Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2019. Nowa odsłona Narwi. Brytyjski CAMM na polskim Jelczu

M. Rachwalska/Fot. Defence24.pl
M. Rachwalska/Fot. Defence24.pl

Koncern MBDA i PGZ prezentują na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu CAMM zainstalowaną na polskim podwoziu Jelcz 8x8. Jest to dowód na to, jak łatwo brytyjskie rozwiązanie może być wykorzystane w systemie „Narew”, który z założenia ma być budowany przez polski przemysł zbrojeniowy.

Mobilna wyrzutnia rakiet CAMM (Common Anti-air Modular Missile) zainstalowana na podwoziu Jelcz 8x8 została opracowana i jest prezentowana na MSPO 2019 przez koncern MBDA działający w kooperacji z Polską Grupą Zbrojeniową. Rozwiązanie to proponuje się bowiem jako komponent przyszłego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu „Narew”. Jest to zupełnie nowa odsłona wyrzutni, która już w 2017 roku była zaprezentowana w Kielcach jako autonomiczny moduł przystosowany do zamontowania na każdej platformie o odpowiedniej nośności.

Teraz koncern MBDA udowodnił, że te deklaracje były prawdziwe montując swój system na podwoziu Jelcza. Premiera takiego rozwiązania była okazją do przypomnienia jego zalet biorąc pod uwagę potrzeby polskich sił zbrojnych oraz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zastosowana w rakiecie CAMM technika zimnego startu (pocisk ten jest najpierw wyrzucany w powietrze za pomocą hydraulicznego tłoka umieszczonego w kontenerze startowym, a dopiero ponad wyrzutnią są uruchamiane jego silniki), daje np. możliwość ukrycia wyrzutni w terenie zurbanizowanym, bez niebezpieczeństwa wywołania pożarów.

Ważne jest również możliwość zastosowania na jednym pojeździe dwóch typów rakiet: CAMM (o zasięgu od 1 km do 25 km) oraz CAMM-ER (o zasięgu zwiększonym do 45 km). Pozwoli to bowiem na organizowanie zintegrowanej obrony wielowarstwowej, przeciwko bardzo różnym celom powietrznym.

Dodatkowo, same rakiety CAMM mogą być stosowane nie tylko w naziemnych systemach obrony przeciwlotniczej, ale również w lotnictwie i Marynarce Wojennej RP (co może uprościć i ujednolicić system zabezpieczenia logistycznego). Przedstawiciele koncernu MBDA przypominają, że pociski te mają wiele podzespołów wspólnych z pociskiem ASRAAM, mogącym stanowić uzbrojenie myśliwców F-35 w polskim programie Harpia.

Rakiety CAMM mogą wejść również na uzbrojenie polskich okrętów bojowych pozyskanych w ramach programu „Miecznik”. Rozwiązanie takie zostało już sprawdzone na brytyjskich fregatach Typu 23, ale może być z powodzeniem zastosowane także na mniejszych jednostkach pływających.

image
Wyrzutnie systemu przeciwlotniczego Sea Ceptor z rakietami CAMM na fregacie HMS „Westminster” zaadoptowane z wcześniej wykorzystywanego na tym okręcie systemu przeciwlotniczego Sea Wolf”. Fot. M.Dura

Z polskiego punktu widzenia ważny jest również sposób naprowadzania pocisków CAMM, które dzięki aktywnej, radiolokacyjnej głowicy naprowadzającej, nie potrzebują specjalnych, dedykowanych stacji radiolokacyjnych „podświetlających” cele, tak jak w przypadku pocisków naprowadzanych półaktywnie. Korygowanie toru lotu rakiety lecącej w kierunku celu w pierwszej fazie odbywa się natomiast poprzez dwukierunkowy kanał systemu transmisji danych, który został umieszczony bezpośrednio na wyrzutni.

W ten sposób każda taka wyrzutnia może działać samodzielnie otrzymując dane o celach od dowolnej stacji radiolokacyjnej wykrywania celów powietrznych (w tym również wyprodukowanych w Polsce).

Najważniejsza deklaracja ze strony MBDA padła jednak w odniesieniu do polskiego przemysłu. Koncern deklaruje, że po ewentualnym wyborze rakiety CAMM przez Polskę w ramach programu „Narew” zapewni stronie polskiej pełną suwerenność w wykorzystaniu tych pocisków (przekazując o nich pełną wiedzę z możliwością uruchomienia produkcji) i pomoc przy tworzeniu własnego systemu wsparcia. Dzięki pozyskanym w ten sposób zdolnościom Polska miałaby możliwość projektowania, rozwijania i produkcji tego rodzaju rakiet przeciwlotniczych.

W przypadku podwozia właśnie to udowodniono.

Reklama

Komentarze (29)

  1. KrzysiekS

    Mój prywatny wybór NAREW - CAMM/CAMM-ER, ciężkie PPK Brimstone dać pieniądze na rozwój PPK dla WITU na rakietę przeciwpancerną Moskit, lekkie PPK PIRAT (głównie za Laserowy Podświetlacz zmniejszyć i korzystać dla ppk, rakiet, bomb).

  2. Dudley

    Tylko czy suweren nam na to pozwoli, za "sowietów" też nie mogliśmy wszystkiego produkować.

    1. PAC

      Czy ktoś tu popiera poprzednią ekipę??? umiesz czytać ze zrozumieniem??? Za PO było dziadostwo i nadal jest,zamiast obiecanego transferu technologi rakietowych dostaniemy technologię do skręcania kontenerów i ja mieszkam 30 km od tego dzikiego wschodu

    2. Dudley

      Ja 10 km dalej. Co nie zmienia faktu, że przed 89 mieliśmy jednego suwerena a teraz mamy drugiego, wcale nie lepszego. Jeden stał nad nami z nahajką, drugi jest trochę bardziej wyrafinowany, stosuje metodę kija i marchewki. Co do montażu tego co chcemy, USA nie przekażą żadnej istotnej technologii, krajowi wasalnemu, my jesteśmy od bulenia kasy. Przykłady: offset za f-16 to malarnia i fermy świń, transfer technologii za Wisłę żaden, nawet ciężarówki będą amerykańskie, Homar tak samo. Jeśli mamy szansę na jakiekolwiek uniezależnienie, to "wujek sam" natychmiast nam to skutecznie wyperswaduje. Przykład pierwszy z brzegu, technologia 5G od Huaweia, przyjechał Pompeo i mamy już umowę o współpracy w tej materii z USA, Homar mógł być od żydów z produkcją w Pl, ale jest aptekarski HIMARS, dobrze że Rosomaki, Kraby, Spike i i Leopardy udało się kupić za poprzednich rządzących, bo teraz mielibyśmy muzeum na każdym kroku.

  3. Anty 50 C-cali przed 500+

    ... a od jesieni ub. 2018 roku CAMM jest oferowany w liczbie 16 rur wyrzutni , do upchania dla korwety...95 metrowej. ale Indonezji. analogie z naszym...Gawronem??? Zobaczymy czy tam tej Indonezji trzeba takiej "ruchomej" bardzo mobilnej bateryjki plot. Albo i p/rakietowej---- (skoro Bryci starym sea wolfem zestrzelili pocisk artylerysjki. kalibru 114mm)

    1. Lord Godar

      No cóż , jeśli nasi decydenci chcą mieć 1 w miarę nowoczesny okręt z sensownymi zdolnościami opl to zainwestują w ten nasz patrolowiec wielkości korwety i go w takie pociski wyposażą . Jeśli im nie zależy na tym i uznają , że lepiej marnować dalej pieniądze na wątpliwe inwestycje w nasze OHP, to nadal zostaniemy z tym co jest , czyli z niczym.

    2. Marek

      Nikt myślący nie powinien marnować potencjału tego okrętu.

  4. LAIK

    Wbrew pozorom takie "wybrzydzanie i zwodzenie" MON MBDA może doprowadzić do zbicia ceny i lepszych warunków offsetowych.

    1. Krisb

      MBDA to nie nowicjusze, to raczej z naszej strony nieudolność przy zawieraniu offsetów poraża...

  5. Marek

    Będę się kolejny raz powtarzał, ale co tam. Uważam, że w tym konkretnym przypadku nie ma po co się nawet zastanawiać. CAMM/CAMM-ER jest tym, co powinniśmy pozyskać.

    1. Gts

      Współpraca z MBDA i pozyskiwanie CAMM to jedna z najlepszych decyzji jaką można podjąć. Ciągle się tylko pytamy dlaczego są jakieś objekcje, ile to trwa? Są na świecie systemy z różnych sektorów, w przypadku których nie ma w ogóle dyskusji co do jakości i tan naprawdę alternatyw nie ma. Tyle, że w tym przypadku zwlekanie MON jest mocno dyskusyjne.

    2. Rib

      Jeśli wiesz że to najlepsza opcja to podaj cenę za cammma i cenę jaką daje konkurencja. Tylko konkrety, bez wydaje mi się itd

  6. hym108

    Wedlog danych jakie wyciekly z Wilikeeks - Cia - i RZad Usa probwaly obalic niedawno Rzad w Grecji bo niebili zadowlani z jego zakupow zbrojeniwych. Zwczajnie CIA zaczelo podsluchiwac ministrow by znalesc na nich haka ktory mial byc opobikowany. Podoobnie sa pozniejsze przuuszcznia odsnie zamachu w Turcji na Erdogana. No i ciekawostka...kiedys Turecki f16 lecial przechwycic zblizajacy sie do granicy Izraelski samolot. Pilot byl zdziwny gdy nagle nie byl w stanie namierzyc Izrealczyka gdyz system okeslajacy Swoj- obcy, zaczaol wskazwac go jako "swoj". Turcja sie mocno wtedy zanipokoila na ile ma bron ktora mozna z daleka sterowac. My z powodu tych wsztskich przkaldow mysimy sie uniezaleznic od Wielkego Brata/

  7. Mg

    O niebo bardziej potrzebne niż F-35. Wolałbym 5 takich baterii niż 10 F-35

    1. Fort

      No to slabo, bo baterii ma być 19, a f35 jest jedyną bronią dająca nam przewagę nad Rosją w jakimś obszarze

    2. Młam

      Tylko że my te F-35 możemy dostać najwcześniej w 2024 roku. Dużo czasu na porządki.

  8. Ok bajdur

    To brzmi jak marzenie. Czyżby po polskiej stronie znalazły się osoby, którym na sercu leży ochrona interesu Polski i realne wzmocnienie zdolności przeciwlotniczych?

  9. Shamil

    Nieznam " otoczki " prawnej przy tego rodzaju pozyskaniu sprzętu ale jeśli jest to dobra rakieta i rzeczywiście Polska mogła by kupić prawa produkcji i wszystko co z tym związane (zaznaczam - nieznam ceny ) to może warto to nabyć . Pozostaje kwestia konkurencji i naszych zaborców zza oceanu.

    1. Marek

      MBDA zakłada pełną polonizację, więc nie powinno być problemów. Co do potencjalnych zaborców, to nie należy ich szukać za oceanem. Jest dwóch i są znacznie bliżej. Dlatego dodatkową zaletą jest CAMM, bo pochodzi z Wielkiej Brytanii, która często ma odmienne zdanie od wyżej wymienionych.

  10. PAC

    I wzorowo,to powinna być nasza Narew tylko brać rakiety o zwiększonym do 45 km zasięgu.Nie mam pojęcia na co dalej czeka ten nieudolny MON,dużo gadki a zero jakichkolwiek decyzji.Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa absolutnie jest najważniejsza.Ale coraz bardziej mam wrażenie że nasza OPL zamknie się tylko w dwóch bateriach Patriota a na więcej nie będzie pieniędzy bo już musieli posmarować dla Trumpa i obiecać że kupią F-35.Wazelina obecnego rządu wobec amerykanów już przestała być śmieszna.....

    1. Marek

      Jeszcze bardziej śmieszny jest hejt F-35.

  11. werte

    W przypadku podwozia właśnie to udowodniono. - Co udowodniono? Koncern przekazał nam plany Jelcza? Co podwozie ma do produkcji pocisków czy suwerennego ich wykorzystania? Na razie mamy obiecanki.

    1. CdM

      Że jest to "autonomiczny moduł przystosowany do zamontowania na każdej platformie o odpowiedniej nośności.". Jak wynika z kontekstu...

    2. Marek

      Coś więcej bo już mamy wejście w łańcuch dostaw CAMM i Brimstone mimo, że na razie nie wybraliśmy tych pocisków.

  12. Wojciech

    Nauczeni doświadczeniem "współpracy"z Rafaelem przy integracji Spików powinniśmy tylko takie oferty dopuszczać do przetargów. Pełny transfer technologii to klucz do rozwoju naszego bieda-przemysłu.

  13. Jehowa

    Saar 6 to najlepszy dowód , że na MEKO 100 można upchnąć jak się chce i ma kasę WSZYSTKO. Takie okręty to byłby element opl całej północnej Polski (+ pociski woda -ziemia), a nie fanaberia urzędali w mundurach.

    1. Gts

      Jednostki Saar dobitnie pokazują że jak jest potrzeba to i sanki do transportu adaptować można. W polskich realiach tak robić, trzeba. Wielokrotnie pisałem, że nasza sytuacja geopolityczna przypomina sytuacje Izraela i brać z nich przykład powinniśmy.

  14. Wojciech

    Jeżeli to wszystko prawda produkcja w kraju kody itd to jest to super okazja do budowania kompetencji rakietowych w RP i super system antyrakietowy cały w naszych rękach . W takiej sytuacji zakup CAMM to priorytet !

  15. dyndas

    Jakoś w pełny offset nie wierzę, no chyba że na jakichś drakońskich warunkach

    1. prawieanonim

      No to uwierz bo PIT RADWAR uzupełnia ofertę MBDA o radary.

  16. Arczi

    Proste???proste...ale nie dla naszych mądrali...no chyba że się mylę czas pokaże

    1. Paweł P.

      Tak naprawdę, to nie takie proste jakby się mogło wydawać. Nie chce mi się wierzyć, że ktoś chce "źle" – wręcz przeciwnie. Coś się w temacie dzieje, i to cieszy.

  17. Śliwka Wegierka

    Sea captor dla Gawrona

  18. Krzysiek

    Ciekaw jest jaka jest cena za taki system. Pozatym WP powinno sie na powaNie zainteresowac takim.systemem

  19. Paweł P.

    Fajnie lubimy CAMMYery. I Jelcze.

  20. fxx

    To naprawdę dobra oferta - mam nadzieję że mamy jeszcze pieniądze [po Wiśle] żeby zakupić te rakiety, przenieść produkcję do Polski i spróbować zintegrować Narew z ICBS.

  21. NMS

    Jeśli Inspektorat Uzbrojenia chce się chociaż częściowo zrehabilitować, za swoje bezproduktywne dialogi, niekończące się analizy i odwoływanie przetargów, to ten zakup powinien być na już, choćby podczas tych MSPO bo to nie tylko gigantyczne zwiększenie polskiego potencjału w stosunku do obecnego status quo, ale co nie mniej ważne, wreszcie dostęp do know how nowoczesnych rakiet przeciwlotniczych o parametrach, obecnie własnymi siłami nieosiągalnych. Nie ma w tegorocznym budżecie na Narew pieniędzy?A kiedy będą?

  22. Arek

    Wydaje się ta propozycja interesująca. Pytanie tylko na jakich warunkach jest ona oferowana Polsce?

  23. Mauser

    Pytanien, czemu by nie? Technologia na wyciągnięcie ręki aż się prosi by ją wziość

  24. Imperial Palace

    CAMM ostatnie światełko w tunelu dla opl Polski.

  25. stary

    Tylko kupować.

Reklama