Reklama

Siły zbrojne

MON: wojsko gotowe do wsparcia służby zdrowia. Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Fot. Arne Müseler/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 de
Fot. Arne Müseler/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 de

Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, gotowa jest też koncepcja budowy szpitali polowych dla zakażonych koronawirusem — zapewnił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który powstanie na Stadionie Narodowym, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego stworzenia kolejnych takich szpitali.

Szef MON pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zaangażowanie wojska w walkę z pandemią COVID-19 zaznaczył, że żołnierze od początku pandemii niosą pomoc osobom zakażonym. "Wojskowa służba zdrowia, 14 szpitali w całej Polsce, które są otwarte dla wszystkich, (...) od wiosny, bez przerwy pomoc niosą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej" - wyliczał. Jak poinformował, w poniedziałek w różne formy pomocy osobom zakażonym zaangażowanych będzie 2,4 tys. żołnierzy.

Wskazał, że wiosną, gdy z powodu pandemii zamknięte zostały granice, do działań angażowani byli także żołnierze wojsk operacyjnych. Błaszczak podkreślił, że żołnierze gotowi są do włączenia się w działania służby zdrowia. "Bardzo dobrym doświadczeniem, dającym pełną gamę umiejętności i wiedzy, są doświadczenia z misji organizowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny — najpierw do Włoch, potem do Stanów Zjednoczonych, była też misja do Słowenii" -przypomniał.

Pytany, czy zdobyte dotychczas doświadczenie zostanie wykorzystane przy budowie szpili polowych, w tym do zorganizowania szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie, oświadczył, że na temat budowy szpitali tymczasowych będzie mówił premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że ta kwestia omawiana była podczas niedzielnego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

"Jesteśmy oczywiście gotowi, ten know-how jest oczywiście powszechną wiedzą nie tylko wojskowej, ale też cywilnej służby zdrowia. To są ważne sprawy techniczne, a jedna z nich jest taka, że pomieszczenia, w których są chorzy, muszą być wyższe, niż stanowi to standard budowlany, ze względu na cyrkulację powietrza" - wskazywał. "Ta koncepcja jest gotowa i wojsko też jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia" - zadeklarował szef MON.

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który powstanie na Stadionie Narodowym, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego stworzenia kolejnych takich szpitali. Wcześniej w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Dworczyk odpowiada za koordynację działań związanych z powstaniem tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia rozważa budowę szpitali polowych

Dworczyk zapytany w radiu Zet, czy rząd buduje szpital polowy dla chorych na COVID-19, który będzie gotowy w tym tygodniu oraz kiedy ruszyła lub ruszy jego instalacja, Dworczyk powiedział, że "to nie jest szpital polowy (...) jest to jeden ze szpitali tymczasowych".

"To prawda, w ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowanie pierwszego szpitala tymczasowego, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym, równocześnie w kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, ten proces będą już nadzorować wojewodowie" - powiedział szef KPRM. Poinformował, że w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie "będzie 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych, z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do tysiąca łóżek".

Pytany, dlaczego nie można nazywać szpitala tymczasowego polowym, Dworczyk powiedział, że te "kojarzą nam się z instalacjami wojskowymi albo kontenerowymi, albo namiotowymi". "To jest szpital tymczasowy, budowany w pomieszczeniach Stadionu Narodowego, nie na płycie, tylko w pomieszczeniach konferencyjnych, w jednej sali jest między 250 a 300 łóżek. A właściwie będzie, bo te prace się rozpoczynają w tej chwili" - powiedział.

Dworczyk zaznaczył, że chciałby, aby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia. Podkreślił jednocześnie, że trzeba być bardzo ostrożnym przy składaniu takich deklaracji, bo to "trudne logistycznie zadanie", a "dużym wyzwaniem" jest obecnie zabezpieczenie personelu medycznego.

Jak relacjonował, obecnie są doprowadzane niezbędne media oraz wyposażenie konieczne dla podawania tlenu, jako że tlenoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia. "Od tlenu przez prąd - (doprowadzane są teraz) wszystkie niezbędne media oraz wyposażenie, które jest niezbędne do leczenia COVID-19" - powiedział Dworczyk.

Pytany, kto odpowiada za utworzenie szpitala na Stadionie Narodowym, Dworczyk powiedział, że "zasadniczą rolę" w przygotowaniach odgrywa szpital MSWiA, ale zajmuje się tym też Agencja Rezerw Materiałowych. "Jest również decyzja premiera zobowiązująca spółkę +Stadion Narodowy+ do włączenia się i przystosowania tego obiektu" - zaznaczył szef KPRM.

Wyraził przekonanie, że uda się skompletować załogę do tymczasowej placówki. "Ten proces będą koordynować lekarze i menagerowie ze szpitala (MSWiA) na Wołoskiej". Według Dworczyka część personelu trafi tu w wyniku decyzji wojewody. "Część będziemy zapraszać do współpracy z różnych miejsc, spoza Warszawy również. Część ratowników medycznych będzie mogła być delegowana z różnych służb, zaczynając od straży pożarnej przez Wojska Obrony Terytorialnej" - dodał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama