Siły zbrojne
Naddźwiękowe rakiety BrahMos dla Wietnamu, Wenezueli i Indonezji
Indie chcą sprzedać ponaddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe BrahMos do Wietnamu, Indonezji i Wenezueli. Oferowana jest zarówno wersja standardowa, jak i „pomniejszona”, która ma być opracowana wspólnie z Rosją.
Indie mają nadzieję że po pracach prowadzonych pod egidą organizacji DRDO (Defence Research and Development Organisation) z firmami NPO Mashinostroyenije oraz BrahMos Aerospace uda się uzyskać pocisk BrahMos o połowę mniejszy, ale mający nadal prędkość większą niż 3,5 Mach i zasięg co najmniej 160 Mm.
Obie rakiety: „długa” i „krótka” mają być oferowane na eksport. Istnieją już poważne uzgodnienia na ten temat pomiędzy Indiami i Indonezją. Umowa w podobnej sprawie z Wietnamem ma zostać podpisana pod koniec tego miesiąca.
Obecność tej klasy rakiet na wietnamskich okrętach i być może na samolotach może znacząco wpłynąć na równowagę sił w rejonie, gdzie Chiny mają jak na razie ogromną przewagę. Nie bez powodu przecież amerykańska marynarka uznała rakiety BrahMos za jedno z największych zagrożeń dla swoich okrętów.
cvb
To jest najprawdopodobniej wielki blef z tymi "naddźwiekowymi" rakietami tj. z ich "naddźwiekową skutecznością" Kacapy nie mają precyzyjnych rakiet poddźwiękowych manewrujących więc próbują to nadrobić szybkością. Pewnie trudno trafić w taką "naddźwiękową" rakietę ale można a nawet trzeba i dlatego są na to odpowiednie systemy.
O.K.
Tyko pamiętaj że czas reakcji systemu obrony w przypadku sea-skimmera lecącego z prędkością poddźwiękową to ok. 60 s. W przypadku sea-skimmera lecącego 2 Ma to góra 20-30 s. Nie ma praktycznie czasu na uniki czy nawet wydanie rozkazu. Wszystko zależy od reakcji automatycznych systemów obrony. Człowiek jest tu zbędny. Najlepszą metodą obrony jest posiadanie samolotów/helikopterów wczesnego ostrzegania.I systemów przeciwlotniczych mogących razić cele za horyzontem -Astery albo SM-6. Ewentualnie patrole myśliwców.