Reklama

Siły zbrojne

Myszołów-16 - ćwiczenia taktyczne polskich Sił Powietrznych

  • Fot. Marta Serafin / 4 SLSz, kpt. Magdalena Busz / 4. SLSz, por. pil. Eryk Parzyszek / 42. BLSz
    Fot. Marta Serafin / 4 SLSz, kpt. Magdalena Busz / 4. SLSz, por. pil. Eryk Parzyszek / 42. BLSz

4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego prowadzi ćwiczenie taktyczne z wojskami, w ramach szkolenia dowództw, sztabów i wojsk, pod kryptonimem Myszołów-16.

Jak podaje kapitan Magdalena Busz, tematem przedsięwzięcia jest organizacja szkolenia lotniczego po przemieszczeniu, zabezpieczenie działań jednostek lotnictwa taktycznego oraz realizacja zadań lotniczych w ramach współdziałania z innymi rodzajami wojsk w warunkach zagrożeń militarnych. 

Czytaj także: 10 lat F-16 w polskiej służbie. Kuwejt i co dalej?

W ćwiczeniu Muszołów-16, trwającym od 15 listopada br. uczestniczą żołnierze z Dowództwa Skrzydła, 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Ponadto w celu maksymalnego urealnienia realizowanych przedsięwzięć w ćwiczeniu biorą także udział żołnierze z plutonu szturmowego wchodzącego w skład 16. batalionu powietrznodesantowego w Krakowie, żołnierze z 6. batalionu chemicznego w Śremie oraz kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Do udziału w Myszołowie wydzielone zostały również samoloty MIG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W ćwiczenie zaangażowane są również 34. dr OP z Bytomia oraz 37. dr OP z Sochaczewa celem pozorowania obrony powietrznej ugrupowania przeciwnika. 

Kapitan Magdalena Busz podkreśla, że celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności ćwiczących dowództw i sztabów w zakresie planowania oraz organizowania działań na tle zmieniającej się sytuacji operacyjno – taktycznej, a także zgrywanie działania dowództwa i sztabu z działaniem pododdziałów 41. i 42. BLSz oraz w zakresie współdziałania z innymi jednostkami sił powietrznych. Dlatego też lotnicy ćwiczą m.in. przemieszczenie wydzielonych sił i środków, przeciwdziałanie skutkom ataków terrorystycznych i sabotażowych, zgrywanie elementów systemu wykrywania skażeń, szkolenie personelu lotniczego w zakresie realizacji misji bezpośredniego wsparcia lotniczego, realizację przez lotnictwo misji rozpoznawczych działanie w zakresie powszechnej obrony przeciwlotniczej oraz rozwiązywanie problemów organizacyjnych i logistycznych. Realizują również zadania lotniska interwencyjnego oraz DZB w ramach wzmocnienia systemu obrony powietrznej. 

Czytaj także: M-346 „Bielik” bez pełnej symulacji uzbrojenia. Producent zapłaci karę?

Myszołów-16 odbywa się na terenie lotnisk w Dęblinie i Radomiu oraz na poligonie lotniczym Jagodne i poligonie w Nowej Dębie. Myszołów-16 zakończy się 18 listopada wstępnym omówieniem.  Natomiast kierownikiem ćwiczenia jest Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego pułkownik pilot Wojciech Pikuła.

Reklama

Komentarze (2)

  1. jezus

    To stoi ISKRA a ten obok z tym workiem na głowie - to co ?

  2. wojna polsko-ruska

    to są ćwiczenia stricte obronne (jak i wiele innych polskich inicjatyw),albowiem ćwiczymy przełamywanie obrony powietrznej przeciwnika...

Reklama