeżenie znaku na terenie WNP, ale tam to niech sobie zastrzegają.

 6. sg1

  Szkoda

 7. A395

  Wszystkie odwzorowania AK-47, AK-74 i AKM zmienią na MSBS 5,56 ! :)

 8. m4a1

  a niech sobie zastrzegaja ... wole emke :)

 9. czapla

  To nasz Beryl ma okazje do reklamy zamiast popularnego AK 47

 10. Tosiek

  Jak to stalker 2 bez kałacha?

 11. Kpok

  Niech Ford opatentuje samochód, w końcu skonstruował go ich człowiek, a inni teraz bezczelnie produkują swoje...

 12. KomaroV

  Michail się w grobie przewraca. Jak sam podkreśla stworzył broń do obrony Jego ojczyzny i w przeciwieństwe do Stonera, który opatentował swoją kontrukcję, za AK nie wzią ani kopiejki. Michail odszedł no to czas na zarobek dla Kalashnikov Corp.

 13. Racjonalista

  Będzie można. Przekłamany artykuł - będzie trzeba tylko uzyskać zgodę firmy. Poza tym lex retro non agit - czyli flagi zostaną takie jak były. Autor tego newsa próbuje budzić sensację tam gdzie jej nie ma.

 14. elemeledutki

  ...efekt ?...sprzedaż spadnie o 40 %...

 15. znafca

  nie ma żadnego AK-47, jest karabinek aK - to jest poprawna nazwa

 16. Radosław

  Sankcje odwetowe?

 17. MadMax

  No to będą Beryle i Galile.

 18. Olek

  Powinni też zastrzec zdjęcia i wizerunki Krymu. Na wsiakij pożarnyj....

Reklama