Siły zbrojne

Myśliwce nad Nowym Jorkiem

Zdjęcie ilustracyjne, zespół Thunderbirds 2019 r., fot. Air Force Senior Airman Andrew Sarver
Zdjęcie ilustracyjne, zespół Thunderbirds 2019 r., fot. Air Force Senior Airman Andrew Sarver

Eskadry samolotów amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej przeleciały we wtorek nad Nowym Jorkiem składając hołd służbom medycznym walczącym z koronawirusem. Lot trwał około 35 minut.

Hołd prowadzącym walkę z Covid-19 ratownikom z pierwszej linii frontu, innym służbom medycznym jak też wszystkim pracownikom ważnym dla funkcjonowania miasta i całego kraju złożyły myśliwce z zespołów akrobacyjnych Thunderbirds i Blue Angels. Ich powietrzna trasa wiodła od mostu Waszyngtona nad rzeką Hudson, poprzez Manhattan oraz Newark w stanie New Jersey.

Samoloty F-16C/D Fighting Falcons oraz F-18 C/D Hornets przeleciały później Rzekę Wschodnią, udały się nad Long Island, pokazały się nad Bronxem, a następnie na niewielkiej wysokości leciały wzdłuż Rzeki Wschodniej między Manhattanem i dzielnicami Queens oraz Brooklyn.

”Jesteśmy naprawdę podekscytowani, że możemy wzbić się w powietrze wraz z naszymi odpowiednikami z marynarki wojennej, aby złożyć hołd mężczyznom i kobietom w całym kraju dbającym o bezpieczeństwo naszych społeczności” – zapewniał wcześniej pułkownik lotnictwa John Caldwelli.

Komandor Brian Kesselring, dowódca Blue Angels, podkreślił, że udział w locie i możliwość złożenia hołdu osobom z pierwszej linii frontu walki z koronawirusem jest zaszczytem.

„Jesteśmy pod wrażeniem waszej siły i odporności. (…) Dziękuję wszystkim z kluczowych gałęzi przemysłu, którzy kontynuują wysiłki dla rozwoju naszego kraju. Poradzimy sobie z tym. Wszyscy jesteśmy w tym razem” – dodał Kesselring.

Pokaz zespołów Thunderbirds oraz Blue Angels prezentowany był jako „wspólny salut” dla uhonorowania osób walczących z pandemią Covid-19.

Według władz wojskowych wtorkowe wydarzenie było pierwszym tego rodzaju z zaplanowanych na najbliższe tygodnie. Zwieńczyło ponad miesiąc prac nad planowaniem i koordynacją działań sił powietrznych i marynarki wojennej USA oraz instytucji miejskich i rządowych.

Źródło:
PAP

Komentarze