Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2021: Cyfrowe szkolenie dla Wojsk Lądowych. Podpisano kontrakt

Fot. Saab.
Fot. Saab.

Podczas MSPO 2021 podpisano umowę na dostawę do Sił Zbrojnych RP systemów symulacyjnych, jakie będą wykorzystywane przez Wojska Lądowe, między innymi w budowanym we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Wykonawcą umowy jest szwedzki koncern Saab AB, który na jej podstawie do marca 2024 roku ma dostarczyć Kompleksowy System Symulacji Pola Walki (KSSPW) oraz cztery zestawy Laserowych Symulatorów Strzelań. Wartość kontraktu to 570,3 mln zł. Jego realizacja wiąże się m.in. z budową Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim, z którego korzystać będą nie tylko żołnierze polscy, ale i amerykańscy. Być może nie bez znaczenia był tu fakt, że US Army, w tym jednostki rozmieszczone w Europie, korzystają między innymi właśnie z rozwiązań firmy Saab.

- Chciałbym podkreślić wagę podpisanej umowy, dzięki której powstanie na poligonie w Drawsku Pomorskim kompleksowy system symulacji pola walki, ale jednocześnie na czterech pozostałych poligonach: na poligonie w Orzyszu, w Nowej Dębie w Żaganiu i Wędrzynie będą również możliwe dostępne symulacje, tak żeby stworzyć jeden duży system. Dzięki temu polscy żołnierze i żołnierze wojsk sojuszniczych będą mogli podnosić swoje umiejętności – zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Urządzenia wchodzące w skład KSSPW oraz LSS instalowane będą - w części - na wybranym uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym. Umożliwią praktyczną weryfikację zaplanowanych ćwiczeń taktycznych do szczebla batalionu w terenie. 

KSSPW oraz LSS mają wspomagać prowadzenie ćwiczeń w rzeczywistych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarządzanie przydzielonymi symulowanymi środkami bojowymi, pomagać doskonalić umiejętności w zakresie kierowania ogniem podczas wykonywania zadań ogniowych, symulację rażenia celu oraz ocenę trafienia celu. 

- To ważna inwestycja i długofalowe rozwiązanie, które zwiększy zdolności szkoleniowe Sił Zbrojnych RP, zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym. Pozyskiwane systemy pozwolą na ich integrację z innymi systemami symulacji znajdującymi się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz armii sojuszniczych, a w szczególności przełożą się na efektywną współpracę szkoleniową z Armią Stanów Zjednoczonych - powiedział płk Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia.

Pozyskane systemy będą wyposażone w oprogramowanie zawierające narzędzie wspomagające ćwiczący sztab (dowództwo, zespół) w wypracowaniu decyzji oraz ocenie przeprowadzonego ćwiczenia. W skład systemów mają wchodzić między innymi czujniki i nadajniki laserowe umieszczone na wybranych pojazdach i elementach wyposażenia wykorzystywanych przez ćwiczących żołnierzy (pozwalając na ćwiczenia "force-on-force"), a także  urządzenia i oprogramowania umożliwiające wzajemną komunikację, współdziałanie, archiwizację i zobrazowanie ćwiczenia.

Według Saab zamówienie obejmuje dostawę kompletnego rozwiązania szkoleniowego dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego oraz do czterech ośrodków szkoleniowych dla pododdziałów wielkości kompanii. Okres realizacji umowy obejmuje lata 2021-2026, w tym wsparcie przez okres trzech lat (2024-2026). Pozyskane rozwiązanie obejmuje takie elementy, jak najnowsze systemy kontroli przebiegu i oceny ćwiczeń (EXCON) i łączności firmy Saab, a także najnowszej generacji symulatory dla żołnierzy, uzbrojenia i wozów, które pozwalają na bardzo wierne odwzorowanie ich zdolności oddziaływania.

To już kolejny kontrakt, zawarty w związku z pozyskiwaniem symulatorów dla Wojsk Lądowych w ostatnim czasie. W czerwcu br. Inspektorat Uzbrojenia zamówił pięć Symulatorów Taktycznych Współczesnego Pola Walki (STWPW), które za kwotę 71,3 mln zł dostarczy konsorcjum firm Polska Sp. z o.o. (lider) wraz z Thales AVS France SAS i Ruag Defence France - poinformował IU. Trafią one do pięciu brygad ogólnowojskowych znajdujących się w każdej z dywizji Wojsk Lądowych. Dostawy przewidziane są w latach 2022-2023 roku.

Reklama
Reklama

Symulatory taktyczne współczesnego pola walki przeznaczone będą do organizacji oraz realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki dla dowództw i sztabów batalionów Wojsk Lądowych poprzez wykorzystanie techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Symulacje obejmować będą planowanie działania i współdziałanie z innymi rodzajami wojsk od poziomu zadań realizowanych przez jednego żołnierza do poziomu batalionu.

Wprowadzenie do Wojsk Lądowych tych dwóch systemów: symulatorów pola walki używanych w jednostkach oraz kompleksowego systemu symulacyjnego wykorzystywanego w Centrum Szkolenia Bojowego, współpracującego z laserowymi symulatorami strzelań powinno pozwolić na jakościową zmianę i zwiększenie realizmu procesu szkolenia polskich wojsk. Staną się też one dzięki temu bardziej interoperacyjne z siłami sojuszniczymi, a w Drawsku Pomorskim możliwa będzie certyfikacja amerykańskich brygad pancernych ABCT, dotychczas - co do zasady - odbywająca się w Niemczech.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze (5)

  1. marian

    Jeżeli mamy się bronić, a ogólna zasadą jest, że podejmuje się atak przy kilkukrotnej przewadze, to będziemy mieli jeden symulator do szkolenia kompani, i cztery symulatory do szkolenia plutonu. No chyba, że będziemy trenować atak, to batalion sobie potrenuje.

    1. yy

      Dziwne założenie, twierdzisz że w wojnie obronnej nie atakuje się przeciwnika?Cóż to za strategia?

    2. marian

      No właściwie to tak. Twierdzę, że w wojnie obronnej głównie się broni, a nie atakuje. Można kontratakować, ale najpierw trzeba się obronić. Chyba że lepiej wycofać się za Wisłę, albo Odrę, a potem atakować ;)

    3. hermanaryk

      Kolego, w obronie podejmuje się takie działania, jakie są akurat potrzebne. Atak jest jednym z nich.

  2. KPPL

    Skoro już zawarli kontrakt ze Szwedami, to pora na AT4 i Carl Gustav. Dlaczego nasza armia chce wyważać otwarte drzwi? Pieniądze podatników powinny być wydane na badania i rozwój dziedzin,w których mamy szanse na eksport. Taki PC Ok, PitRadwar, WB , HSW błagają o środki na badania i rozwój.

  3. Bever

    zakup z polki, zadnej wspolpracy, klient bierze wszystko, placi za naprawy i konserwacje. a tak duzo czytalem o polskich symulatorach i gdzie one sa? przeciez swedzi rozwineli te systemy od troche ponad 10 lat i co my w tym czasie robilismy?

  4. Monkey

    Czyli niestety tak zaawansowany sprzęt nie jest w zasięgu naszego przemysłu. Ale SAAB to nie nie tylko renoma, ale i jakość. U nas nie było kiedy tego wyrobić, bo po zmianie ustroju przy początkowym postępie w latach 90-tych pojawiła się też tendencja do kasowania rozwojowych programów. Z nielicznymi wyjątkami.

  5. Driver25

    Ważne aby możliwie jak najwięcej systemów symulacyjnych, szkoleniowych dostarczanych i rozwijanych było także przez polskie podmioty budując krajowe kompetencje w tej ważnej dziedzinie.

Reklama