Reklama

Stabilizowana obserwacyjno-celownicza głowica optoelektroniczna GOC-1 podczas zeszłorocznego MSPO została wyróżniona nagrodą DEFENDER.

Głowica optoelektroniczna dowódcy GOD-1 „IRIS”. Fot. M.Dura

Obie głowice ze względu na swoją charakterystykę mają bardzo szerokie zastosowania, zarówno w pojazdach wojskowych, jak i systemach obrony przeciwlotniczej, czy różnorodnych platformach bojowych. Obecnie trwają, prowadzone przez konsorcjum Huty Stalowa Wola oraz WB Electronics, testy dotyczące możliwości zastosowania ich w nowej, bezzałogowej wieży dla KTO Rosomak.

Głowica GOC-1 „NIKE”. Fot. M.Dura

Ze względu na różne funkcje, wchodzące w skład głowic kamery termowizyjne pracują w różnych zakresach długości fali – GOD-1 - 8–12 μm, a GOC-1 3-5 μm.

Poza kamerami termowizyjnymi w skład obu urządzeń wchodzą kamery telewizyjne oraz dalmierze laserowe.

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. zdzich

    Ciekaw jestem jak ta "pokrywka" od dołu zachowuje się podczas dynamicznej jazdy w terenie?Jak zachowa się ten "zawiasik"?Z jednej strony?Co z BEZWŁADNOŚCIĄ?Przecież to wisi w powietrzu.To chyba jakaś wersja robocza tej wieży bo inaczej zwyczajna "klapa".

    1. tyle w temacie

      Przydałby się spryskiwacz i wycieraczka do czyszczenia z błota to nie pustynia Mojave, słabo to wygląda tak jakby złapali pierwsza lepsza i wsadzili cala ta wieża smie.rdzi badziewiem i niedoróbką od tony nitów począwszy na osłonach optyki skończywszy. Do tego jeszcze gustowna integracja Spike w postaci skrzyneczki godnej wiejskiej kuźnia i mamy pełny obraz kompetencji HSW (a to podobno ten lepszy zakład aż strach pomyśleć co zaproponował by Bumar). Jak im w nie wstyd pokazywać coś takiego? Pewnie jeszcze sobie Defendera przyznają. Popatrzcie choćby na słowacką Turre 30.

  2. gośc

    Miało być dobrze lecz wyszło jak to zwykle bywa u nas źle. Przynajmniej coś robią uczą się tylko czy to nie za późno ??

  3. dropik

    W wielu tekstach opowiadających o wojnie w Donbasie wiele razy pojawia się info o strzelaniu od przyrządów obserwacyjnych. Te głowice się do tego idealnie nadają. Ta górna szczególnie- tę ochronną blachę pokona każdy przeciwpancerny pocisk. Katy widzenia tych głowic nie są większe niż kilkanaście stopni więc pancerz może spokojnie wystawać te kilkanaście cm przed głowicę

    1. vvv

      a traf z 1,5km w cel i przebij blache pancerna :) oddasz zly strzal i jestes namierzony przez mk44 a od tej 30mm juz nie uciekniesz

  4. jasiu

    Z tymi śrubami wygląda jak czołg z pierwszej wojny. w pumie płyty są na 4 śrubach, tutaj na pięćdziesięciu

    1. vvv

      to mocowania pod moduly pancerza zewnetrznego a nie nity czy sruby. bez tego nie zalozysz pancerza a ono moze byc rozne

  5. petro

    to są prototypy, ciekawe czy przebadane

  6. rozczochrany

    Wiecie ile ważą takie płyty pancerne i jakie działają na nie siły podczas skakania po bezdrożach, a jakie siły działają przy trafieniu pociskiem kal 12,7 mm? W każdej z tych sytuacji powtarzającej się wielokrotnie taka płyta ma pozostać na miejscu. Ma być w przypadku uszkodzenia lub przebicia wymieniona nawet w polu na nową. Dlatego są te śruby.

  7. dropik

    Co wy z tymi śrubami. wieża wykonana jest w tej samej technologi i co kadłub. Każda blacha musi być przykręcona minimum 4 śrubami. Swoją drogą zewnętrzne boczne blachy rosomaka zrobiły na mnie bardzo złe wrażenie - 3-4 milimetrowa cienizna

  8. morgul

    walą mnie śrubki i klapki z góry czy z dołu na podryw tym się nie jeździ ! chcę wiedzieć jak ten sprzęt pracuje na tle innych popularnych konstrukcji np w najnowszych Boxerach czy innych Kugańcach ma ktoś jakieś porównania - doświadczenia ?

  9. Milifan.

    Wszystko o.K. Ale czemu otwierane do dołu? Toć tu nie afryka, choć ostatnie upały, jak widać, dały się we znaki konstruktorom. A tu deszcz zaleje, śnieg zasypie, ktoś musi wyjść i zgarnąć. Moim zdaniem powinno się otwierać do góry, tworząc skuteczny kapinos nad aparaturą, jednocześnie nieograniczając pola widzenia.

    1. Zgryźliwy

      Dokładnie. Dodatkowo a nawet przede wszystkim ograniczając możliwość odblasku słońca od soczewek.

    2. lsd

      Kiedy otwiera się w dół, to do otwarcia nie potrzeba działającego siłownika, np. w sytuacji awaryjnej. Grawitacja jest wtedy twoim przyjacielem. Ja w tym widzę sens. Im mniej mechanizmów lub są one prostsze w działaniu, to mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia usterki. Podczas walki wszystko się może zdarzyć i dobrze jest tak konstruować, aby drobna usterka nie sparaliżowała pojazdu. To nie są szafki kuchenne :) To trochę jak z podwoziem w samolocie, można go ręcznie opuścić i zablokować nie opuszczając kabiny, nawet jak nie działa awionika i układy hydrauliczne.

  10. Janusz

    Sprzęt super hiper tylko "pokrywka" i "śrubki" nie te :). Ot odwieczne braki designu &użyteczności i braku technologii "bezśrubkowej". Niemcy by sobie z tym poradzili.

    1. assdew

      Co do śrubek przy pancerzu, słyszałem że to kwestia patentów. W przyszłości pewnie po opłaceniu licencji użyją śrub takich jak przy pancerzu rosomaka.

  11. klbjvucyifguhol

    Pytanie do w miarę ogarniętych ludzi w temacie - takie głowice trzeba często czyścić czy jak będzie trochę uwalona to nic wielkiego się nie stanie?

    1. Jakub

      Czy często to nie wiadomo, trzeba pytać się kogoś kto jeździ z takim czymś :) Logika wskazuje, że optyka powinna być pokryta materiałem który ma minimalną chropowatość. To umożliwia łatwe spływanie wody oraz utrudnia osadzaniu się zanieczyszczeń. Są preparaty specjalne, tworzywa mające pewne właściwości. W zimę elementy powinny być podgrzewane przynajmniej minimalnie aby śnieg topił się i spływał. Na zdrowy rozum - w samochodach takie rzeczy są to sądzę, że w zbrojeniówce też :)

  12. Mireq

    Mieli chyba nadmiar śrub w magazynie :/

    1. EVO

      a co ty chciałeś - na kleju? To jest blacha pancerna a nie wydmuszka.

  13. ja

    Wieża HSW pełna ŚRUB! Jak to wygląda!

  14. hawaiian

    to zmienic akurat najlatwiej