Reklama

Siły zbrojne

Morska Bryza wciąż wspiera Turcję

Autor. kpt. Krzysztof Budzki

14 lutego 2024 roku wyruszających na Sycylię żołnierzy pożegnali reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) kmdr pil. Andrzej Szczotka a także żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz rodziny. Uroczystość odbyła się na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

Reklama

Dowódca BLMW życzył udającym się na misję powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu działań. Dowodzący IX zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego kmdr por. Waldemar Milczarek podziękował za obdarzenie zaufaniem i zapewnił o gotowości zmiany do wypełniania zadań postawionych przed kontyngentem. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan dekanatu Marynarki Wojennej. Żołnierze IX zmiany po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji Unii Europejskiej EUNAVFORMED. Wtedy do kraju powróci VIII zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego w sierpniu ubiegłego roku.

Reklama
Autor. BL MW
Reklama

W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED., której celem było powstrzymanie przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca BLMW otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej UE.

Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA. Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

31 marca 2020 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Pełniąca misję na teatrze działań IV zmiana PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejęła zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI.

Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu.

Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka.

Siedzibą główną dowodzącego operacją jest Rzym. Podstawowym środkiem działania PKW jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Autor. kpt. Krzysztof Budzki
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Seb66

    Bryza wspiera ...Turcję - jak w tytule - kontrolując z Sycylii obszar morza wzdłuż wybrzeża Libii? Aha, to już wszystko jasne! Choć przez chwilę miałem wątpliwości co do mojej znajomości geografii!

  2. rwd

    Zamontować na Bryzie szwedzki radar podwiesić dodatkowe zbiorniki paliwa i będziemy mieli swój samolot wczesnego ostrzegania a nawet dziesięć takich.

    1. Chyżwar

      Troszkę przymała na to.

  3. Zygazyg

    A dlaczego ta Bryza ma na ogonie symbole RAF? Czy załogi są mieszane polsko-brytyjskie?

    1. Poison

      Patrząc po dwóch datach 1940 i 1946 jak i numerze 304 - chodzi NAJPRAWDOPODOBNIEJ o upamiętnienie dywizjonu 304 sformowanego w 40 i rozwiązanego w 46 na moje oko .

    2. Smok wawelski

      To tylko nawiązanie do historii PSP w Wielkiej Brytanii , dokładnie do Bitwy o Atlantyk i działaniu przeciwko u-botom , w których to uczestniczył 304 Dywizjon Bombowy Ziemi Śląskiej im.ks. Józefa Poniatowskiego. Dywizjon używał bombowców Vickers Wellington tak pomalowanych w okresie 1940 do września 1943 a następnie Vicker Warwick CIII.

  4. hermanaryk

    Ku pamięci 304. Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej.

Reklama