Reklama

Siły zbrojne

Najnowsza wersja F-16 dla Słowaków. Dostawy do 2023 roku

Ilustracja: Lockheed Martin
Ilustracja: Lockheed Martin

Słowacja podpisała umowy dotyczące zakupu 14 samolotów F-16 Block 70/72 Viper. Dokumenty czekają jednak na zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów. Jeżeli zostaną ostatecznie zaakceptowane, to będzie to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Bratysławy, a słowackie siły powietrzne staną się pierwszym użytkownikiem najnowszej wersji F-16 w Europie.

Umowy, podpisane między Ministerstwem Obrony Słowacji a rządem USA 30 listopada br. (a dokładnie trzy LOA), zakładają że Słowacy zapłacą za 14 amerykańskich samolotów, uzbrojenie lotnicze wsparcie logistyczne oraz szkolenie 1,8 mld USD. Zgodnie z ich zapisami, wszystkie maszyny mają zostać dostarczone do końca 2023 roku. 

Głos w sprawie zabrał kilka godzin później premier kraju, Peter Pellegrini. Jak poinformował on w oficjalnym oświadczeniu, umowa między Słowacją a USA pozostaje nieważna. Dokumenty zaakceptować musi bowiem minister finansów. 

Co ciekawe, w opublikowanym w piątek oświadczeniu resort obrony podkreśla, że podpis pod dokumentami złożono na podstawie decyzji słowackiego rządu. Nie wiadomo co jest bezpośrednim powodem "spięcia" między premierem a ministrem. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę wskazuje się wewnątrzkoalicyjną walkę o władzę. 

Przypomnijmy, że słowacki rząd decyzję o zakupie amerykańskich myśliwców F-16 w celu zastąpienia maszyn MiG-29 podjął jeszcze w lipcu br. Została ona ogłoszona w pierwszym dniu szczytu NATO, w trakcie którego Donald Trump krytykował kraje europejskie za zbyt niskie wydatki na obronę. Słowackie władze podjęły więc decyzję zgodną z wcześniejszą rekomendacją resortu obrony, którego szef podkreślał, że oferta rządowa USA była najlepsza pod kątem zdolności operacyjnych, ale także jakości i ceny.

Słowacy zakupią najnowszą wersję samolotów F-16, czyli Block 70/72. Zgodnie z wnioskiem FMS, ujawnionym na początku kwietnia br., będzie to 14 maszyn wyposażonych m.in. w radar AESA Northrop Grumman AN/APG-83 SABRE (ang. Scalable Agile Beam Radar). Głównym wykonawcą będzie koncern Lockheed Martin, który już dostarcza na Słowację śmigłowce wielozadaniowe UH-60 Black Hawk.

Wybrane przez Bratysławę F-16 Block 70/72 (Super Viper) to najnowsza wersja tej maszyny oparta na F-16IN, opracowana z myślą o Indiach i posiadająca szczególne rozwiązania, takie jak wbudowany sensor podczerwieni IRST. Maszyny przeznaczone dla Słowacji wyposażone będą w nowe silniki General Electric F110 lub Pratt & Whitney F100 oraz radar AESA Northrop Grumman AN/APG-83 SABRE (ang. Scalable Agile Beam Radar) na bazie stacji radiolokacyjnej AN/APG-81 stosowanej w F-35.

Inne wybrane rozwiązania to m.in. modułowy komputer misji oraz terminal Link-16 (MIDS-JTRS), celowniki nahełmowe Joint Helmet Mounted Cueing System, zasobniki nawigacyjno-celownicze AN/AAQ-33 Sniper oraz system nawigacji LN260 EGI Embedded GPS INS. Zdolności defensywne maszyn mają zapewniać systemy AN/ALQ-213 EWMS i AN/ALQ-211 AIDEWS oraz standardowe wyrzutniki flar i dipoli AN/ALE-47. Wraz z maszynami mają być pozyskane m.in. pociski powietrze-powietrze AIM-120C7 i AIM-9X oraz bomby kierowane Paveway II i JDAM.

Słowackie F-16 będą w tym czasie najnowocześniejszymi maszynami tego typu w Europie, którym niemal dorównać będą mogły jedynie zmodernizowane do standardu F-16V samoloty greckie. Podstawowa różnica między F-16 Block 70/72, a F-16V polega przede wszystkim na tym, że pierwsze powstają od podstaw, natomiast drugie stanowią pakiet modernizacyjny dla wcześniejszych modeli F-16.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (61)

  1. krajan

    Mozna tylko miec wielkie marzenia o nowym sprzecie wojskowym Budzet MON to ca 40 miliardow zl, z tego 1/3 przeznaczona jest na emerytuty ponad 300 tys emerytow wojskowych i swiadczenia zdrowowtne dla ich rodzin To jest naprawde wielka armia, ale nie czynnych zolnierzy, bo tych jedynie jest 100 tys To samo dotyczy policjantow, i innych sluzb mundurowych Utrzymanie obecnej armii, to kolejne 1/3 budzetu, na zakup sprzetu wojskowego zostaje ponizej 1/4 budzetu z tak wielkiego budzetu MON Rzad musi cos z tym zrobic, by zmniejszyc koszty utrzymania emerytow wojskowych i ich rodzin, wypromowane za PRLu, celem utrzymania komunistycznej wladzy Proponuje by dokonac powszechnej reformy emerytalnej w tym mundurowej i togowej i tak; 1. najnizsza emerytura, to polowa minimalnego wynagrodzenia 1150 zl brutto 2 max najwyzsza emerytura w gospodarce, to 7 krotna najnizszej emerytury ca 8000 zl brytto a/ zachowalbym ograniczenie dochodu do placenia skladek ZUS, po przekroczeniu tego ograniczenia, podatnik placilby tylko skladke solidarnosciowa wysokosci, np. 1/4 skladki naleznej od jego dochodu 3 max najwyzsza emerytura panstwowa (mundurowka, wymiar sprawiedliwosci), to 5 krotna najnizszej emerytury ca 6000 zl brutto a/ te grupy zawodowe obecnie nie placa skladek emerytalnych, zdrowotnych, chorobowych czy rentowych, placi podatnik b/ emeryci mundurowki i ich rodziny oraz rodziny czynnej mundurowki, winni przejsc do powszechnej sluzby zdrowia ze skladka powszechna tak jak inni emeryci Czy wam podatnicy, to sie podba i jestescie za tym by odejsc od znaczacych przywilejow rodem z komuny, za ktore to my nadal placimy

    1. absolutnie się zgadzam, obecnie największym zagrożeniem państwa Polskiego to emerytury mundurowo- togowe, Przede wszystkim zatrzymać licznik służby przy zwolnieniach lekarskich. Uprzywilejowana emerytura za służbę nie leżenie. Zus tak ma

  2. antyUSAtroll

    Ceny Gripena E/F to 112mln dla Szwajcarii 150mln dla Brazylii. A teraz zadaj sobie min. trudu i sprawdź co na taką a nie inną cenę się składa i przestań zmyślać na potrzeby swej propagandy. A teraz skumaj. Cena F-35 tą szpiegującą "szkapę trojańską" o ile to prawda to 80 mln/szt. tylko za samą maszynę. 100% braku offsetu (już przy F-16 praktycznie go nie było nigdy) dodaj koszta budowy nowej bazy logistycznej pod F-35 to wyjdzie ci min. 150mln (dla nas wujek pewnie przewiduje wyższą. Obstawiam 180 mln/szt.) Koszty użytkowania i serwisu dla F-35 są dużo większe niż w przypadku Gripena. Stać nas? Tak. Na parę sztuk na pewno jak się sprężymy. Bliskość potencjalnego przeciwnika oraz jego możliwości sprawią że ta twoja zabaweczka będzie celem nr. 1 i to zapewne im się uda. Kupując od was Wisłę i zapewne Homara hamujemy modernizację armii. Powtarzam ci ośla łąko że gdybyśmy swego czasu kupili Gripeny to problem Su&Mig by nie istniał. Zamiast 48 maszyn LM mielibyśmy zapewne 2x więcej maszyn Saaba z widokiem na powolną wymianę ich na wersję E/F. Saab który już teraz wraz z BAE System biorą się za stworzenie maszyny V generacji. Zamiast wybrać opcję i plan na lata wybraliśmy to co wybraliśmy kierując się poprawnością polityczną za co przychodzi nam płacić bo opłacalne to dla Polski nie było.

    1. Jarek

      Raczej 16 sztuk więcej a dzisiaj 2019 to proporcja ceny gripena(c/d) do f16blok70 dla Bułgarii to 3 gripeny 2 f16(+/-)

  3. Łukasz

    @dim głównym celem offsetu powinien być transfer technologii, która byłaby niemożliwa, bardzo droga lub zbyt czasochłonna do opracowania w zakresie własnych (krajowych) możliwości gospodarczych, technicznych, naukowych. Zaangażowanie własnej gospodarki do realizacji kontraktów wojskowych to dopiero pochodna wynikająca z osiągnięcia głównego celu. Korzyścią offsetu powinno być osiągnięcie możliwości serwisu, naprawy zakupionego sprzętu oraz produkcja amunicji, a idealnie produkcja części eksploatacyjnych (częściowa polonizacja). Jeśli w ramach negocjowanego offsetu nie jesteśmy w stanie otrzymać takich korzyści to lepiej kupić tańszy sprzęt niż pchać się w jakieś dziwne biznesy.

  4. megafon

    A niech kupują. Wyjdzie drogo jak zawsze kupując od USA a sprzęt dziś dobry jutro niekoniecznie.

  5. Stalker

    O czym wy dyskutujecie. Proponuje zbudować parasol OPL z prawdziwego zdarzenia a potem prześcigać się w tym jaki to samolot kupić. Pilica PL i okey Narew powinna być spolonizowana również. Wisła trudno wzięliśmy od USA to co wzięliśmy choć za tą samą cenę można było kupić większą ilość baterii SAMP/T a i były by szybciej u nas. Potem dopiero zaczynajcie swoje dyskusje nad programem Harpia. AntyTroll masz rację lecz wszystko zależy od tego jak to widzi Saab. Amerykanie chcą by płacić im za ochronę a przykre to bo obronność swoją możemy zbudować bez skamlenia i płacenia im za ochronę. Cóż elity polityczne w tym kraju nie znają pojęcia HONOR.

  6. dim

    @Napoleon - offset jest droższy od leasingu, czy kredytu. Czyli offset ma następnie kalkulować się finansowo. Jako większa odeń redukcja kosztu eksploatacji. Lub wyższy od pozyskania offsetu zysk z eksportu. Zauważ: zysk, a nie sam tylko wpływ. Offset może być kluczem nabywania technologi - Turcja zbudowała tak własny, innowacyjny i proeksportowy przemysł zbrojeniowy. Gdyż miała taki KILKUDZIESIĘCIOLETNI ( ! ) PLAN - wizję, metodykę, konsekwencję. Gdy MON zaspokaja tylko związki i zarządy.

  7. Davien

    Panei erns junger i czemu zmyslasz? Caracale w armii francuskiej lataja w misjach cały czas a ich gotowośc przekracza 80%,nasze WL nie maja maszyn specjalistycznych poza antycznymi Mi-8, nasze Mi-14 zaraz zaczna spadac a nastepców dzieki temu że twój PiS uwalił przetarg nie ma. Godzina lotu Caracala w wersji CSAR( a takie uzywa Francja) to ok 9000, ta sama godzina lotu dla Pavehawka czy MH-60S zaczyna sie od 20000 wiec panie junger....

  8. Ernst Junger

    Panie ZZZ, ostatnie wielkie kontrakty dla armii to rządy SLD - F-16, Rosomak, Spike, Gawron (btw, jego budowała szła pomyślnie do czasu dojścia PO do władzy. Wtedy prace zastopowano, by ostatecznie zrobić z niego okręt patrolowy). O Krabie mówiło się już na początku lat '90. Proponuję poczytać o politycznym załatwieniu Szeremietwiewa, kto był tego autorem i jak to zastopowało na długie lata program Regina. Platforma była chętna modernizować armię do czasu, gdy trzeba było wyłożyć kasę, tzw. bezkosztowa modernizacja armii. A skoro wspominasz Caracale... jak to jest, że tyle lat negocjowali umowę i nawet nie zdążyli jej podpisać? W mojej opinii dobrze, że ich nie wzięliśmy. Po pierwsze, mamy ważniejsze wydatki. Po drugie, śmigłowce dla WL mają jeszcze resursy. Po trzecie, godzina lotu Caracala kosztuje tyle, że w armii francuskiej są uziemione. Aha, i jeszcze jedno. Nie jak twierdzę, tylko PO zdołało zrealizować cały budżet jedynie raz, tj. w 2014r. W pozostałe 7 lat "odzyskali" 13 mld zł. To wiedza ogólniedostępna.

  9. Davien

    Panie Hallo Moto, cena Gripena E bez pakietu to 112mln, F-35 89mln widzisz róznice czy dalej udajesz:)) Cena z pełnym pakietem zalezy od wielu czynników, dla Gripena E to 150mln natomiast dla F-35 to ok 180mln ale przy starej cenie samolotu powyzej 100mln a nie obecnej wiec jak widać nic mi się nie ubzdurało:))O stosunku mozliwości do ceny nie ma nawet sensu mówic by nie dobijać Gripena bardziej:)

  10. [sic!]

    +Napoleon Egipt? - ten to zbroi się min za amerykańską pomoc.

  11. Enki

    Wojcech środa, 5 grudnia 2018, 05:04 Enki, skąd ci się wzięło zestawienie F-15/F-35? To zupełnie inne samoloty do innych zadań. F-35 to następca lekkiego F-16 a za następcę F-15 można by - przy odrobinie dobrej woli - uznać F-22 Raptor. Tak sobie pomyślałem, że mając około 100 F-16 72/70 i V, nie ma większego strategicznego sensu zwiększanie ich ilości. Zdecydowanie ciekawszy efekt osiągnie się mutując spektrum możliwości bojowych właśnie przez dokupienie dwóch eskadr F-35 (przeciwnik musi brać pod uwagę, że w pojedynczym starciu nie wygra z 100 myśliwców i narazi na bardzo bolesną kontrę F-35 w połączeniu z JASSM ER) albo F-15 (maszyna tej klasy ma niesamowite zdolności areodynamiczne, o wiele łatwiej zdobywa się przewagę w powietrzu dysponując F-15 i F-16). Ale to tylko takie moje wolne przemyślenia. F-22 USA nikomu nie sprzedają, a F-35 i F-16 mają kompletnie inne właściwości taktyczne, nie można zastąpić w naszej sytuacji F-16 myśliwcem 5 generacji.

  12. sorbi

    do dim - A za czasów poprzedniej ekipy- (która skroiła sam tylko MON na 13mld zł i kolejne dziesiątki tys. żołnierzy, likwidując kolejne jednostki wojskowe, posterunki Policji i Straży Granicznej i wszytko , co się da głosząc wszem i wobec, że Polsce nie grozi wojna przez kolejne 25 lat -, to tą swoja infację uzwzględniałeś?

  13. dim

    @JSM, re: wzrost wydatków na siły zbrojne RP. - nie uwzględnia Pan chyba ani inflacji ? Ani okoliczności, że broń jest coraz bardziej high-tech i także coraz droższa ? Toteż boję się, że wydatki wzrosną, ale dozbrojenie RP, relatywnie do możliwości Rosji, nie poprawi się lub pogorszy.

  14. Napoleon

    @dim racje to ty masz co do programów, które zasługują na priorytet (ale uwaga! zapomniałeś o rozpoznaniu). Niemniej jak jest jakaś kaza to powinniśmy dokupić f16-stki albo nawet Vki (moderki) bo i tak za 15 lat będą to maszyny totalnie przestarzałe. Natomiast problem to jest MON (tu nie ważne jaka partia rządzi) to jest patologia i to jak tam wszelkiej maści lobbyści potrafią działać to woła o pomste. Kolejna sprawa to kredyt. To jest nie pojęte jak nasz ultrakonserwatyzm w tym zakresie jest karkołomny, nie weźmiem bo lepiej składać. Dla przykładu taki Egipt to za dostępne środki się zbroji? Totalna masakra na tym polu.

  15. Hallo Moto

    @Davien więc skąd ci się człowieku ubzdurało że F-35 będzie po 80 mln za sztukę? Jednocześnie krytykujesz cenę za Gripena E w przetargu dla Szwajcarii lub Brazylii?

  16. ZZZ

    @Ernst Junger O czym mówię? O Krabie, Raku, Rosomaku, Caracalu, programie Wisła. Które były realizowane pomimo tego, że jak twierdzisz, pieniądze wracały do budżetu. Teraz nie wracają i ... na nic nas nie stać. Wytłumaczysz to?

  17. PRS

    To jest przykład braku współpracy, a może nawet antywspółpracy między naszymi krajami. My powinniśmy zamówić na wczoraj 24 sztuki. Słowacy chcą 14 szt. Być może gdyby to zamówienie było połączone to cena by spadła. Być może... Ale LM zależy (co nie dziwi) by cena była jak najwyższa. Nam brakuje tych 24 sztuk (po 8 na eskadrę) by wzmocnić klucze, tak by jedna maszyna była liderem - przewodnikiem stada. Nie by stworzyć kolejną eskadrę... MIGi powinny być wymienione na samoloty myśliwskie (dwusilnikowe), a Su-22 na Gripeny. Tymczasem Pan Minister planuje wydać ponad 2 miliardy na miasteczko dla Amerykanów. Nie jestem miłośnikiem F-16, niestety wdepnęliśmy w to... i teraz trzeba brnąć. A w zasadzie wykonać krok do przodu i dokupić te 24 sztuki. Nie wierzę by MON zechciało próbować odkupić od Słowaków MIGi29. LM na to nie pozwoli.

  18. ŚWIERGOT

    dla Polski na najbliższe 25/30 lat to modernizacja posiadanej floty F-16 do wersji block 70/72 i zakup dodatkowo 24 sztuk F-16 70/72 ... a przy "chóra optymizmie" do 32 sztuk ...i tyle aż tyle nas stać ...reszta opcji to fanaberie o których można porozmawiać za ćwierć wieku ....trzymajmy się opcji F-16 z prozaicznej sytuacji ...mamy zbudowane i budowane zaplecze pod te samoloty tj bazy lotniska wyposażenie techniczne ,uzbrojenie , efektory wyposażenie szkoleniowe począwszy od trenażerów po samoloty szkoleniowe Orliki z oprogramowaniem pod F-16 .....zabito Irydę, zabito EM-10 Bielika ( nie mylić z Masterem) inne projekty typu Grot , czy Skorpion więc Polsce zostały tylko zakupy z przepłacaniem ...rzec można gdyby głupota miała skrzydła toby Polsce nie potrzebne było lotnictwo...

  19. mati

    te 1.8 mld usd obejmuje nie tylko myśliwce, ale infrastrukturę, części zamienne, serwis, szkolenia pilotów i mechaników. goły myśliwiec to kosztuje może w granicach 60 mln usd.

  20. Covax

    Panie pilot (drona) pirx: opracowane LBPP-100 pod Natowskie samoloty np. F16 poza chyba opracowaniem nowego zamka co nie stanowi peoblemu. Wymaga integracji a to wygląda tak. Pl:Dzień dobry Panowie z LM chcielibyśmy "sterownik uzbrojenia",do waszego (naszego) F16. LM "Ale mamy dobre bomby lepsze od waszych, sprzedajemy po 1 mln od sztuki".PL " ale nasze kosztują po 100 tyś zl". Lm" Gon sie frajerze ( jezykiem biznesu/dyplomacji " Alez oczywiacie, mamy wieloletnia wspołprace z lokalnym producentami. Cena integracji 100 mln dolarów, nasz programista ma czas w grudniu 2035r ale najpierw dajcie plany to sprawdzimy czy to w ogole mozliwe")

  21. Tp

    do ZZZ - "PO bym w to nie mieszał bo za ich kadencji programy zbrojeniowe były realizowane" - tutaj niestety mijasz się z prawdą.

  22. Davien

    Panie skybandit: Słowacja musi kupic wszystko od samolotów po uzbrojenie, zapłacić za logistyke, szkolenie, częsci zamienne wiec te 120mln za sztuke wychodzi z pełnym pakietem obsługi. Akurat tanio jak na jeden z nalepszych mysliwców gen 4+

  23. Ernst Junger

    Do ZZZ. O czym Ty mówisz? Jakim cudem PO miała zrealizować jakikolwiek program jak celowo nie wykorzystywała budżetu? W ten sposób w ciągu 8 lat "zaoszczędzili" 13 mld zł + zawieszenie spłat za F-16. Reszta to deklaracje na potrzeby prasowych konferencji.

  24. BieS

    @myster nołbody (czyli bez ciała) - to, że suki mogą coś przenosić nie oznacza, że mogą coś zaatakować: "Według opublikowanych informacji do zniszczenia celu typu elementy systemu 9K720 Iskander, poruszającego się w kolumnie marszowej o długości 1000 m, potrzeba przykładowo 10 Su-22 uzbrojonych w 8 bomb FAB-500 każdy. Przy obiekcie bateria rakiet przeciwlotniczych typu S-300, rozlokowanego na powierzchni 750x150 m, wymagane jest użycie 6 Su-22 z 20 bombami OFAB-100 czy 7 Su-22 z 8 bombami FAB-500 każdy. Podane wskaźniki dotyczą ataków z lotu poziomego, najbardziej efektywna jest jednak misja, gdy pilot wykorzysta zmienny kąt nurkowania, w tym przypadku liczba niezbędnych do wykorzystania maszyn spada o 40–50%. Teoretyczną efektywność Su-22 ukazuje też symulacja zniszczenia małowymiarowego celu w postaci pojedynczego czołgu. Należy do takiego ataku, prowadzonego przy locie nurkowym, wykorzystać np. 7 Su-22 uzbrojonych w 8 zasobników kasetowych RBK-500 z małymi bombami PTAB-2,5. Su-22M4 może atakować cele powierzchniowe, punktowe są już dużym wyzwaniem..." cyt. z artykułu p. Mariusza Cielmy z Magnum-x. Ile jest Su-22 M4 (bojówek) w PSP? D-W-A-N-A-Ś-C-I-E, z czego zdolnych do latania połowa, tak więc, przydatność bojowa Su-22 M4 to utrzymywanie iluzji lub szyderczy kawał.

  25. pilot (drona) pirx

    @mr nobody - juz znalazlem LBPP-100. swoja droga, lepiej byloby zainwestowac w rozwoj wersji, ktora moze byc przenoszona przez typowe samoloty nato. wersja dla su22 to byla slepa uliczka;/

Reklama