Siły zbrojne

Najmniejszy dron świata - Black Hornet 2

  • Fot. KGHM

Na kieleckim stoisku norweskiej firmy Prox Dynamics podczas targów MSPO 2015 największe zainteresowanie wzbudzał miniaturowy bezzałogowy helikopter Black Hornet 2 w wersjach do obserwacji dziennej i nocnej. To najmniejszy dron świata, który znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych. Konstrukcja dowiodła już swojej wartości bojowej w Afganistanie. 

Na kieleckim stoisku norweskiej firmy Prox Dynamics największe zainteresowanie wzbudzał miniaturowy helikopter Black Hornet 2 w wersjach do obserwacji dziennej i nocnej. Maszyna o średnicy wirnika wynoszącej 12 cm waży zaledwie 18 gramów. Cały system, na który składają się dwa śmigłowce, stacja bazowa, joystick i wyświetlacz waży natomiast tylko 1,3 kg, co czyni go łatwym w użyciu na polu walki. Przygotowanie systemu do lotu trwa zaledwie minutę, a do jego przenoszenia służy zasobnik mieszczący się w niewielkim plecaku. Mini-helikopter napędzany silniczkiem elektrycznym może latać  przez 25 minut przekazując obraz pochodzący z kamery video w jakości HD lub termowizyjnej.  Zasięg maszyny wynosi 1,6 km od operatora. Maszyna jest z nim połączona przez data link, a obraz z kamery pokazywany jest w czasie rzeczywistym na przypominającym tablet wyświetlaczu. Operator może zarówno sterować maszyną, jak i wyznaczyć punkty, po których Black Hornet będzie latać automatycznie. Korzystając z GPS śmigłowiec potrafi też sam wrócić do platformy startowej. Podczas typowej misji helikoptery latają na pułapie 10 metrów, który jest optymalny do przekazywania dobrej jakości obrazu sytuacji na ziemi. Black Hornet może latać z prędkością 18km/h. Ze względu na niewielkie wymiary i cichy silnik elektryczny dron jest trudny do wykrycia nawet z bardzo małej odległości.

Black Hornet
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Śmigłowiec PD-100 PRS Black Hornet jest najmniejszym na świecie dronem znajdującym się w służbie i realizującym misje ISR (rozpoznania, nadzoru i wywiadu). Drony przeszły swój chrzest bojowy podczas wojny w Afganistanie. Pierwsze Black Hornety trafiły do brytyjskiej bazy Camp Bastion trzy lata temu. Do dziś wyprodukowano ich już 3 tysiące. Użytkownikami są armie brytyjska i norweska, systemy zakupiło również kilku innych użytkowników pragnących zachować anonimowość. W czerwcu 2015 roku Prox Dynamics dostarczyła pierwsze PD-100 PRS Black Hornet dla sił specjalnych z ulepszonymi funkcjami. Helikoptery  Black Hornet były testowane przez armię amerykańską jako platforma do prowadzenia rozpoznania taktycznego. 

Komentarze