Reklama

Siły zbrojne

Multimedialny Trenażer Strzelecki – nie tylko dla wojska

Fot. VRTechnology.
Fot. VRTechnology.

Systemy strzeleckie oparte na technologiach cyfrowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Gliwicka spółka VRTechnology opracowała pierwszy w pełni polski system, który współpracuje nie tylko z bronią standardową, ale także systemem symulacji laserowej. Pierwsze egzemplarze Multimedialnego Trenażera Strzeleckiego zostały już wdrożone zarówno w Wojskach Obrony Terytorialnej, jak i w polskich służbach mundurowych, jako elementy strzelnic kontenerowych dostarczanych przez ZM Tarnów.

VRTechnology to polska spółka zajmująca się rozwojem nowych technologii w ramach projektów badawczo-rozwojowych m.in. z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa przy współpracy z wiodącymi krajowymi jednostkami naukowymi. W tym obszarze VRTechnology koncentruje się głównie na tworzeniu i udoskonalaniu systemów szkoleniowych i symulatorów opartych na wirtualnej rzeczywistości. Technologie wdrażane przez VRTechnology to między innymi Interaktywne Jaskinie Wirtualnej Rzeczywistości oraz symulatory i trenażery strzeleckie. Jednym z nich jest Multimedialny Trenażer Strzelecki (MTS).

Czym jest MTS?

MTS to w pełni polska technologia stosowana przez wojsko, służby mundurowe, jak również pasjonatów sportów strzeleckich do doskonalenia wykorzystania i użycia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego.

MTS został opracowany w celu zwiększenia dostępu do szkoleń strzeleckich. Klasyczne strzelnice na broń palną muszą spełniać odpowiednie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, a tym samym użytkowanej powierzchni. W praktyce takie warunki nie zawsze mogą być spełnione w bezpośrednim sąsiedztwie np. jednostek wojskowych. Z tego względu żołnierze czy pracownicy służb mundurowych są zmuszeni do prowadzenia szkoleń w odległych jednostkach, co często skutkuje długotrwałymi i uciążliwymi wyjazdami. Opracowany przez VRTechnology MTS ma możliwość zastosowania w miejscach, w których do tej pory nie było dostępu do strzelnic.

Wersja bojowa i laserowa MTS

MTS istnieje w dwóch podstawowych wersjach: bojowej i laserowej. Wersja bojowa służy do przeprowadzania szkoleń z wykorzystaniem klasycznej broni palnej. Z kolei wersja laserowa wykorzystuje odpowiednio dostosowaną replikę broni z zainstalowanym systemem laserowym służącym do określenia celności i właściwości dokonanego strzału. Dodatkowo, istnieje możliwość połączenia  obu wersji i wykorzystania hybrydowego trenażera bojowo-laserowego. Umożliwia to prowadzenie szkolenia podstawowego i zaawansowanego przy użyciu broni palnej oraz systemów symulacji laserowej.

Sercem MTS jest system komputerowy łączący ze sobą m.in. elementy zobrazowania, kontroli broni, analizy wyników i zarządzania treningiem strzeleckim. Wyniki treningu są odnoszone w systemie zobrazowania w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastową analizę i ewentualną poprawę praktykanta przy kolejnym strzale.

Modułowość systemu MTS

MTS jest systemem modułowym. Korzystając z pojedynczego modułu wersji bojowej przeprowadza się szkolenia dla od jednego do nawet czterech strzelców jednocześnie. Każdy moduł cechuje się obszarem aktywnym detekcji trafień o wymiarach od dwóch do czterech metrów. Istnieje także możliwość zagęszczenia rozmieszczenia strzelców podczas treningów zespołowych lub łączenia w szeregu kilku osobnych modułów. Takie rozwiązanie daje możliwość szkolenia większej liczby osób lub też budowy z pomocą kilku modułów symulatora dookólnego. Dodatkowo, moduł komunikacji sieciowej pozwala na łączenie treningów przeprowadzanych przez kilka zespołów także w ramach rywalizacji, jak szkolenie force-on-force, w którym uwzględnia się czynne działania strony przeciwnej.

image
Schemat działania w wypadku łączenia modułów MTS. Fot. VRTechnology.

MTS zawiera rozbudowany moduł After Action Review (AAR), służący do podsumowania wyników prowadzonych ćwiczeń. Wyliczanie danych, takich jak punktacja, skupienie, średni punkt trafienia odbywa się w sposób automatyczny, z przyporządkowaniem do danego strzelca. System umożliwia również porównywanie wyników kilku strzelców prowadzących treningi w jednym module. Ponadto, odtwarza zarejestrowane strzały oraz ma możliwość wizualizacji trajektorii celowania, prezentacji rytmu strzelania w formie wykresu, histogramu lub tabeli, czy wyświetlenia zależności pomiędzy trafieniami a czasem celowania. Wszystko to ma w założeniu znacząco ułatwić pracę instruktorów, w tym również wykonywane przez nich czynności „administracyjne”, które w systemie prowadzone są w sposób zautomatyzowany. MTS daje również możliwość eksportowania danych dotyczących poszczególnych strzelców, jak i całych grup.

Możliwości treningowe z wykorzystaniem MTS

System daje możliwość prowadzenia nie tylko treningów strzeleckich statycznych, ale również dynamicznych. MTS daje możliwość stosowania tarcz strzeleckich zgodnych z regulaminami szkolenia oraz działania w środowisku symulowanym, które odzwierciedla realne cele, jak np. sylwetki uzbrojonych przeciwników w terenie zalesionym czy zurbanizowanym. Ponadto, MTS pozwala na prowadzenie szkolenia z taktyki i techniki interwencji, treningów indywidualnych i grupowych (np. drużyny piechoty), a także treningów sytuacyjnych z wykorzystaniem realnych nagrań. Prowadzący ćwiczenie ma możliwość dynamicznej modyfikacji scenariusza, co pozwala na dostosowanie ćwiczenia do różnych rezultatów działania osoby trenującej.

image
Wizualizacja środowiska leśnego w dzień. Fot. VRTechnology.

Trenażer umożliwia prowadzenie treningów do celów umieszczonych z boku strzelca, dając efekt „otwarcia pomieszczenia”. Oprzyrządowanie systemu może zostać też zainstalowane w tzw. killing-house. System oprócz broni palnej pozwala również na treningi z użyciem środków przymusu bezpośredniego, jak pałka, gaz czy urządzeń przeznaczonych do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej.

Dodatkowe moduły MTS pozwalają na prowadzenie szkoleń z uwzględnieniem określonych warunków otoczenia. I tak, w systemie można uwzględnić m.in. generator hałasu czy dymu. Istnieje także możliwość symulowania wiatru o regulowanej prędkości dzięki systemowi dmuchaw, czy dostosowania temperatury do scenariusza ćwiczenia (zadana temperatura może znacznie różnić się od temperatury otoczenia). Dodatkowo, system ma możliwość symulowania trybu noktowizyjnego – zarówno wyświetlania obrazu zbliżonego do tego w goglach przez system zobrazowania, jak i prowadzenia ćwiczeń w realnych goglach noktowizyjnych.

image
Wizualizacja środowiska leśnego w nocy. Fot. VRTechnology.

Rozbudowa i dostosowanie do użytkownika

Samo środowisko symulacji w systemie MTS może być dowolnie modyfikowane w zależności od potrzeb użytkownika. Przykładem jest istniejący już moduł stworzony dla służb leśnych, służący do ćwiczenia obrony przed nagłym atakiem dzikich zwierząt lub kłusowników uzbrojonych w broń palną. Istnieje także możliwość samodzielnej konfiguracji środowiska strzeleckiego przez prowadzących, na przykład poprzez definiowanie warunków pogodowych, czy dodawanie nowych obiektów.

Scenariusze treningowe są dostosowywane do indywidualnych potrzeb użytkownika z możliwością kontrolowanego rozwoju. To pozwala na wdrożenie dodatkowych treningów, które do tej pory nie były brane pod uwagę z przyczyn organizacyjnych lub prawnych, jak trening reakcji na zamach terrorystyczny w tłumie ludzi.

Wybór wersji systemu, bojowej lub laserowej, uzależniony jest od konkretnych uwarunkowań, potrzeb, jak i możliwości prowadzenia treningów strzeleckich na danym obiekcie. System laserowy stanowi alternatywę tam, gdzie nie można – lub nie ma potrzeby – prowadzenia klasycznych treningów, co również ogranicza koszty i zwiększa elastyczność zastosowania. Z kolei rozwiązanie bojowo-laserowe daje największe możliwości korzystając ze zdolności obu wersji jednocześnie.

Multimedialne Trenażery Strzeleckie w wersji bojowej i laserowej stworzone przez gliwicką spółkę VRTechnology pokazują możliwości stosowania technologii wirtualnej rzeczywistości w branży szkoleniowej i sporcie. System jest proponowany nie tylko służbom państwowym, ale też podmiotom prywatnym – firmom ochroniarskim oraz strzelnicom sportowym. Tego typu moduł symulacyjny może również być wykorzystywany do szkoleń osób cywilnych, np. pasjonatów broni palnej. Cechą charakterystyczną tego polskiego systemu jest modułowa i skalowalna budowa. MTS VRTechnology ma szerokie możliwości dostosowania szkoleń do indywidualnych potrzeb użytkownika zarówno pod względem konfiguracji sprzętowej, jak i oprogramowania. Przy tym trenażer nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Jako całkowicie polski produkt trenażer ułatwia pełne serwisowanie i rozwój systemu.

W wersji bojowej trenażery zostały już wprowadzone do kilku jednostek na terenie Polski, m.in. Wojska Polskiego i służb mundurowych. MTS zostały zintegrowane ze strzelnicami kontenerowymi produkcji ZM Tarnów i są ich elementem. Jeden z takich systemów został zainstalowany we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Co najmniej cztery kolejne systemy pojawiły się w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Nowe trenażery mają się wkrótce pojawić w kolejnych miejscach. 

Artykuł opracowany z wykorzystaniem materiałów VRTechnology Sp. z o.o.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Śledczy

    Pierwszy polski system szkolno treningowy to "ŚNIEŻNIK" opracowała go ponad 12 lat temu firma AUTOCOMP MANAGEMENT ze Szczecina razem z WITU z Zielonki. Była to praca badawczo rozwojowa pod nadzorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. ŚNIEŻNIKÓW jest kilkanaście sztuk w Siłach Zbrojnych i jak na razie nikt nic nowocześniejszego w Polsce nie wymyślił i nie wyprodukował. Proponuję aby autor artykułu bardziej się przyłożył do swojej pracy a nie pisał pod zamówienie.

  2. Emeryt

    Jak można napisać, że "Gliwicka spółka VRTechnology opracowała pierwszy w pełni polski system, który współpracuje nie tylko z bronią standardową, ale także systemem symulacji laserowej". Przecież pierwszy polski system opracowała ponad 12 lat temu firma AUTOCOMP MANAGEMENT ze Szczecina razem z WITU z Zielonki. System jest cały czas unowocześniany i sprzedawany do SZ RP. Ponadto już wiele lat temu został wprowadzony na wyposażenie SZ RP. Autor artykułu albo nie zapoznał się co produkują polskie firmy albo pisał artykół pod dyktando i na zamówienie VRTechnology.

  3. Strzelec

    Ciekawa i przyjazna technologia z dużymi możliwościami. Świetna grafika i jakość obrazu. Świeże podejście do tematu, które zaowocowało polskim produktem w światowym formacie. Miałem przyjemność poznać trenażer w wersji laserowej, a także pomysły twórców i plany rozwoju produktu. Klika podobnych systemów także widziałem i mogłem wypróbować. Ten jest zdecydowanie najlepszy. Moim zdaniem ten trenażer ma najlepsze możliwości rozwoju swoich funkcjonalności.

    1. iras

      Tylko, że z laserami to lepiej biegać po prawdziwych krzakach. A jeżeli na ostro, to może do sylwetek prawdziwych żołnierzy, a nie do tarcz, które same w sobie nawet w realu są symulatorami wrogich żołnierzy. A tak to podwójna symulacja.

  4. JWK_1

    Super ze wreszcie w Polsce coś potrafimy sami zrobić i to na takim poziomie , gratulacje dla firmy .